//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Cross Country 2013

Stories

Schedule/Results

Cross Country: Cougar Invitational

Tuesday, Sept. 10, 2013

BOYS
Osceola 49, Seminole 78, St. Petersburg 79, Countryside 105, Palm Harbor U. 113, East Lake 171, Largo 171, Clearwater 221, Lakewood 255, Boca Ciega 300, Dixie Hollins 313, Pinellas Park 365;

1. McCann (Osceola) 16:10;
2. Traxler (SPHS) 16:20;
3. Bruce (SPHS) 16:24;
4. Jimenez (Osceola) 16:29;
5. Marsh (Seminole) 16:42;

GIRLS
Seminole 52, Osceola 85, Boca Ciega 91, East Lake 91, St. Petersburg 112, Countryside 192, Lakewood 206, Largo 261;

1. Suski (Seminole) 20:00;
2. Fitzgerald (SPHS) 20:10;
3. Sabrina Siegel (ELHS) 20:23;
4. Julia Siegel (ELHS) 20:36;
5. Gale (Seminole) 20:45

Permalink

Teams

Cross Country: Eagle Lake Invitational

Thursday, Sept. 26, 2013

Boys
Team scores: Osceola 44, Seminole 65, Nature Coast 69, Palm Harbor University 130, East Lake 145, Clearwater 192, Largo 213, Dixie Hollins 248, St. Petersburg 258, Lakewood 287, Northeast 327, Central 331, Boca Ciega 340, Dunedin 350, Pinellas Park 461
Results: Harkless (NC) 17:03, Jimenez (Osc) 17:04, Mulyck (NC) 17:10, McCann (Osc) 17:11, Marsh (Sem) 17:40, Long (Sem) 17:45, Fahey (PHU) 17:48, Mackie (PHU) 17:50, Leclair (Sem) 17:57, Cape (Osc) 18:01

Girls
Team scores: Palm Harbor University 49, Seminole 73, East Lake 88, Nature Coast 95, Osceola 104, Boca Ciega 119, Largo 176, Countryside 258, Lakewood 274, St. Petersburg 284, Northeast 358, Central 359, Dunedin 361, Gibbs 367
Results: Suski (Sem) 20:29, Stevens (BC) 20:41, Siegel (EL) 20:55, Kern (Lar) 21:09, Paczynski (PHU) 21:20, Abu-Rumman (Osc) 21:24, Gale (Sem) 21:28, Hamilton (PHU) 21:33, Thompson (PHU) 21:34.18, Lacy, (NC) 21:34.68

Permalink

Teams

Cross Country: Class 4A, District 8

Wednesday, Oct. 23, 2013

Boys team scores: Sarasota Riverview 32, North Port 77, St. Petersburg 84, Seminole 85, Palm Harbor University 131, Countryside 132, East Lake 168, Bradenton Manatee 213, Pinellas Park 290
Results: Riley (SR) 16:34, Vokus (SR) 16:46, Grajalez (SR) 16:52, Traxler (SP) 16:55, Llewellyn (Cs) 16:59, Castrovince (NP) 17:00, Long (Sem) 17:07.01, Back (NP)17:07.22, Small-Towns (SP) 17:10, Marsh (Sem) 17:11, Fahey (PHU) 17:12. Natherson (SR) 17:14, Mackie (PHU) 17:17, Berman (SR) 17:21, Moreland (NP) 17:28
Girls team scores: North Port 30, Sarasota Riverview 42, Palm Harbor University 78, Seminole 95, Bradenton Manatee 161, East Lake 163, St. Petersburg 168, Countryside 223, Pinellas Park 276
Results: Krstec (NP) 19:20, Raymond (PHU) 19:28, Guenther (NP) 19:33, Wade (SR) 19:59, Lonas (SR) 20:15, Grajalez (SR) 20:16, Collins (NP) 20:17, Suski (Sem) 20:21, Boethig (NP) 20:21, Weisberger (NP) 20:28, Natherson 20:30, Hamilton (PHU) 20:33, Siegel (EL) 20:35, Fitzgerald (SP) 20:38, Long (Sem) 20:39

Permalink

Teams

Map

Seminole High School: Cross Country: 2013