//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Track and field 2014

Stories

Schedule/Results

Track: USF/Steinbrenner Invitational

Saturday, March 15, 2014

Girls:
1) Hallandale HS 78, 2) Lakewood Ranch HS 42.50, 3) West Orange HS 42, 4) Fort Myers HS 41, 5) Land O Lakes HS 36, 6) Pasco HS 30.50, 7) Admiral Farragut Academy 30, 8) Zephyrhills HS 24, 9) Golden Gate HS 23, 10) Hillsborough HS 20, 10) Shorecrest Prep 20, 12) George M. Steinbrenner HS 18, 12) Chamberlain HS 18, 14) Osceola HS (Seminole) 14.50, 15) Calvary Christian (Clearwater) 14, 15) East Lake HS 14, 15) Riverview HS 14, 15) Kathleen HS 14, 19) Sarasota Riverview HS 12, 19) Alonso HS 12, 19) Northside Christian 12, 19) Mitchell HS 12, 23) Gibbs HS 10, 23) Anclote HS 10, 23) Gaither HS 10, 23) Tampa Catholic HS 10, 27) Dunedin HS 9, 27) Gateway HS (Kissimmee) 9, 29) Tampa Jefferson HS 8, 29) Academy of Holy Names HS 8, 31) Cardinal Mooney HS 6, 31) Naples HS 6, 33) King HS 5, 33) Gulf HS 5, 33) Palmetto Ridge HS 5, 36) Robinson HS 4, 37) Newsome HS 3, 37) Sickles HS 3, 37) Mariner HS 3, 40) Countryside HS 2.50, 41) East Bay HS 2, 42) St. Petersburg HS 1, 42) Cambridge (Christian) Scho 1, 42) Middleton HS 1

Long Jump: McGee, Brittany, Admiral Farragut, 19-02.50
Shot Put: Hardy, Tanisha, Hallandale HS, 39-04.50
Discus: Hardy, Tanisha, Hallandale HS, 118-00.25
Pole Vault: Kistemaker, Jennifer, Osceola HS 11-06.00
High jump: Gauvey, Emily, Anclote HS 5-06.00
Triple Jump: Rushing, Kimani, Hallandale HS 40-09.75
4x800: West Orange HS 9:55.17
100 Hurdles: Rushing, Kimani, Hallandale HS 14.48
100: Steele, Alfreda, Pasco HS 12.13
1600: Edwards, Emily, Fort Myers HS 5:00.46
4x100: Zephyrhills HS 48.56
400: Grimes, Hallie, Land O Lakes HS 55.51
300 Hurdles: Simmons, Lamisha, Hallandale HS 44.24
200: Steele, Alfreda, Pasco HS 24.23
3200: Parrish, Maggie, Chamberlain HS 11:46.95
4x400: Tampa Bay Tech HS 4:19.55

Boys:
1) Hallandale HS 54, 2) Tampa Jesuit HS 43, 3) Land O Lakes HS 42, 4) Gibbs HS 34, 5) Bloomingdale HS 30, 6) Naples HS 28, 6) Sarasota Riverview HS 28, 8) Lakewood HS 25, 9) Hillsborough HS 24, 9) King HS 24, 11) Countryside HS 21, 12) Dunedin HS 20, 13) Newsome HS 17, 14) Tampa Catholic HS 15, 15) Middleton HS 14, 15) Fort Myers HS 14, 15) HB Plant HS 14, 18) Ida S. Baker HS 13, 19) Kathleen HS 12, 19) Osceola HS (Seminole) 12, 19) Robinson HS 12, 19) Seffner Christian Academy 12, 23) East Lee County HS 11, 23) East Bay HS 11, 25) Palmetto Ridge HS 10, 25) Springstead HS 10, 25) Southeast HS 10, 25) Bayshore HS 10, 29) West Orange HS 9, 29) Lakewood Ranch HS 9, 29) Anclote HS 9, 32) Riverview HS 8, 32) Golden Gate HS 8, 34) Strawberry Crest HS 6, 34) Tampa Jefferson HS 6, 34) East Lake HS 6, 37) Sickles HS 5, 37) St. Petersburg HS 5, 39) Tampa Bay Tech HS 4, 39) Island Coast HS 4, 41) Pinellas Park 3, 42) Howard W. Blake HS 2, 42) Alonso HS 2, 44) George M. Steinbrenner HS 1, 44) Gaither HS 1

Long jump: Byrd, Tyler, Naples HS 22-10.50
Shot put: Jackson, Vincent, Tampa Jesuit HS 48-07.75
Discus: Johnson, Jamari, Seffner Christian 155-04.50
Pole Vault: Waters, Carson, Osceola HS 15-01.00
High Jump: Harris, Bobby, Springstead HS 6-08.00
Triple Jump: Voyles, Ryan, Bloomingdale HS 45-08.00
4x800: Countryside HS 7:59.54
110 Hurdles: Middleton, Ahmad, Dunedin HS 14.28
100: Daniels, Damien, Gibbs HS 10.87
1600: Guyton, Jack, HB Plant HS 4:19.07
4x100: King HS 42.14
400: Wilson, Jaquez, Hallandale HS 48.48
300 Hurdles: Middleton, Ahmad, Dunedin HS 38.09
200: Timmons, Keith Southeast HS 21.84
3200: Poore, Jake, Land O Lakes HS 9:35.26
4x400: King HS 3:22.78

Permalink

Teams

Track: Ed Wells Invitational

Thursday, March 20, 2014

Results
Girls
Team scores
East Lake 135, Osceola 73, Gibbs 62, Northeast 61, Boca Ciega 49, Palm Harbor University 48, Clearwater 38, Countryside 33, Largo 30, St. Petersburg 30, Pinellas Park 22.5, Seminole 22, Lakewood 21.5, Tarpon Springs 19, Dunedin 18.
High jump: Cube (Osc) 5-5; Pole vault: Kistemaker (Osc) 11-1; Long jump: Jenkins (TS) 16-6; Triple jump: Brown (Lar) 36-9; Discus: Karuli (PHU) 109-5 ¼; Shot put: Karuli (PHU) 34-2; 4x800: East Lake 10:22.42; 100 hurdles: Welsh (Dun) 14.91; 100: Adams (Gi) 13.18; 1,600: Lersch (EL) 5:27; 4x100: St. Petersburg 50.49; 400: Fletcher (Gi) 58.95 ; 300 hurdles: Cube (Osc) 49.89; 800: Andrews (Clw); 200: Fletcher (Gi) 26.12; 3200: Siegal (EL) 12:05.14; 4x400: Gibbs 4:16.49 .
Boys
Team scores
Countryside 103, Lakewood 73.5, Osceola 62.5, Northeast 55.5, Gibbs 49, St. Petersburg 48, Largo 46.5, Boca Ciega 44, Palm Harbor U 42, East Lake 38, Pinellas Park 31, Dunedin 29, Clearwater 15, Dixie Hollins 13, Seminole 10.
Results
High jump: Adams (DH) 6-4; Pole vault: Waters (Osc) 14-0; Long jump: Lacy (Ne) 21-11; Triple jump: Thompson (BC) 43-0; Discus: Harris (BC) 127-2; Shot put: Negron (Cs) 44-2; 4x800: Lakewood 8:26.34; 100 hurdles: Middleton (Dun) 14.89; 100: President (Gi) 11.23; 1,600: Llewellyn (Cs) 4:37; 4x100: Pinellas Park 42.69; 400: Davis (Cs) 49.96; 300 hurdles: Middleton (Dun) 40.76; 800: Llewellyn (Cs) 1:59.4; 200: President (Gi) 22.33; 3200: McCann (Osc) 10:14.41; 4x400: Gibbs 3:25.74 .

Permalink

Teams

Map

Osceola High School : Track and field: 2014