Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2009

Stories

Schedule/Results

Boys swimming, Girls swimming: Total Team Relay Challenge

Saturday, Sept. 12, 2009


Total Team Relay Challenge


At North Shore Pool


Total team scores


Palm Harbor U 774, Punta Gorda Charlotte 652, Tampa Prep 636, Northeast 548, Countryside 546, Seminole 538, Clearwater 494, East Lake 476, St. Petersburg 398, Shorecrest 346, Osceola 330, Bradenton St. Stephen’s 250, Tarpon Springs 244, Sarasota Cardinal Mooney 238, Lakewood 200, Dunedin 168, St. Petersburg Catholic 162, Bradenton Manatee 100, Canterbury 58, Calvary Chr. 52, Gibbs 38, Northside Chr. 24.


Individual results



Boys


Punta Gorda Charlotte 414, Palm Harbor U 356, Northeast 312, Tampa Prep 298, Seminole 282, Countryside 266, Clearwater 254, East Lake 180, Sarasota Cardinal Mooney 162, Osceola 158, Lakewood 158, St. Petersburg 156, Tarpon Springs 138, Bradenton St. Stephens 114, Shorecrest 98, Bradenton Manatee 68, St. Petersburg Catholic 56, Dunedin 42, Gibbs 32, Canterbury 20.


Diving - Northeast (Cuevas, Burrows); 200 medley relay - PHU (McRae, Morgan, Perotti, Williams) 1:42.04; 200 free relay - Seminole (Thompson, Metka, Hawkins, Sinibaldi) 1:32.97; 400 individual medley relay (Perotti, Morgan, Freeman, Stearns) 3:49.51; 250 sprint crescendo relay - PHU; 200 fly relay - Charlotte (Coldiron, Moran, Scott D., Scott T.) 1:46.62; 100 free relay - Countryside (Meszaros, M. Fabian, Witkowski, Lush) 43.47; 500 distance crescendo relay - Countryside (Witkowski, Wiley, M. Fabian, Meszaros) 4:27.18; 100 medley relay - Charlotte (Spahr, Hughes, Moran, Roche) 52.47; 200 back relay - PHU (McRae, Freeman, Ackerman, Stearns) 1:48.67; 200 breast relay - Charlotte (Coldiron, Scott, P. Hughes, D. Hughes) 2:07.01; 400 free relay - PHU (McRae, Gettino, Williams, Stearns) 3:24.00.


Girls


Palm Harbor U 418, Tampa Prep 338, East Lake 296, Countryside 280, Seminole 256, Shorecrest 248, St. Petersburg 242, Clearwater 240, Punta Gorda Charlotte 238, Northeast 236, Osceola 172, St. Petersburg 136, Dunedin 126, Tarpon Springs 106, St. Petersburg Catholic 106, Sarasota Cardinal Mooney 76, Calvary Chr. 52, Lakewood 42, Canterbury 38, Bradenton Manatee 32, Northside Chr. 24, Gibbs 6.



Diving - St. Petersburg Catholic (Schweiger, Mixa); 200 medley relay - Countryside (Grace, L. Hall, E. Hall, Witkowski) 1:56.80; 200 free relay - PHU (Bauer, Rasmussen, Hubbard, Katopis) 1:47.81; 400 invidual medley relay - Shorecrest (Piper, Tripp, Shea, Andrews) 4:22.94; 250 sprint crescendo relay - PHU; 200 fly relay - East Lake (Torres, Spencer, McMeekin, Katz) 1:57.75; 100 free relay - PHU (Rasmussen, O’Connor, Mayer, Bauer) 49.65; 500 distance crescendo relay - PHU (Bauer, Bloxam, King, Myers) 4:52.40; 100 medley relay - PHU (Savona, Randelman, Oster, Bauer) 56.45; 200 back relay - East Lake (McMeekin, Spencer, Torres, Katz) 1:59.30; 200 breast relay - PHU (Randelman, Rasmussen, O’Neal, Hubbard) 2:24.45; 400 free relay - PHU (Bloxam, O’Neal, Myers, King) 3:52.66.


Permalink

Teams

SWIMMING-Shorecrest, Gibbs, Boca Ciega

Tuesday, Sept. 15, 2009

AT NORTHSHORE POOL


Boys:
Boca Ciega 81, Gibbs 65


200 medley relay: Boca Ciega (Hall, Montanez Digregorio, Kaeha) 2:11.51; 200 free: Rawlins (BC) 2:30.12; 200 IM: Kaeha (BC) 2:55.47; 50 free: Hall (BC) 21.84; 100 fly: Digregoria (BC) 1:21.45; 100 free: Rawlins (BC) 1:05.46; 500 free: Lindsay (Gib) 7:21.35; 200 free relay: Boca Ciega (Hall, Rawlins, Friley, Kapcrio) 1:58.10; 100 backstroke: Crawford (Gib) 1:30.03; 100 breast: Miller (BC) 1:30.45; 400 free relay: Boca Ciega (Kaehar, Friley, Miller, Digregorio) 4:31.45


Girls:
Gibbs 77, Boca Ciega 76


200 medley relay: Boca Ciega (Coldwell, Mygaard, Dement, Chitter) 2:24.66; 200 free: Mygaard (BC) 2:45.33; 200 IM: Escariez (Gib) 2:46.38. 50 free: Kitter (BC) 29.79; 100 fly: Escariez (Gib) 1:43.28; 100 free: Dement (BC) 1:13.82; 500 free: Chitter (BC) 6:51.13; 200 free relay: Gibbs (Michael, Boldwin, Klee, Sampson) 2:14.52; 100 backstroke: Coldwell (BC) 1:20.48; 100 breast: Mygaard (BC) 1:29.72; 400 free relay: Gibbs (Miker, Michael, Smith, Escarez) 5:16.25


Boys
Shorecrest 129, Gibbs 42


200 medley relay: Shorecrest (Farese, Vestegaard, Grant, Izzo) 1:59.43; 200 free: Farese (Sc) 2:00.87; 200 IM: Grant (Sc) 2:29.27; 50 free: Izzo (Sc) 23.90; Diving: Stein (Sc) 2:30.15; 100 fly: Grant (Sc) 1:08.46; 100 free: Izzo (Sc) 54.24; 500 free: Farese (Sc) 5:12.55; 200 free relay: Shorecrest (Stetsenko, Tuite, Elder, Frieman) 1:55.54; 100 backstroke: Elder (Sc) 1:13.96; 100 breast: Vestergaard (Sc) 1:15.89; 400 free relay: Shorecrest (Farese, Grant, Vestergaard, Izzo) 3:58.49

Girls:
Shorecrest 149, Boca Ciega 28


200 medley relay: Shorecrest (Shea, Tripp, Piper, Andrews) 2:03.34; 200 free: Hoeppner (Sc) 2:23.31; 200 IM: Shea (Sc) 2:26.21; 50 free: Piper (Sc) 26.21; Diving: Stein (Sc) 225.10; 100 fly: Andrews (Sc) 1:04.72; 100 free: Tripp (Sc) 1:00.44; 500 free: Shea (Sc) 5:42.81;200 free relay:  Shorecrest (Klein, Little, Thigpen, Alexander) 1:54.32; 100 backstroke: Piper (Sc) 1:03.82; 100 breast: Hoeppner (Sc) 1:19.70; 400 free relay: Shorecrest (Andrews, Tripp, Shea, Piper) 3:58.19


Boys
Shorecrest 123, Boca Ciega 45


200 medley relay: Shorecrest (Farese, Vestegaard, Grant, Izzo) 1:59.43; 200 free: Farese (Sc) 2:00.87; 200 IM: Grant (Sc) 2:29.27; 50 free: Izzo (Sc) 23.90; Diving: Stein (Sc) 2:30.15; 100 fly: Grant (Sc) 1:08.46; 100 free: Izzo (Sc) 54.24; 500 free: Farese (Sc) 5:12.55; 200 free relay: Shorecrest (Stetsenko, Tuite, Elder, Frieman) 1:55.54; 100 backstroke: Elder (Sc) 1:13.96; 100 breast: Vestergaard (Sc) 1:15.89; 400 free relay: Shorecrest (Farese, Grant, Vestergaard, Izzo) 3:58.49


Girls:
Shorecrest 155, Gibbs 26

200 medley relay: Shorecrest (Shea, Tripp, Piper, Andrews) 2:03.34; 200 free: Hoeppner (Sc) 2:23.31; 200 IM: Shea (Sc) 2:26.21; 50 free: Piper (Sc) 26.21; Diving: Stein (Sc) 225.10; 100 fly: Andrews (Sc) 1:04.72; 100 free: Tripp (Sc) 1:00.44; 500 free: Shea (Sc) 5:42.81;200 free relay:  Shorecrest (Klein, Little, Thigpen, Alexander) 1:54.32; 100 backstroke: Piper (Sc) 1:03.82; 100 breast: Hoeppner (Sc) 1:19.70; 400 free relay: Shorecrest (Andrews, Tripp, Shea, Piper) 3:58.19

Permalink

Teams

Swimming: District A-8

Saturday, Oct. 31, 2009

Girls:


Team scores- Shorecrest Prep 557, Northside Chr. 327, SP Catholic 259, St. Stephen's Episcopal 239, Canterbury 175, Out-of-Door 142, Cardinal Mooney 136, Indian Rocks Chr. 135, Keswick Chr. 74, Admiral Farragut 64, Bradenton Chr. 23, Sarasota Chr. 6


Individuals: 200 yard medley relay- 1. Shorecrest (Shea, Tripp, Piper, Andrews) 1:57.74, 2. SP Catholic (Lopez, McCann, Montchal, Petrillo) 2:05.76, 3. St. Stephen's (A. Berdusco, E. Berdusco, Pol, Zalepuga) 2:06.90, 4. Cardinal Mooney (Carag, Doyle, Kontor, Garcia) 2:10.57; 200 yard freestyle- 1. Andrews (SHOR) 1:57.69, 2. Alexander (SHOR) 1:59.88, 3. A. Berdusco (STEPH) 2:02.06, 4. Petrillo (SPC) 2:02.67; 200 yard IM- 1. Piper (SHOR) 2:11.25, 2. E. Berdusco (STEPH) 2:22.02, 3. Hoeppner (SHOR) 2:30.23, 4. Jahn (SHOR) 2:36.91; 50 yard freestyle- 1. Scott (NORTH) 26.36, 2. McCann (SPC) 27.22, 3. Kline (SHOR) 27.44, 4. Pol (STEPH) 27.56; Diving- 1. Stein (SHOR) 448.55, 2. Mixa (SPC) 423.65, 3. Thigpen (SHOR) 391.70, 4. Kelshaw (NORTH) 378.55; 100 yard butterfly- 1. E. Berdusco (STEPH) 1:03.14, 2. Thigpen (SHOR) 1:07.23, 3. McQueen (CBURY) 1:08.97, 4. Adly (IRC) 1:09.28; 100 yard freestyle- 1. St. Louis (NORTH) 53.35, 2. Petrillo (SPC) 56.05, 3. Shea (SHOR) 56.68, 4. Tripp (SHOR) 57.28; 500 yard freestyle- 1. Andrews (SHOR) 5:10.17, 2. A. Berdusco (STEPH) 5:22.12, 3. Alexander (SHOR) 5:27.59, 4. Csubak (STEPH) 5:59.72; 200 yard freestyle relay- 1. Northside Chr. (St. Louis, Schmidt, Scott, Caldwell) 1:44.42, 2. Shorecrest (Tripp, Alexander, Kline, Thigpen) 1:46.96, 3. SP Catholic (Lopez, McCann, Montchal, Petrillo) 1:50.68, 4. Cardinal Mooney (Garcia, Fields, Carag, Kontor) 1:51.72; 100 yard backstroke- 1. Piper (SHOR) 57.56, 2. Shea (SHOR) 1:02.44, 3. Schmidt (NORTH) 1:05.59, 3. Caldwell (NORTH) 1:05.59; 100 yard breastroke- 1. St. Louis (NORTH) 1:06.05, 2. Tripp (SHOR) 1:14.31, 3. McCann (SPC) 1:15.70, 4. Bone (OOD) 1:17.69; 400 yard freestyle relay- 1. Shorecrest (Piper, Shea, Alexander, Andrews) 3:42.66, 2. Northside Chr. (St. Louis, Scott, Schmidt, Caldwell) 3:47.78, 3. St. Stephen's (Csubak, Zalepuga, Subbiondo, Carrassi) 4:22.64, 4. Canterbury (McQueen, Richstein, Wolf, Jones) 4:27.61.


Boys:


Team scores- Cardinal Mooney 395, Shorecrest Prep 301, Admiral Farragut 259, St. Stephen's Episcopal 204, SP Catholic 192, Indian Rocks Chr. 160, Northside Chr. 132, Canterbury 102, Keswick Chr. 88, Sarasota Chr. 63, Out-of-Door 62


Individuals- 200 yard medley relay- 1. Shorecrest (Farese, Vestergaard, Grant, Izzo) 1:53.19, 2. Admiral Farragut (Liu, Ward, Murphy, Van Antwerpen) 1:53.96, 3. St. Stephen's (Kazokas, Berdusco, Nora, Wijesinghe) 1:54.60, 4. Indian Rocks Chr. (N. Alonso, J. Alonso, T. Ferguson, R. Ferguson) 1:54.70; 200 yard freestlye- 1. Ceddia (CARD) 1:41.33, 2.Farese (SHOR) 1:50.64, 3. Berdusco (STEPH) 1:53.88, 4. Cone (ADMIR) 1:54.22; 200 yard IM- 1. N. Alonso (IRC) 2:03.93, 2. Gutierrez (CARD) 2:04.13, 3. Bucken (SARA) 2:13.60, 4. Vestergaard (SHOR) 2:18.09; 50 yard freestlye- 1. Izzo (SHOR) 22.98, 2. Runyan (ADMIR) 23.96, 3. Petrillo (SPC) 24.34, 4. T. Ferguson (IRC) 24.95; Diving- 1. Stein (SHOR) 449.60, 2. Kezar (STEPH) 305.30; 100 yard butterfly- 1. Gutierrez (CARD) 57.98, 2. Krebs (CARD) 1:00.40, 3. Grant (SHOR) 1:03.05, 4. Murphy (ADMIR) 1:03.48; 100 yard freestyle- 1. Kazokas (STEPH) 49.17, 2. Rheinlander (SARA) 50.81, 3. Izzo (SHOR) 50.85, 4. Petrillo (SPC) 53.91; 500 yard freestlye- 1. Ceddia (CARD) 4:30.28, 2. Farese (SHOR) 4:57.61, 3. M. Berdusco (STEPH) 4:58.02, 4. Cone (ADMIR) 5:10.86; 200 yard freestyle relay- 1. Cardinal Mooney (Ceddia, Krebs, Sipe, Gutierrez) 1:35.83, 2. Admiral Farragut (Cone, Runyan, Van Antwerpen, Murphy) 1:35.93, 3. Indian Rocks Chr. (T. Ferguson, J. Alonso, R. Ferguson, N. Alonso) 1:38.15, 4. SP Catholic (Chase, Farnan, Ettel, Petrillo) 1:38.72; 100 yard backstroke- 1. Kazokas (STEPH) 54.78, 2. Rheinlander (SARA) 56.94, 3. Chase (SPC) 1:03.64, 4. Krebs (CARD) 1:04.37; 100 yard breastroke- 1. N. Alonso (IRC) 1:04.27, 2. T. Ferguson (IRC) 1:10.69, 3. Vestergaard (SHOR) 1:10.90, 4. Ward (ADMIR) 1:11.12; 400 yard freestyle relay- 1. Cardinal Mooney (Ceddia, Krebs, McGrail, Gutierrez) 3:28.90, 2. Admiral Farragut (Cone, Runyan, Murphy, Liu) 3:37.89, 3. St. Stephen's (Kazokas, Berdusco, Nora, Wijesinghe) 3:44.39, 4. Shorecrest (Izzo, Farese, Grant, Vestergaard) 3:44.82.

Permalink

Teams

CLASS A REGION 3 MEET

Saturday, Nov. 7, 2009


Boys


Team scores — Berkeley Prep 349, Cardinal Mooney 232, Tampa Prep 185, Shorecrest 160, Admiral Farragut 153,Steinbrenner 144, St. Stephen’s 136, CC Catholic 126, Indian Rocks Chr. 116, Bishop Verot 109, Robinson 99, Seacrest Day 93, Naples Community School 59.5, SP Catholic 53, Sarasota Chr. 50, Dunbar 35, Northside Chr. 33, Evangelical Chr. 19, Canterbury 17, Bayshore Chr. 17, Seffner Chr. 15, Out-of-Door 9.5, Golden Gate 2, Tampa Catholic 1.



Individual results — 200 medley relay:



Berkeley Prep (Olney, Hatoum, Bobo, Eicholtz) 1:43.95. 200 free: Ceddia (CM) 1:40.98. 200 IM: Alonso (IRC) 2:00.17. 50 free: Ficker (BV) 21.82. Diving: Stein (Sc) 442.80. 100 fly: Altman (Sea) 52.56. 100 free: Ficker (BV) 48.31; 500 free: Ceddia (CM) 4:30.82. 200 free relay: Berkeley Prep (Miller, Bandes, A. Bandes, Eicholtz (1:30.55). 100 back: Kazokas (SS) 54.77. 100 breast: Alonso (IRC) 1:02.69. 400 free relay: Berkeley Prep (Miller, Bandes, A. Bandes, Hatoum) 3:21.24.



Girls



Team scores —



Shorecrest 324, Northside Chr. 265, Tampa Prep 255, Bishop Verot 205, CC Catholic 153, St. Stephen’s 136, Berkeley Prep 134, SP Catholic 128, Naples Community School 119, Steinbrenner 98, Cardinal Mooney 74, Robinson 74, Tampa Catholic 72, Seacrest 65, Indian Rocks Chr. 50, Out-of-Door 44, Fort Myers Canterbury 34, Canterbury 26, Evangelical Chr. 25, Calvary Chr. 19, Bradenton Chr. 7, Admiral Farragut 5.



Individual results — 200 medley relay:



Shorecrest (Shea, Tripp, Piper, Andrews) 1:54.61. 200 free: Peacock (BV) 1:49.77. 200 IM: Piper (Sc) 2:09.43. 50 free: Jordan (BP) 24.53. Diving: Burton-Akright (TP) 469.15. 100 fly: Jordan (BP) 59.39. 100 free: St. Louis (Ns) 52.42. 500 free: Peacock (BV) 4:46.92. 200 free relay: Northside Chr. (St. Louis, Scott, Schmidt, Caldwell) 1:41.41. 100 back: Piper (Sc) 58.92. 100 breast: St. Louis (Ns) 1:04.19. 400 free relay: Shorecrest (Piper, Shea, Alexander, Andrews) 3:41.32.


Permalink

Teams

Map

Shorecrest Preparatory School: Swimming: 2009