Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2011

Stories

Schedule/Results

Swimming: Shorecrest, SP Catholic, Northeast

Friday, Sept. 2, 2011

BOYS
Shorecrest 128, SP Catholic 47
Northeast 101, SP Catholic 70
Shorecrest 109, Northeast 71

GIRLS
Shorecrest 146, SP Catholic 38
Northeast 138, SP Catholic 44
Shorecrest 109, Northeast 76

Permalink

Teams

Swimming: Shorecrest vs. Lakewood vs. Dunedin

Wednesday, Sept. 7, 2011

Boys:
Shorecrest Prep 127 Lakewood 58
200 Medley Relay Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:47.58
200 Free Marshburn (Sc) 1:57.83
200 IM Grant (Sc) 2:11.68
50 Free Farese (Sc) 23.20
Diving Stein (Sc) 267.75
100 Fly Chen (Sc) 56.46
100 Free Grant (Sc) 54.26
500 Free Farese (Sc) 4:56.92
200 Free Relay Shorecrest (Marshburn, Chen, Grant, Farese) 1:37.84
100 Back Chen (Sc) 58.52
100 Breast Marshburn (Sc) 1:10.24
400 Free Relay Shorecrest (Stetsenko, Reisinger, Frieman, Cravey) 4:07.40

Girls:
Shorecrest Prep 136 Lakewood 50
200 Medley Relay Shorecrest (Andrews, Spilman, Kanstoroom,Little 2:02.04
200 Free Andrews (Sc) 2:03.71
200 IM Spilman (Sc) 2:13.67
50 Free Kanstoroom (Sc) 27.67
Diving Stein(Sc) 262.45
100 Fly Spilman (Sc) 59.68
100 Free Little (Sc) 57.04
500 Free Halfast (Lw) 5:24.88
200 Free Relay Shorecrest (Spilman, Little, Kanstoroom, Kline) 2:04.50
100 Back Halfast (Lw) 1:03.66
100 Breast Coleman (Sc) 1:20.32
400 Free Relay Shorecrest (McKeage, Coundouriotis, Coleman, Andrews) 4:30.24

Boys:
Shorecrest Prep 140 Dunedin 32
200 Medley Relay Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:47.58
200 Free Marshburn (Sc) 1:57.83
200 IM Grant (Sc) 2:11.68
50 Free Farese (Sc) 23.20
Diving Stein (Sc) 267.75
100 Fly Chen (Sc) 56.46
500 Free Farese (Sc) 4:56.92
200 Free Relay Shorecrest (Marshburn, Chen, Grant, Farese) 1:37.84
100 Back Hoffman (Dun) 58.36
100 Breast Marshburn (Sc) 1:10.24
400 Free Relay Shorecrest (Stetsenko, Reisinger, Frieman, Cravey) 4:07.40

Girls
Shorecrest 124 Dunedin 59
200 Medley Relay Shorecrest (Andrews, Spilman, Kanstoroom,Little 2:02.04
200 Free Andrews (Sc) 2:03.71
200 IM Spilman (Sc) 2:13.67
50 Free Kanstoroom (Sc) 27.67
Diving Stein(Sc) 262.45
100 Fly Spilman (Sc) 59.68
100 Free Little (Sc) 57.04
500 Free Halfast (Lw) 5:24.88
200 Free Relay Dunedin (Nothstein, Schrader, Davis, Blethen) 2:03.89
100 Back Little (Sc) 1:08.10
100 Breast Coleman (Sc) 1:20.32
400 Free Relay Dunedin (Harrison, Davis, Blethen, Bellinger) 4:24.90

Boys:
Lakewood 117 Dunedin 52
200 Medley Relay Lakewood (Harasz, Nipper, Kane, Conradi) 1:57.92
200 Free Sundermeyer (Dun) 2:18.21
200 IM Harasz (Lw) 2:12.19
50 Free Conradi (Lw) 26.36
Diving Hardman (Lw) 169.20
100 Fly Kane (Lw) 1:00.82
100 Free Kane (Lw) 57.54
500 Free Nipper (Lw) 5:24.31
200 Free Relay (Lw) Conradi, Kane, Nipper, Harasz 1:40.58
100 Back Hoffman (Dun) 58.36
100 Breast McCrosky (Lw) 1:22.36
400 Free Relay Dunedin (Nagapen, Keith, Sundermeyer, Hoffman) 4:21.31

Girls:
Lakewood 93 Dunedin 87
200 Medley Relay Lakewood (Halfast, Webb, Hlet, Michalski) 2:25.06
200 Free Davis (Dun) 2:22.48
200 IM Bellinger-Schulte(Dun) 2:32.01
50 Free Kane (Lw) 30.71
Diving Golightly (Lw) 243.30
100 Fly Schrader (Dun) 1:27.47
100 Free Blethen (Dun) 1:01.61
500 Free Halfast (Lw) 5:24.88
200 Free Relay Dunedin (Nothstein, Schrader, Davis, Blethen) 2:03.89
100 Back Halfast (Lw) 1:03.66
100 Breast Webb (Lw) 1:31.16
400 Free Relay Dunedin (Harrison, Davis, Blethen, Bellinger-Shulte) 4:24.90





Permalink

Teams

Swimming: St. Petersburg, Osceola at Shorecrest

Wednesday, Sept. 14, 2011

BOYS

Shorecrest 100, Osceola 83
200 Medley Relay St. Pete (Gilbert, Akers, Koser, Glenn) 1:52.88
200 Free Bryant (Os) 1:47.96
200 IM Koser (SP) 2:09.45
50 Free Deininger (Os) 24.66
Diving Ruhlman (Os) 147.70
100 Fly Koser (SP) 58.62
100 Free Glenn (SP) 55.04
500 Free Bryant (Os) 4:46.82
200 Free Relay St. Pete (Glenn, Gilbert, Lukas, Koser) 1:40.43
10 Back Gilbert (SP) 1:04.37
100 Breast Akers (SP) 1:12.85
400 Free Relay Osceola (Deininger, Lindsey, Adair, Bryant) 3:40.07

Osceola 95, St. Petersburg 88
200 Medley Relay St. Pete (Gilbert, Akers, Koser, Glenn) 1:52.88
200 Free Bryant (Os) 1:47.96
200 IM Koser (SP) 2:09.45
50 Free Deininger (Os) 24.66
Diving Ruhlman (Os) 147.70
100 Fly Koser (SP) 58.62
100 Free Glenn (SP) 55.04
500 Free Bryant (Os) 4:46.82
200 Free Relay St. Pete (Glenn, Gilbert, Lukas, Koser) 1:40.43
10 Back Gilbert (SP) 1:04.37
100 Breast Akers (SP) 1:12.85
400 Free Relay Osceola (Deininger, Lindsey, Adair, Bryant) 3:40.07

Shorecrest 111, St. Petersburg 69
200 Medley Relay Shorecrest (Farese, Marshburn, Grant, Chen) 1:47.03
200 Free Farese (Sc) 1:47.33
200 IM Marshburn (Sc) 2:08.58
50 Free Grant (Sc) 24.01
Diving Stein (Sc) 282.85
100 Fly Grant (Sc) 56.55
100 Free Chen (Sc) 51.68
500 Free Bryant (Os) 4:46.82
200 Free Relay St. Pete (Glenn, Gilbert, Lukas, Koser) 1:40.43
100 Back Farese (Sc) 56.33
100 Breast Chen (Sc) 1:02.14
400 Free Relay Shorecrest (Grant, Marshburn, Chen, Farese) 3:32.10



GIRLS

Osceola 109, Shorecrest 76
200 Medley Relay Shorecrest (Andrews, Coleman, Spilman, Little) 1:57.80
200 Free Slockett (Os) 2:05.95
200 IM Spilman (Sc) 2:10.89
50 Free Andrews (Sc) 25.31
Diving Stein (Sc) 238.60
100 Fly Spilman (Sc) 58.19
100 Free Andrews (Sc) 56.11
500 Free Slockett (Os) 5:29.76
200 Medley Relay Osceola (Nesto, Tournaut, Carr, Dovalani)1:53.50
100 Back Wittman (Os) 1:07.06
100 Breast Koda (Os) 1:12.10
400 Free Relay Shorecrest (Andrews, Little, Kanstoroom, Spilman) 3:51.67

Osceola 114.5, St. Petersburg 71.5
200 Medley Relay Osceola (Wittman, Koda, Slockett, Carr) 1:58.15
200 Free Slockett (Os) 2:05.95
200 IM Wittman (Os) 2:16.97
50 Free Rorer (SP) 27.87
Diving Iannello (Os) 215.55
100 Fly Wiser (Os) 1:03.02
100 Free Piper (SP) 54.39
500 Free Slockett (Os) 5:29.76
200 Free Relay St. Pete (Marckese, Rorer, Freydl, Piper) 1:49.12
100 Back Marckese (SP) 1:02.27
100 Breast Piper (SP) 1:10.73
400 Free Relay Osceola (Slockett, Wittman, Koda, Carr) 3:57.60


Shorecrest 97, St. Petersburg 89
200 Medley Relay Shorecrest (Andrews, Coleman, Spilman, Little) 1:57.80
200 Free Little (Sc) 2:11.75
200 IM Spilman (Sc) 2:10.89
50 Free Andrews (Sc) 25.31
Diving Stein (Sc) 238.60
100 Fly Spilman (Sc) 58.19
100 Free Andrews (Sc) 56.11
500 Free Little (Sc) 5:54.94
200 Medley Relay St. Pete (Marckese, Rorer, Freydl, Piper) 1:49.12
100 Back Kanstoroom (Sc) 1:09.10
100 Breast Piper (SP) 1:10.73
400 Free Relay Shorecrest (Andrews, Little, Kanstoroom, Spilman) 3:51.67

Permalink

Teams

Swimming: Shorecrest at Tampa Prep

Tuesday, Sept. 27, 2011

BOYS

Shorecrest 159, Tampa Prep 149

200 medley relay: TP (R. Skjarpe, Blustein, Campo, House) 1:43.51
200 free: R. Skjarpe (TP) 1:44.02
200 IM: Blustein (TP) 2:08.83
50 free: Marshburn (Sh) 24.80
Diving: J. Stein (Sh) 314.3
100 fly: Farese (Sh) 53.55
100 free: Grant (Sh) 53.24
500 free: G. Campa (TP) 5:01.42
200 free relay: Sh (Grant, Cravey, Frieman, Farese) 1:39.45
100 back: R. Skjarpe (TP) 52.98
100 breast: Chen (Sh) 1:03.11
400 free relay: Sh (Farese, Cravey, Marshburn, Chen) 3:34.51

GIRLS

Tampa Prep 213, Shorecrest 99

200 medley relay: TP (Carideo, Waite, Spada, Alexander) 1:58.92
200 free: Werdine (TP) 1:59.62
200 IM: Carideo (TP) 2:14.9
50 free: Siewert (TP) 25.17
Diving: H. Stein (Sh) 260.90
100 fly: Andrews (Sh) 1:01.98
100 free: Siewert (TP) 53.92
500 free: Carideo (TP) 5:20.04
200 free relay: TP (Siewert, Waite, Savitt, Werdine) 1:43.00
100 back: Little (Sh) 1:05.72
100 breast: Waite (TP) 1:11.14
400 free relay: TP (Siewert, Carideo, Savitt, Werdine) 3:49.59

Permalink

Teams

Swimming: Admiral Farragut, Shorecrest and Canterbury

Tuesday, Oct. 4, 2011

BOYS

Shorecrest 124, Admiral Farragut 48

200 medley relay: Sh (Farese, Marshburn, Grant, Frieman) 1:52.84
200 free: Grant (Sh) 1:57.21
200 IM: Farese (Sh) 2:02.65
50 free: Chen (Sh) 24.09
Diving: Stein (Sh) 2:20.55
100 fly: Marshburn (Sh) 1.00.94
100 free: Farese (Sh) 52.30
500 free: Chen (Sh) 5:04.90
200 free relay: Sh (Chen, Coundouriotis, Frieman, Marshburn) 1:43.65
100 back: Marshburn (Sh) 1:03.06
100 breast: Grant (Sh) 1:11.61
400 free relay: (Chen, Stetsenko, Grant, Farese) 3:46.93

Shorecrest 130, Canterbury 38

200 medley relay: Sh (Farese, Marshburn, Grant, Frieman) 1:52.84
200 free: Grant (Sh) 1:57.21
200 IM: Farese (Sh) 2:02.65
50 free: Chen (Sh) 24.09
Diving: Stein (Sh) 220.55
100 fly: Marshburn (Sh) 1:00.94
100 free: Farese (Sh) 52.30
500 free: Chen (Sh) 5:04.90
200 free relay: Sh (Chen, Coundouriotis, Frieman, Marshburn) 1:43.65
100 back: Marshburn (Sh) 1:03.06
100 breast: Grant (Sh) 1:11.61
400 free: Sh (Chen, Stetsenko, Grant, Farese) 3:46.93


Admiral Farragut 85, Canterbury 54

200 medley relay: AF (Goldenburg, Sejersea, Ryder, Cone) 2:00.59
200 free: Sejersea (AF) 2:07.08
200 IM: Cone (AF) 2:19.27
50 free: Ryder (AF) 25.79
100 fly: Richstein (Cb) 1:17.76
100 free: Tunstall (Cb) 57.19
500 free: Cone (AF) 5:20.21
200 free relay: (Tunstall, Levi, Turtle, Primer) 1:53.53
100 back: Ryder (AF) 1:09.01
100 breast: Levin (Cb) 1:11.76
400 free relay: AF (Ryder, Goldenburg, Sejersea, Cone) 3:53.87


GIRLS

Canterbury 115, Admiral Farragut 48

200 medley relay: Canterbury (Wells, McMullen, McQueen, Ellinger) 2:17.36
200 free: Flanagan (Cb) 2:09.50
200 IM: McQueen (Cb) 2:32.07
50 free: Brown (AF) 27.36
100 fly: McQueen (Cb) 1:07.18
100 free: Wells (Cb) 59.82
500 free: Flanagan (Cb) 5:43.02
200 free relay: Cb (McQueen, Ellinger, Adams, Wells) 1:57.79
100 back: Adams (Cb) 1:19.16
100 breast: Greenberg (AF) 1:33.06
400 free relay: AF (Scott, Greenberg, Brizzi, Brown) 4:45.69

Shorecrest 147, Admiral Farragut 27

200 medley relay: Sh (Andrews, Coleman, Kanstoroom, Little) 2:02.25
200 free: Kanstoroom (Sh) 2:10.65
200 IM: Andrews (Sh) 2:22.83
50 free: Stilman (Sh) 26.42
Diving: Stein (Sh) 234.40
100 fly: Little (Sh) 1:11.00
100 free: Kanstoroom (Sh) 59.49
500 free: Stilman (Sh) 5:17.08
200 free relay: Sh (Stilman, Kline, K. Andrews, H. Andrews) 1:51.54
100 back: H. Andrews (Sh) 1:04.11
100 breast: K. Andrews (Sh) 1:25.46
400 free relay: Sh (Stilman, Andrews, Kline, Little) 4:10.12

Shorecrest 115, Canterbury 51

200 medley relay: Sh (Andrews, Coleman, Kanstoroom, Little) 2:02.25
200 free: Flanagan (Cb) 2:09.50
200 IM: H. Andrews (Sh) 2:22.83
50 free: Stilman (Sh) 26.42
Diving: Stein (Sh) 234.40
100 fly: Little (Sh) 1:11.00
100 free: Kanstoroom (Sh) 59.49
500 free: Stilman (Sh) 5:17.08
200 free relay: Sh (Stilman, Kline, K. Andrews, H. Andrews) 1:51.54
100 back: H. Andrews (Sh) 1:04.11
100 breast: K. Andrews (Sh) 1:25.46
400 free relay: Sh (Stilman, Andrews, Kline, Little) 4:10.12


Permalink

Teams

BOYS SWIMMING: Shorecrest vs Northside Chr.

Thursday, Oct. 20, 2011

Girls:
Shorecrest 197
Northside Christian 90

200 Medley Relay Shorecrest (Andrews, Coleman, Spilman, Little) 2:03.62
200 Free - Andrews (Sc) 2:05.85
200 IM - Little (Sc) 2:25.83
50 Free - Spilman (Sc) 26.99
Diving - Stein (Sc) 291.70
100 Fly - Kanstoroom (Sc) 1:05.45
100 Free - Clarke (NC)
500 Free - Little (Sc) 5:43.07
200 Free Relay - Shorecrest (Andrews, Little, Kanstoroom, Spilman) 1:47.37
100 Back - Spilman (Sc) 1:03.81
100 Breast - Bickford (Sc) 1:24.70
400 Free Relay - Northside Christian (Barber, Russell, Leadbetter, Schmidt) 4:14.13

Boys:
Shorecrest 217
Northside Christian 51

200 Medley Relay Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 2:01.67
200 Free - Wright (NC) 1:54.89
200 IM - Farese (Sc) 2:19.40
50 Free - Frieman (Sc) 25.86
Diving - Stein (Sc) 311.10
100 Fly - Farese (Sc) 1:08.09
100 Free - Wright (NC) 52.35
500 Free - Chen (Sc) 5:36.21
200 Free Relay Shorecrest (Frieman, Coundouriotis, Stetsenko, Cravey) 1:45.30
100 Back - Chen (Sc) 58.73
100 Breast - Marshburn (Sc) 1:16.54
400 Free Relay - Shorecrest (Farese, Marshburn, Grant, Chen) 4:14.31

Permalink

Teams

Swimming: Shorecrest tri meet

Wednesday, Sept. 26, 2012

Girls;
Shorecrest 113 Lakewood 67;
200 Medley Relay Shorecrest (Little, Coleman, Rau, Andrews) 2:04.56;
200 Free - Rau (Sc) 2:18.68;
200 IM - Coleman (Sc) 2:22.41;
50 Free - Little (Sc) 26.25;
Diving - Hesinger (Lw) 138.40;
100 Fly - Dymarek (Lw) 1:03.56;
100 Free - Little (Sc) 55.55;
500 Free - Andrews (Sc) 6:16.42;
200 Free Relay - Lakewood (Halfast, Bradfield, Michalski, Dymarek) 1:54.64;
100 Back - Halfast (Lw) 1:03.12;
100 Breast - Dymarek (Lw) 1:11.29;
400 Free Relay - Shorecrest (Coleman, Andrews, McKeage, Little) 3:59.80;

Northeast 113 Lakewood 70;
200 Medley Relay Northeast (Krasteva, McLay, Neely, Kanstoroom) 2:03.29;
200 Free - Neely (Ne) 2:05.63;
200 IM - Krasteva (Ne) 2:24.05;
50 Free - Lunay (Ne) 28.29;
Diving - Phipps (Ne) 182.95;
100 Fly - Dymarek (Lw) 1:03.56;
100 Free - Halfast (Lw) 55.93;
500 Free - Neely (Ne) 5:31.73;
200 Free Relay - Northeast (Kanstoroom, McLay, Lunay, Quinn) 1:52.03;
100 Back - Halfast (Lw) 1:03.12;
100 Breast - Dymarek (Lw) 1:11.29;
400 Free Relay - Northeast (Neely, Lunay, Quinn, Krasteva) 4:00.18;

Shorecrest 89 Northeast 87;
200 Medley Relay Northeast (Krasteva, McLay, Neely, Kanstoroom) 2:03.29;
200 Free - Neely (Ne) 2:05.63;
200 IM - Coleman (Sc) 2:22.41 Free - Neely (Ne) 2:05.63;
50 Free - Little (Sc) 26.25;
Diving - Phipps (Ne) 182.95;
100 Fly - Kanstoroom (Ne) 1:03.88;
100 Free - Little (Sc) 55.55;
500 Free - Neely (Ne) 5:31.73;
200 Free Relay - Northeast (Kanstoroom, McLay, Lunay, Quinn 1:52.03;
100 Back - Krasteva (Ne) 1:03.56;
100 Breast - Coleman (Sc) 1:15.60;
400 Free Relay - Shorecrest (Coleman, Andrews, McKeage, Little) 3:59.80;

Boys;
Shorecrest 118 Lakewood 62;
200 Medley Relay - Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:43.52;
200 Free - Long (Lw) 1:53.55;
200 IM - Chen (Sc) 2:00.37;
50 Free - Grant (Sc) 24.15;
Diving - Stein (Sc) 248.70;
100 Fly - Grant (Sc) 56.79;
100 Free - Farese (Sc) 49.29;
500 Free - Marshburn (Sc) 5:08.32;
200 Free Relay - Shorecrest (Stetsenko, Coundouriotis, Reisinger, Cravey) 1:43.59;
100 Back - Farese (Sc) 56.08;
100 Breast - Chen (Sc) 1:02.62;
400 Free Relay - Shorecrest (Farese, Grant, Marshburn, Chen) 3:33.45;

Northeast 94 Lakewood 86;
200 Medley Relay - Northeast (Colvin, Colvin, Krastev, Moore) 1:48.80;
200 Free - Long (Lw) 1:53.55;
200 IM - Harasz (Lw) 2:03.45;
50 Free - Kane (Lw) 24.25;
Diving - Morehouse (Ne) 152.00;
100 Fly - Krastev (Ne) 55.26;
100 Free - Long (Lw) 50.43;
500 Free - Colvin (Ne) 5:01.84;
200 Free Relay - Northeast (Krastev, Maier, Colvin, Colvin) 1:39.67;
100 Back - Harasz (Lw) 57.21;
100 Breast - Colvin (Ne) 1:12.18;
400 Free Relay - Northeast (Moore, Maier, Price, Cocker) 4:06.33;

Shorecrest 111 Northeast 69;
200 Medley Relay - Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:43.52;
200 Free - Marshburn (Sc) 1:55.41;
200 IM - Chen (Sc) 2:00.37;
50 Free - Grant (Sc) 24.15;
Diving - Stein (Sc) 248.70;
100 Fly - Krastev (Ne) 55.26;
100 Free - Farese (Sc) 49.29;
500 Free - Colvin (Ne) 5:01.84;
200 Free Relay - Northeast (Krastev, Maier, Colvin, Colvin) 1:39.67;
100 Back - Farese (Sc) 56.08;
100 Breast - Chen (Sc) 1:02.62;
400 Free Relay - Shorecrest (Farese, Grant, Marshburn, Chen) 3:33.45;


Permalink

Teams

Map

Shorecrest Preparatory School: Swimming: 2011