//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2011

Stories

Schedule/Results

Swimming: Osceola vs. Palm Harbor U.

Wednesday, Aug. 31, 2011

Boys
Palm Harbor U. 129, Osceola 55

200 med relay: PHU (Mcrae, Morgan, Perotti, Williams); 200 free: Mcrae (PHU); 200 IM: Morgan (PHU); 50 free: Williams (PHU); Diving: Valentine (O); 100 fly: Perotti (PHU); 100 free: McCrae (PHU); 500 free: Uselis (PHU); 200 free relay: PHU (Van Hussten, Morgan, Perotti, Williams); 100 back: Perotti (PHU); 100 breast: Soliman (PHU); 400 free relay: PHU (Uselis, Van Hussten, Williams, McCrae)

Girls
Palm Harbor U. 125, Osceola 62

200 med relay: Osceola (Wittman, Koda, Wiser, Slockett); 200 free: Turek (PHU); 200 IM: R. Freeman (PHU); 50 free: S. Freeman (PHU); Diving: Iannello (O); 100 fly: Perrotti (PHU); 100 free: Turek (PHU); 500 free: Wittman (O); 200 free relay: PHU (Kovac, McIntosh, Freeman, Turek); 100 back: Perrotti (PHU); 100 breast: Wittman (O); 400 free relay: PHU (Freeman, Kovak, Hubbord, Turek)

Permalink

Teams

Swimming: Osceola vs. East Lake

Wednesday, Sept. 7, 2011

GIRLS
East Lake 96, Osceola 87

200 medley relay: East Lake (Pickrem, Smith, McNeekin, Peterson) 1:58.04;
200 free: Wittman (O) 2:01.37;
200 IM: Pickrem (EL) 2:10.49;
50 free: Peterson (EL) 27.03;
100 fly: Wiser (O) 1:01.67;
100 free: Kennedy (EL) 1:01.33;
500 free: Koda (O) 5:33.46;
200 free relay: East Lake (Peterson, McNeekin, Smith, Pickrem) 1:47.13;
100 back: Pickrem (EL) 1:00.62;
100 breast: Smith (EL) 1:11.89;
400 free relay: Osceola (Koda, Reitz, Tournant, Wittman) 4:04.72

DIVING
Gonzalez (EL) 265.25

BOYS
East Lake 104, Osceola 79

200 medley relay: East Lake (Haufman, Smith, Holdsworth, Pickrem) 1:45.25;
200 free: Malecot (O) 1:56.78;
200 IM: Flockett (O) 2:09.59;
50 free: Pickrem (EL) 23.66;
100 fly: Haufman (EL) 58.12;
100 free: Pickrem (EL) 54.93;
500 free: Bryant (O) 4:58.59;
200 free relay: East Lake (Bratic, Berko, Torres, Yilmet) 1:39.51;
100 back: Malecot (O) 1:02.23;
100 breast: Smith (EL) 1:07.72;
400 free relay: Osceola (Flockett, Malecot, Lindsay, Bryant) 3:33.18

DIVING
Burns (EL) 2:30.65

Records
Osceola 1-0

Permalink

Teams

Swimming: St. Petersburg, Osceola at Shorecrest

Wednesday, Sept. 14, 2011

BOYS

Shorecrest 100, Osceola 83
200 Medley Relay St. Pete (Gilbert, Akers, Koser, Glenn) 1:52.88
200 Free Bryant (Os) 1:47.96
200 IM Koser (SP) 2:09.45
50 Free Deininger (Os) 24.66
Diving Ruhlman (Os) 147.70
100 Fly Koser (SP) 58.62
100 Free Glenn (SP) 55.04
500 Free Bryant (Os) 4:46.82
200 Free Relay St. Pete (Glenn, Gilbert, Lukas, Koser) 1:40.43
10 Back Gilbert (SP) 1:04.37
100 Breast Akers (SP) 1:12.85
400 Free Relay Osceola (Deininger, Lindsey, Adair, Bryant) 3:40.07

Osceola 95, St. Petersburg 88
200 Medley Relay St. Pete (Gilbert, Akers, Koser, Glenn) 1:52.88
200 Free Bryant (Os) 1:47.96
200 IM Koser (SP) 2:09.45
50 Free Deininger (Os) 24.66
Diving Ruhlman (Os) 147.70
100 Fly Koser (SP) 58.62
100 Free Glenn (SP) 55.04
500 Free Bryant (Os) 4:46.82
200 Free Relay St. Pete (Glenn, Gilbert, Lukas, Koser) 1:40.43
10 Back Gilbert (SP) 1:04.37
100 Breast Akers (SP) 1:12.85
400 Free Relay Osceola (Deininger, Lindsey, Adair, Bryant) 3:40.07

Shorecrest 111, St. Petersburg 69
200 Medley Relay Shorecrest (Farese, Marshburn, Grant, Chen) 1:47.03
200 Free Farese (Sc) 1:47.33
200 IM Marshburn (Sc) 2:08.58
50 Free Grant (Sc) 24.01
Diving Stein (Sc) 282.85
100 Fly Grant (Sc) 56.55
100 Free Chen (Sc) 51.68
500 Free Bryant (Os) 4:46.82
200 Free Relay St. Pete (Glenn, Gilbert, Lukas, Koser) 1:40.43
100 Back Farese (Sc) 56.33
100 Breast Chen (Sc) 1:02.14
400 Free Relay Shorecrest (Grant, Marshburn, Chen, Farese) 3:32.10



GIRLS

Osceola 109, Shorecrest 76
200 Medley Relay Shorecrest (Andrews, Coleman, Spilman, Little) 1:57.80
200 Free Slockett (Os) 2:05.95
200 IM Spilman (Sc) 2:10.89
50 Free Andrews (Sc) 25.31
Diving Stein (Sc) 238.60
100 Fly Spilman (Sc) 58.19
100 Free Andrews (Sc) 56.11
500 Free Slockett (Os) 5:29.76
200 Medley Relay Osceola (Nesto, Tournaut, Carr, Dovalani)1:53.50
100 Back Wittman (Os) 1:07.06
100 Breast Koda (Os) 1:12.10
400 Free Relay Shorecrest (Andrews, Little, Kanstoroom, Spilman) 3:51.67

Osceola 114.5, St. Petersburg 71.5
200 Medley Relay Osceola (Wittman, Koda, Slockett, Carr) 1:58.15
200 Free Slockett (Os) 2:05.95
200 IM Wittman (Os) 2:16.97
50 Free Rorer (SP) 27.87
Diving Iannello (Os) 215.55
100 Fly Wiser (Os) 1:03.02
100 Free Piper (SP) 54.39
500 Free Slockett (Os) 5:29.76
200 Free Relay St. Pete (Marckese, Rorer, Freydl, Piper) 1:49.12
100 Back Marckese (SP) 1:02.27
100 Breast Piper (SP) 1:10.73
400 Free Relay Osceola (Slockett, Wittman, Koda, Carr) 3:57.60


Shorecrest 97, St. Petersburg 89
200 Medley Relay Shorecrest (Andrews, Coleman, Spilman, Little) 1:57.80
200 Free Little (Sc) 2:11.75
200 IM Spilman (Sc) 2:10.89
50 Free Andrews (Sc) 25.31
Diving Stein (Sc) 238.60
100 Fly Spilman (Sc) 58.19
100 Free Andrews (Sc) 56.11
500 Free Little (Sc) 5:54.94
200 Medley Relay St. Pete (Marckese, Rorer, Freydl, Piper) 1:49.12
100 Back Kanstoroom (Sc) 1:09.10
100 Breast Piper (SP) 1:10.73
400 Free Relay Shorecrest (Andrews, Little, Kanstoroom, Spilman) 3:51.67

Permalink

Teams

Swimming: Palm Harbor U. at Seminole

Wednesday, Sept. 21, 2011

BOYS

Palm Harbor U. 119, Seminole 67

200 medley relay: PH (McRae, Morgan, Perrotti, Wells) 1:32.45
200 free: Perrotti (PH) 1:49.82
200 IM: Metka (Sem) 1:59.62
50 free: Spiric (Sem) 23.04
Diving: McCarthy (PH) 140.95
100 fly: Lovera (PH) 58.51
100 free: Morgan (PH) 49.57
500 free: McRae (PH) 4:51.60
200 free relay: PH (Van Huyssteen, Perrotti, Morgan, Skryd) 1:34.15
100 back: Spiric (Sem) 57.80
100 breast: Morgan (PH) 59.72
400 free relay: PH (Van Huyssteen, Barragan, Perrotti, McRae) 3:22.60

GIRLS

Palm Harbor U. 119, Seminole 67

200 free relay: PH (Bower, Freeman, Perrotti, McIntosh) 1:56.65
200 free: S. Freeman (PH) 2:02.19
200 IM: McIntosh (PH) 2:18.01
50 free: Roper (Sem) 25.25
Diving: Dawson (Sem) 2:33.50
100 fly: Gorman (Sem) 1:01.14
100 free: S. Freeman (PH) 55.66
500 free: Mayer (PH) 5:15.68
200 free relay: PH (S. Freeman, Hubbard, McIntosh, Turek) 1:45.33
100 back: Turek (PH) 1:02.80
100 breast: Roper (Sem) 1:11.86
400 free relay: PH (S. Freeman, Hubbard, Kovac, Turek) 3:49.98

Permalink

Teams

Swimming: Osceola vs. Northeast

Tuesday, Sept. 27, 2011

GIRLS
Osceola 110, Northeast 74

200 medley relay: Osceola (Powers, Koda, Wiser, Slockett) 2:03.41;
200 free: Quinn (NE) 2:12.17;
200 IM: Wittman (O) 2:15.27;
50 free: Jones (NE) 26.63;
100 fly: Wiser (O) 1:02.74;
100 free: Jones (NE) 6:07.25;
500 free: Carr (O) 5:38.47;
200 free relay: Osceola (Tournant, Mesto, Koda, Wittman) 1:49.92;
100 back: Krastera (NE) 1:07.66;
100 breast: Koda (O) 1:12.42;
400 free relay: Northeast (Quinn, Krastez, Marton, Jones) 4:01.51;


DIVING
Iannello (O) 204

BOYS
Osceola 109, Northeast 74

200 medley relay: Osceola (Bryant, Moran, Slockett, Malecot) 1:54.77;
200 free: Bryant (O) 1:52.86;
200 IM: Krastez (NE) 2:09.69;
50 free: Hessler (NE) 23.36;
100 fly: Slockett (O) 59.06;
100 free: Malecot (O) 52.46;
500 free: Bryant (O) 5:00.19;
200 free relay: Northeast (Hessler, Krestez, Santoyo, Williams) 1:38.35;
100 back: Malecot (O) 1:03.93;
100 breast: Krastez (NE) 1:13.29;
400 free relay: Northeast (Hessler, Santoyo, Krastez, Williams) 3:31.33;

DIVING
Morehause (NE) 135

Permalink

Teams

Swimming: Countryside vs. Osceola

Wednesday, Oct. 5, 2011

BOYS
Countryside 91, Osceola 94

200 medley relay: Countryside (Peters, Kelley, Lush, Willsey) 1:46.63;
200 free: Peters (CS) 1:46.28;
200 IM: Slockett (O) 2:12.39;
50 free: Willsey (CS) 22.65;
100 fly: Lush (CS) 56.08;
100 free: Willsey (CS) 49.69;
500 free: Bryant (O) 4:45.54;
200 free relay: Osceola (Dilinger, Vasquez, Adair, Lindsey) 1:39.11;
100 back: Lombardo (CS) 1:01.30;
100 breast: Kelly (CS) 1:12.07;
400 free relay: Countryside (Lombardo, Lush, Willsey, Peters) 3:24.36;

DIVING
Berendt (CS) 216.85

GIRLS
Countryside 93, Osceola 90

200 medley relay: Osceola (Whitman, Koda, Wiser, Slockett) 1:59.07;
200 free: Carr (O) 2:08.09;
200 IM: S. Finke (CS) 2:12.46;
50 free: Anaboawi (CS) 26.45;
100 fly: Wiser (O) 1:02.17;
100 free: Hall (CS) 53.70;
500 free: A. Finke (CS) 5:11.02;
200 free relay: Countryside (Beshpende, Anaboawi, Grass, Agular) 1:52.13;
100 back: S. Finke (CS) 1:03.19;
100 breast: Hall (CS) 1:08.50;
400 free relay: Countryside (Hall, A. Finke, S. Finke, Smythe) 3:45.82;

DIVING
Iannello (O) 206.20;

Permalink

Teams

Swimming: Osceola at Seminole

Tuesday, Oct. 11, 2011

BOYS

Seminole 93, Osceola 90

200 Med Relay: Spiric, Metka, Hudak, Kerr (SHS) 1:48.46
200 Free: Metka (SHS) 1:46.39
200 IM: Kerr (SHS) 2:08.60
50 Free: Spiric (SHS) 23.17
Diving: Ruhlman (OHS) 139.15
100 Fly: Slockett (OHS) 59.03
100 Free: Spiric (SHS) 50.82
500 Free: Bryant (OHS) 4:53.84
200 Free Relay: Brainard, Vasquez, Lindsey, Delringo
100 Back: Metka (SHS) 58.33
100 Breast: Kerr (SHS) 1:10.23
400 Free Relay: Spiric, Hudak, Kerr, Metka (SHS) 3:30.18


GIRLS

Osceola 101, Seminole 84

200 Med Relay: Miller, Roper, Gorman, Russo (SHS) 1:59.36
200 Free: Wittman (OHS) 2:04.03
200 IM: Russo (SHS) 2:17.89
50 Free: Roper (SHS) 25.92
Diving: Dawson (SHS) 217.25
100 Fly: Gorman (SHS) 1:00.41
100 Free: Miller (SHS) 56.65
500 Free: Wittman (OHS) 5:31.91
200 Free Relay: West, Reitz, Tournant, Nesto (OHS) 1:52.16
100 Back: Miller (SHS) 1:04.9
100 Breast: Koda (OHS) 1:11.53
400 Free Relay: Gorman, Miller, Russo, Roper (SHS) 3:54.07

Permalink

Teams

Swimming: Class 2A, District 9

Thursday, Oct. 27, 2011

At North Shore

Boys

Team scores

Osceola 462, Lakewood Ranch 456, Lemon Bay 270, Lakewood 213, Bradenton Southeast 204, Tarpon Springs 155, Boca Ciega 116, Dunedin 90, Bradenton Bayshore 51, Lennard 41.

Results

200 medley relay - Lakewood Ranch (Kazokas, Cho, Czupryna, Cascone) 1:43.73, Lemon Bay (Makarenkov, Walker, Lipford, Cattermole) 1:47.29, Osceola (Bryant, Moran, Slockett, Deininger) 1:51.73, Lakewood (Harasz, McCrosky, Nipper, Kane) 1:53.22; 200 free - Bryant (Osc) 1:47.83, Colvin (TS) Lindsey (Osc) 1:59.01, Adair (Osc) 1:59.91; 200 IM - Slockett (Osc) 2:09.35, Moran (Osc) 2:17.95, Healy (BS) 2:18.74, Hyde (BS) 2:26.53; 50 free - Kazokas (LR) 22.10, Cattermole (LB) 22.85, Ober (BB) 23.39, Deininger (Osc) 23.49; Diving - Hardman (Lw) 294.55, Agerskov (Lw) 278.30, McCrosky (Lw) 269.15, Smith (LB) 243.35; 100 fly - Hanner (LR) 55.35, Cascone (LR) 55.66, Czupryna (LR) 57.05, Nipper (Lw) 1:00.11; 100 free - Kazokas (LR) 48.28, Cattermole (LB) 49.30, Ober (BB) 50.12, Hoffman (Dun) 50.32; 500 free - Bryant (Osc) 4:41.04, Colvin (TS) 4:53.55, Hanner (LR) 4:53.64, Slockett (Osc) 4:58.40; 200 free relay - Lakewood Ranch (Cho, Stasiowski, Berkenbusch, Cascone) 1:34.22, Osceola (Brianard, Vasquez, Lindsey, Adair) 1:37.17, Lakewood (McCrosky, Harasz, Conradi, Kane) 1:37.29; Lemon Bay (Geezil, Walker, Guindi, Cattermole) 1:37.52; 100 back - Hoffman (Dun) 56.73, Harasz (Lw) 58.35, Colvin (TS) 58.78, Stasiowski (LR) 1:00.82; 100 breast - Cho (LR) 1:05.58, Walker (LB) 1:06.83, Czupryna (LR) 1:07.58, Ruhlman (Osc) 1:11.50; Lakewood Ranch (Kazokas, Berkenbusch, Cascone, Hanner) 3:23.06, Osceola (Bryant Slockett, Lindsey, Deininger) 3:26.82, Southeast (Healy, Ratzel, Hulbert, Muklewicz) 3:45.91, Lemon Bay (Makarenkov, Geezil, Guindi, Lipford) 3:47.97.

Girls

Team scores

Osceola 518, Lakewood Ranch 464, Tarpon Springs 253, Lakewood 205, Lemon Bay 175, Dunedin 163, Boca Ciega 145, Lennard 82, Bradenton Southeast 65, Bradenton Bayshore 39.

Results

200 medley redley - Lakewood Ranch (Panzarino, Baker, Sauer, Vogel) 1:57.39, Osceola (Wittman, Koda, Wiser, O'Connell) 1:57.67, Tarpon Springs (Buckley, Shirley, Veheyheweyhen, Fleming) 1:59.56, Lemon Bay (Harmon, Cattermole, Collins, Chabot) 2:11.79; 200 free - Valley (LR) 1:53.65, Wittman (Osc) 1:55.36, Carr (Osc) 2:06.43, Veheyheweyhen (TS) 2:07.66; 200 IM - Buckley (TS) 2:08.24, Koda (Osc) 2:19.32, Slockett (Osc) 2:23.54, Powers (Osc) 2:29.47; 50 free - Cattermole (LB) 25.35, Blethen (Dun) 25.94, Wiser (Osc) 26.78, Kidder (BC) 26.82; Diving - Golightly (Lw) 401.50, Iannello (Osc) 356.25, Lamanna (Osc) 329.10, Emery (Dun) 321.20; 100 fly - Veyheyheweyhen (TS) 1:01.04, Sauer (LR) 1:01.68, Wiser (Osc) 1:02.63, Vogel (LR) 1:02.69; 100 free - Buckley (TS) 52.98, Cattermole (LB) 54.63, Halfast (Lw) 55.72, Blethen (Dun) 57.64; 500 free - Valley (LR) 4:57.39, Wittman (Osc) 5:13.04, Slockett (Osc) 5:26.09, Carr (Osc) 5:31.38; 200 free relay - Lakewood Ranch (Vogel, Baker, Sauer, Valley) 1:45.32, Osceola (Slockett, Reitz, Tournant, Nesto) 1:49.61, Lemon Bay (Harmon, Collins, Phillips, Cattermole) 1:52.85, Tarpon Springs (Shirley, Lapam, Smith, Veheyheweyhen) 1:56.99; 100 back - Halfast (Lw) 1:02.17, Panzarino (LR) 1:05.92, Powers (Osc) 1:07.84, Fleming (TS) 1:10.09; 100 breast - Baker (LR) 1:11.43, Koda (Osc) 1:11.76, McCarthy (LR) 1:15.37, Shirley (TS) 1:18.27; 400 free relay - Lakewood Ranch (Vogel, Sauer, Baker, Valley) 3:46.97, Osceola (Wiser, Wittman, O'Connell, Koda) 3:51.74, Tarpon Springs (Lapam, Smith, Fleming, Buckley) 4:15.63, Dunedin (Schrader, Wilson, Harrison, Davis) 4:33.03

Permalink

Teams

Map

Osceola High School (Seminole): Swimming: 2011