//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Wrestling 2013

Stories

Schedule/Results

District Wrestling: 2A-8

Saturday, Feb. 1, 2014

Team Results:
1. JESUIT 236.5; 2. ROBINSON 141.0; 3. HILLSBOROUGH 124.5; 4. GAITHER 123.5; 5. CHAMBERLAIN 91.0; 6. WIREGRASS RANCH 79.0; 7. LAND O`LAKES 78.5; 8. JEFFERSON 77.0; 9. FREEDOM 50.5; 10. BLAKE 48.0; 11. SUNLAKE 42.0; 12. ZEPHYRHILLS 10.0; 13. LETO 0.0;

106:Jarrett Roop (JESUIT) 24-11, Fr. over John West (HILLSBOROUGH) 37-9, So. (Fall 4:50).
113: Jarred Lanier (WIREGRASS RANCH) 41-4, Sr. over Jacob West (HILLSBOROUGH) 45-6, Sr. (Dec 6-0).
120:Nick Peschek (GAITHER) 52-6, Sr. over Luis Casado (LAND O`LAKES) 37-16, Fr. (TF-1.5 0:00 (18-2)).
126: Rc Consuegra (JESUIT) 40-10, Jr. over Jeremy Gardner (HILLSBOROUGH) 49-8, Sr. (Dec 15-9).
132: Max Quinones (WIREGRASS RANCH) 32-5, Sr. over Dominador Uy (BLAKE) 32-7, Sr. (Fall 1:26)
138: Adam Lewis (JESUIT) 31-3, So. over Cordell Nunn (HILLSBOROUGH) 38-9, Sr. (TF-1.5 0:00 (17-2)).
145: Kionte Crocker (ROBINSON) 43-7, Sr. over Christian Stanley (FREEDOM) 33-9, Sr. (MD 9-0).
152: Brian Buser (JESUIT) 46-5, So. over Triston Howe (CHAMBERLAIN) 39-8, Sr. (MD 10-2).
160: Connor Knauer (HILLSBOROUGH) 50-8, So. over Marc Iurato (JESUIT) 31-8, Sr. (SV-1 4-2).
170: Charles Watts (BLAKE) 37-10, Sr. over Dakota Jordan (GAITHER) 45-5, Sr. (Dec 6-4).
182: Luis Peguero (ROBINSON) 41-0, Sr. over John Mooney (JESUIT) 28-5, Sr. (M. For.).
195: Nick Mosco (JESUIT) 24-3, Fr. over Oasin Speicher (SUNLAKE) 34-8, Sr. (Fall 3:45).
220: Kendonte Nichols (ROBINSON) 41-6, Sr. over Logan Penman (JEFFERSON) 43-8, So. (Dec 4-2).
285: Austin Underwood (JESUIT) 27-0, Sr. over Jacob Wyre (ROBINSON) 39-14, Jr. (Fall 1:13).

Permalink

Teams

Wrestling 2A-2

Saturday, Feb. 8, 2014

106: Frankie Bruno (Brandon) 47-0, So. over Jarrett Roop (Jesuit) 27-12, Fr. (TF-1.5 4:28 (22-6)). 113: Kyle Norstrem (Brandon) 66-0, So. over Jarred Lanier (Wiregrass Ranch) 44-5, Sr. (Fall 1:55). 120: Michael Mcdonald (Springstead) 40-0, Jr. over Ty Lucas (Brandon) 43-3, Fr. (Fall 2:57). 126: James Flint (Brandon) 29-0, Sr. over Sa`derian Perry (Lake Gibson) 37-5, Jr. (Dec 6-2). 132: Dylan Lucas (Brandon) 63-0, Jr. over Andrew Smith (Springstead) 40-7, Jr. (MD 11-2). 138: Devan Berrian (Brandon) 66-2, Sr. over Adam Lewis (Jesuit) 34-4, So. (SV-1 6-4). 145: Troy Joyce (Brandon) 65-3, Jr. over Jordan Rivera (Springstead) 34-4, Sr. (Dec 3-2). 152: Jacob Ewles (Winter Haven) 27-5, Sr. over Brian Buser (Jesuit) 49-6, So. (Dec 9-8). 160: Dakota Greene (Brandon) 65-1, Jr. over Vincent Buonanno (Springstead) 27-14, Sr. (TF-1.5 3:15 (16-1)). 170: Dontae Mcgee (Brandon) 54-0, Jr. over Casey Bearden (Citrus) 48-3, Sr. (Dec 8-1). 182: Luis Peguero (Robinson) 45-0, Sr. over Sawyer Root (Harmony) 44-3, Jr. (Dec 3-1). 195: Nick Mosco (Jesuit) 28-3, Fr. over Corey Humphrey (Springstead) 37-7, Sr. (Dec 7-1). 220: Robert Enmon (Brandon) 62-2, Jr. over David Rudd (Lake Gibson) 37-6, Sr. (OT 2-1). 285: Austin Underwood (Jesuit) 31-0, Sr. over Brandon Martin (New Smyrna Beach) 33-8, Sr. (Fall 2:53).

Permalink

Teams

Map

Robinson High School: Wrestling: 2013