//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2012

Stories

Schedule/Results

Swimming: Chamberlain at Sickles

Tuesday, Sept. 18, 2012

Boys;
Sickles 141, Chamberlain 30;
200 MR S (Unger, Valenzuela, Onderko, Shindel) 1:58.10;
200 free: Bui (S) 2:09.53;
200 IM: Shindel (S) 2:20.44;
50 fr: Onderko (S) 25.35;
100 fly: Unger (S) 1:02.75;
100 free: Smith (S) 55:28;
500 free: Shindel (S) 5:27.94;
200 FR: S (Hunter, Valenz, Onderko, Digiovanni) 1:45.65;
100 back: Unger (S) 1:07.06;
100 breast: Hunter 1:16.50;
400 FR: Shindel, Unger, Bui, Smith 3:53.28;
Girls;
Sickles 131, Chamberlain 41;
200 MR C (Muller, J. Peterson, Elozory, Cleary) 2:31.81;
200 free: Rose (S) 2:11.38;
20 IM Allen (S) 2:30.75;
50 free: Krems (S) 27.25
100 fly: Allen (S) 1:09.75;
100 free: Rose (S) 1:00.06;
500 free: Hendrickson (S) 6:08.04;
200 FR: S (Krems, Ocampo, Allen, Rose) 1:53.16;
100 back: Krems (S) 1:12.44;
100 breast: Ocampo (S) 1:17.47
400 FR: S(Allen Jordan, Valder, Leinenkugel) 1:36.84;

Permalink

Teams

Swimming: Alonso at Sickles

Thursday, Sept. 27, 2012

Boys:
Sickles 121, Alonso 49;
200 MR: S (Smith, Valenzuela, Unger, Hunter) 1:56.44;
200 free: Shindel (S) 1:59.66;
200 IM: Bui (S) 2:19.97;
50 free: Onderko (S) 25.03;
100 fly: Unger (S) 1:01.56;
100 free: Smith (S) 55.38;
500 free: Shindel (S) 5:32.57;
200 FR: S (Hunter, Onderko, Smith, Shindel) 1:42.28;
100 back: Unger (S) 1:07.66;
100 breast: Bui (S) 1:13.02;
400 FR (Bui, ONderko, Unger, Shindel) 3:46.25;
Girls;
Sickles 110, Alonso 60;
200 MR: S (Johnson, ocampo, Allen, Rose) 2:04.66;
200 free: Allen (S) 2:08.86;
200 IM: Carter (A) 2:20.44;
50 free: Rose (S) 26.41;
100 fly: Allen (S) 1:06.70;
100 free: Rose (A) 58.04;
500 free: Hendrickson (S) 6:10.66;
200 FR: S (Krems, Allen, ocampo, Rose) 1:52.81;
100 back: Krems (S) 1:11.91;
100 breast: Carter (A) 1:12.04;
400 FR: A (Rattner, Gutcher, Clarke, Carter) 4:16.84;

Permalink

Teams

Swimming: Sickles at Gaither

Tuesday, Oct. 9, 2012

BOYS
Sickles 115, Gaither 56

200 medley relay: Sic (Smith, Hunter, Unger, Shindel) 1:55.11
200 free: Shindel (Sic) 1:58.94
200 IM: Bui (Sic) 2:20.88
50 free: Onderko (Sic) 25.31
100 fly: Unger (Sic) 1:03.29
100 free: Smith (Sic) 55.19
500 free Shindel (Sic) 5:25.00
200 free relay: Sic (Hunter, Valenzuela, Smith, Onderko) 1:43.50
100 back: Ochman (Gai) 1:06.43
100 breast: Lawniczak (Gai) 1:09.72
400 free relay: Sic (Onderko, Unger, Bui, Shindel) 3:48.21

GIRLS
Sickles 103, Gaither 63

200 medley relay: Sic (Johnson, Ocampo, Allen, Rose) 2:05.51
200 free: Hendrickson (Sic) 2:21.05
200 IM: Ocampo (Sic) 2:27.62
50 free: Rose (Sic) 26.25
100 fly: Allen (Sic) 1:06.45
100 free: Rose (Sic) 57.90
500 free: Allen (Sic) 5:44.56
200 free relay: Gai (Goodlet, M.Goodlet, McClugage, Zambito) 1:54.87
100 back: Johnson (Sic) 1:11.90
100 breast: M.Goodlet (Gai) 1:22.56
400 free relay: Gai (Goodlet, Stoup, Prima, M.Goodlet) 4:20.37

Permalink

Teams

Swimming: Western Conf. Championship American Division

Wednesday, Oct. 10, 2012

GIRLS
Plant 511, Sickles 329.5, Steinbrenner 304, Gaither 224, Alonso 221, Robinson 203.5, Leto 46, Blake 34;

200 medley: Plant 1:56.39;
200 free: Kubel (Stein) 2:03.35;
200 IM: Clifford (Plant) 2:15.79;
50 free: Gage (Plant) 25.83;
100 fly: Donahue (Plant) 1:04.66;
100 free: Kubel (Stein) 56.52;
500 free: Terrana (Plant) 5:25.67;
200 free relay: Plant 1:42.87;
100 back: Flynn (Plant) 1:06.3;
100 breast: Donahue (Plant) 1:08.12;
400 free relay: Plant 3:57.92;

BOYS
Steinbrenner 378, Plant 358, Sickles 333, Robinson 269, Alonso 214, Gaither 175, Leto 84, Blake 38;

200 medley: Sickles 1:53.57;
200 free: Hazlett (Stein) 1:55.59;
200 IM: Heath (Plant) 2:10.53;
50 free: Nolte (Robinson) 21.73;
100 fly: Childers (Stein) 59.42;
100 free: Nolte (Robinson) 48.23;
500 free: Hazlett (Stein) 5:03.97;
200 free relay: Robinson 1:34.68;
100 back: Sparks (Robinson) 1:00.80;
100 breast: Lawniczak (Gaither) 1:10.26;
400 free relay: Robinson 3:27.02;

Permalink

Teams

Swimming: Sickles at Hillsborough

Thursday, Oct. 11, 2012

Boys;
HHS 100, Sickles 83;
200 MR: H (Reidy, LaVoy, Paloumpis, Hurley) 1:52.13;
200 free: Shindel (S) 2:01.75;
200 IM: Reedy (H) 2:17.67;
50 free: Diaz (H) 24.75;
Diving: Jeffords (H) 1:51.2;
100 fly: Paloumpis (H) 58.28;
100 free: Hurley (H) 53.54;
50 free: Shindel (S) 5:26.50;
200 FR: H (LaVoy, Wolf, Maass, Diaz) 1:41.51;
100 back: Reedy (H) 1:03.40;
100 breast: Bui (S) 1:10.97;
400 FR: H (Diaz, Hurley, LaVoy, Paloumpis) 3:36.74;
Girls;
Sickles 126, HHS 54;
200 MR: S (Johnson, Ocampo, Allen, Rose) 2:06.25;
200 free: Allen (S) 2:11.21;
200 IM: Patel (H) 2:26.11;
50 free: Rose (S) 26.21;
Diving: Stong (H) 154.9;
100 fly: Allen (S) 1:08.19;
100 free: Rose (S) 58.06;
500 free: Hendrickson (S) 6:09.16;
200 FR: S (allen, Rose, Ocampo, Johnson) 1:58.81;
100 back: Johnson (S) 1:11.16;
100 breast: Patel (H) 1:14.26;
400 FR: S (Krems, Hollingsworth, Leinenkugel, Hendrickson) 4:28.53;

Permalink

Teams

Swimming: Sickles vs. Steinbrenner

Wednesday, Oct. 17, 2012

BOYS
Steinbrenner 88, Sickles 82;

200 medley: Sickles (Smith, Valenzuela, Unger, Hunter) 1:57.09;
200 free: T. Hazlett (SB) 1:56.20;
200 IM: I. Hazlett (SB) 2:16.09;
50 free: Onderko (S) 24.85;
100 fly: C. Hazlett (SB) 58.47;
100 free: Smith (S) 55.12;
500 free: T. Hazlett (SB) 5:06.01;
200 free relay: Sickles (Hunter, Onderko, Unger, Shindel) 1:40.00;
100 back: Ward (SB) 1:05.72;
100 breast: Bui (S) 1:11.72;
400 free relay: Sickles (Onderko, Unger, Bui, Shindel) 3:39.15;

GIRLS
Steinbrenner 86, Sickles 84;

200 medley: Sickles (Johnson, Ocampo, Allen, Rose) 2:05.19;
200 free: Volz (SB) 2:08.00;
200 IM: Allen (S) 2:26.59;
50 free: Kubel (SB) 26.02;
100 fly: Allen (S) 1:08.25;
100 free: Kubel (SB) 56.95;
500 free: Volz (SB) 5:41.69;
200 free relay: Sickles (Johnson, Allen, Ocampo, Rose) 1:51.91;
100 back: Desena (SB) 1:11.04;
100 breast: Ocampo (S) 1:16.50;
400 free relay: Steinbrenner (Desena, Quinn, Volz, Kubel) 4:09.90;

Permalink

Teams

2A-8 District meet

Saturday, Oct. 27, 2012

Class 2A, District 8 Meet;
at Academy of the Holy Names;
Team scores;
Boys: Jesuit, 554; King, 330.5; Hillsborough, 257; Robinson, 242; Sickles, 199.5; Strawberry Crest, 176; Spoto, 128; Gibbs, 68; Leto, 66; Blake, 45; Largo, 38.
Girls: Academy of the Holy Names, 612; Sickles, 327; Robinson, 221; King, 183; Strawberry Crest, 162; Hillsborough, 154; Largo, 122; Spoto, 115; Gibbs, 98; Blake, 56; Jefferson, 34; Leto, 26;
Boys Individuals;
200 medley relay: Jes (Marston, Sellers, Schaettle, Kimura), 1:46.34;
200 free: Shindel, Sickles, 1:55.22;
200 IM: Graves, Spoto, 2:03.06;
50 free: Nolte, Rob, 21.53;
Diving: Hutson, Jes, 411.05;
100 fly: Chao, King, 54.72;
100 free: Nolte, Rob, 48.34;
500 free: Parker, Jes, 5:08.05;
200 free relay: Rob (R. Brown, Sparks, C. Brown, Nolte), 1:32.76;
100 backstroke: Marston, Jes, 56.28;
100 breast: Sellers, Jes, 1:02.05;
400 free relay: Rob (R. Brown, Sparks, C. Brown, Nolte), 3:24.04;
Girls Individuals;
200 medley relay: AHN (Driscoll, Shumake, Kirkpatrick, Cogdill), 1:56.55;
200 free: Murphy, Spoto, 2:00.41;
200 IM: Nuyianes, AHN, 2:17.38;
50 free: Litschgi, AHN, 24.89;
Diving: Stong, Hills, 289.60;
100 fly: Kirkpatrick, AHN, 1:03.17;
100 free: Litschgi, AHN, 54.68;
500 free: Nuyianes, AHN, 5:20.77;
200 free relay: AHN (Litschgi, Cogdill, Brewer, Fleming), 1:40.91;
100 backstroke: Birk, King, 1:05.27;
100 breast: Shumake, AHN, 1:09.12;
400 free relay: AHN (Kirkpatrick, Litschgi, Brewer, Fleming), 3:42.55;

Permalink

Teams

Swimming: 2A-Region 3

Saturday, Nov. 3, 2012

Class 2A, Region 3;
at North Shore Pool;
Boys;
200 Medley relay;
1. Lakewood Ranch—1:41.70;
200 Freestyle;
1. N. Harasz (Lkw)- 1:43.55;
200 IM;
1. I.V. Simons (Winter Haven)—1:58.53;
50 Freestyle;
1. J. Nolte (Robinson)—21.55;
100 Butterfly;
1. L. Hanner (Lkw Ranch)—52.07;
1 meter Diving;
1. J. Voisard (Winter Haven)—481.00;
100 Freestyle;
1. J. Nolte (Robinson)—47.87;
500 Freestyle;
1. C. Bryant (Osceola)—4:37.12;
200 Freestyle relay;
1. Robinson—1:29.71
100 Backstroke;
1. N. Harasz (Lkw)—54.14;
100 Breaststroke;
1. A. Sellers (Jesuit)—1:00.58;
400 Freestyle relay;
1. Robinson—3:17.77;
Girls;
200 medley relay;
1. Osceola—1:53.65;
200 Freestyle
1. D. Valley (Lkw Ranch)—1:52.25
200 IM;
1. S. Cattermole (Lemon Bay)—2:05.26;
50 Freestyle;
1. H. Kendall (Winter Haven)—24.37;
1 meter Diving;
1. C. Emery (Dunedin)—396.40;
100 Butterfly;
1. M. Jean (Lkw Ranch)—58.03;
100 Freestyle;
1. S. Cattermole (Lemon Bay)—51.87;
500 Freestyle;
1. D. Valley (Lkw Ranch)—4:56.14;
200 Freestyle relay;
1. Academy of the Holy Names—1:40.26;
100 Backstroke;
1. R. Halfast (Lakewood)—59.82;
100 Breaststroke;
1. M. Shumake (AHN)—1:08.57;
400 Freestyle relay;
1. Academy of the Holy Names—3:38.21;
Team Scores;
Girls;
1. Holy Names (442), 2. Osceola (355), 3. Lakewood Ranch (235), 4. Winter Haven (151), 5. Sickles (148.5), 6. Harmony (139), 7. Lemon Bay (135), 8. Lakewood (125), 9. Strawberry Crest (69.5), 10. Dunedin (66), 11. Sebring (64), 12. Robinson (60), 13. King (56), 14. St. Cloud (48), 15. Hillsborough (38), 16. Lakeland (32), t17. Spoto (28), t17. Tenoroc (28), 19. Tarpon Springs (22), 20. Bayshore (19), 21. Boca Ciega (18), 22. Lake Region (10), 23. Haines City (8), 24. Gibbs (5), 25. Largo (2).;
Boys;
1. Jesuit (320), 2. Lakewood Ranch (257), 3. Winter Haven (193), 4. Robinson (184), 5. King (180), 6. Lakewood (170), 7. Harmony (163), 8. Osceola (158), 9. Lemon Bay (140), 10. Strawberry Crest (83), 11. Lakeland (78), 12. Sickles (77), 13. Hillsborough (67), 14. Boca Ciega (43), 15. Sebring (42), 16. Bradenton Southeast (40), 17. Spoto (38), 18. Tenoroc (22), 19. Tarpon Springs (17), 20. St. Cloud (9), t21. Haines City (6), t21. Bartow (6), t23. Celebration (4),t23. Lake Region (4), 25. Gibbs (3).;

Permalink

Teams

Map

Sickles High School: Swimming: 2012