//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2010

Stories

Schedule/Results

Swimming: SP Catholic vs. Bishop McLaughlin

Wednesday, Sept. 1, 2010

Boys:
SP Catholic 116, Bishop McLaughlin 38

Records: SPC (1-0); BM (0-1)

Girls:
SP Catholic 99, Bishop McLaughlin 79

Records: SPC (1-0); BM (0-1)

Permalink

Teams

SWIMMING - Shorecrest vs. St. Petersburg Cath.

Tuesday, Sept. 7, 2010

GIRLS
Shorecrest 215, SP Cath. 79

200 Medley: Shorecrest (Andrews, Tripp, Kanstoroom, Little) 2:04.30;
200 Free: Tripp (S) 2:08.89;
200 IM: Petrillo (SPC) 2:30.84;
50 Free: Kanstoroom (S) 28.99;
100 Fly: Andrews (S) 1:04.17;
100 Free: Tripp (S) 59.45;
500 Free: Kanstoroom (S) 6:11.01;
200 Free Relay: Shorecrest (Thigpen, Lenas, Kanstoroom, Kline) 1:57.07;
100 Back: Andrews (S) 1:06.78;
100 Breast: Townsend (SPC) 1:20.85;
400 Free Relay: Shorecrest (Andrews, Thigpen, Little, Tripp) 4:03.79;

DIVING
Stein (S) 2:36.40

BOYS
Shorecrest 183, SP Cath. 93

200 Medley: Shorecrest (Farese, Vestergaard, Grant, Izzo) 1:52.64;
200 Free: Izzo (S) 2:05.06;
200 IM: Farese (S) 2:12.32;
50 Free: Frieman (S) 26.28;
100 Fly: Grant (S) 1:02.42;
100 Free: Izzo (S) 52.58;
500 Free: Grant (S) 5:24.39;
200 Free Relay: Shorecrest (Farese, Stetsenko, Grant, Izzo) 1:42.31;
100 Back: Farese (S) 59.76;
100 Breast: Vestergaard (S) 1:15.60;
400 Free Relay: Shorecrest (Freeman, Reisinger, Crazey, Vestergaard) 4:10.61

DIVING
Stein (S) 245.25

Permalink

Teams

Swimming: Relay tournament

Saturday, Sept. 11, 2010

Girls: Palm Harbor University 426, Tampa Prep 390, Countryside 314, Charlotte 278, Northeast 266, Seminole 266, Osceola 262, Shorecrest 229, East Lake 209, Clearwater 186, Canterbury 170, St. Petersburg 146, Lakewood 136, Cardinal Mooney 120, Calvary Christian 106, St. Stephen’s 96, St. Petersburg Catholic 58, Manatee 8. Diving: Shorecrest; 200 medley relay: Countryside (1:57.61); 200 free relay: Tampa Prep (1:41.23); 400 IM relay: Palm Harbor University (4:25.29); 250 sprint crescendo relay: Palm Harbor University (2:16.97); 200 butterfly relay; Charlotte (1:53.97); 100 free relay: Palm Harbor University (49.69); 500 distance crescendo relay: Tampa Prep (4:47.47); 100 medley relay: Palm Harbor University (57.25); 200 back relay: Palm Harbor University (1:58.43); 200 breast relay: Countryside (2:17.88); 400 free relay: Tampa Prep (3:39.56).

Boys: Palm Harbor University 414, Countryside 360, Charlotte 338, Tampa Prep 306, East Lake 282, Osceola 242, Cardinal Mooney 238, St. Petersburg 234, Seminole 218, Northeast 214, Lakewood 178, Clearwater 154, Shorecrest 140, St. Stephen’s 88, St. Petersburg Catholic 80, Canterbury 50. Diving: Northeast; 200 medley relay: Palm Harbor University (1:39.75); 200 free relay: Charlotte (1:35.57); 400 IM relay: Palm Harbor University (3:58.77); 250 sprint crescendo relay: Palm Harbor University (2:08.21); 200 butterfly relay: Countryside (1:41.77); 100 free relay: Palm Harbor University (44.46); 500 distance crescendo relay: Countryside (4:18.66); 100 medley relay: Palm Harbor University (45.96); 200 back relay: Countryside (1:51.68); 200 breast relay: Palm Harbor University (2:05.65); 400 free relay: Countryside (3:16.70).

Permalink

Teams

Swimming: Northside Chr. vs. SP Catholic

Thursday, Sept. 16, 2010

BOYS
SP Catholic 103, Northside Chr. 63

200 Medley: Northside Chr. (Brown, Sirmons, Wright, Fellman) 2:13.99;
200 Free: Brooke (SPC) 2:25.01;
200 IM: Wright (NC);
50 Free: Young (SPC) 27.72;
100 Fly: Wright (NC) 1:10.01;
100 Free: Sebesta (SPC) 1:04.31;
500 Free: Young (SPC) 6:52.41;
200 Free Relay: Northside Chr. (Brown, Sirmons, Fellman, Wright) 1:53.08;
100 Back: Brown (NC) 1:22.09;
100 Breast: Hoof (SPC) 1:16.56;
400 Free Relay: SPC (Young, Brooke, Zeoli, Sebesta) 4:36.36;

DIVING
Fellman (NC) 100.9

GIRLS
Northside Chr. 113, SP Catholic 65

200 Medley: Northside Chr. 2:19.91;
200 Free: Leadbetter (NC) 2:23.89;
200 IM: Petrillo (SPC) 2:30.00;
50 Free: Scott (NC) 28.93;
100 Fly: Clarke (NC) 1:09.13;
100 Free: Scott (NC) 1:03.52;
500 Free: Schmidt (NC) 5:56.87;
200 Free Relay: Northside Chr. 1:56.45;
100 Back: Lopez (SPC) 1:18.95;
100 Breast: Petrillo (SPC) 1:22.43;
400 Free Relay: Northside Chr. (Schmidt, Clarke, Leadbetter, Chechele) 4:20.67

DIVING
McNally (NC) 1:98.8

Permalink

Teams

Swimming: St. Petersburg Cath. vs. Keswick Chr. vs. Calvary Chr.

Tuesday, Sept. 21, 2010

BOYS
SP Catholic 107, Keswick Chr. 42
SP Catholic 107, Calvary Chr. 17
Keswick Chr. 77, Calvary Chr. 24

GIRLS
SP Catholic 98, Keswick Chr. 60
SP Catholic 80, Calvary Chr. 64
Keswick Chr. 74, Calvary Chr. 68

Permalink

Teams

Swimming: Northeast vs. Boca Ciega vs. SP Catholic

Wednesday, Oct. 6, 2010

Northeast vs. Boca Ciega

Boys

Northeast 66, Boca Ciega 34

Events:

200 med relay: Northeast (Everson, Anderson, Santoyo, Weltman) 2:03.56; 200 free: Rinard (NE) 2:00.47; 200 IM: Friley (BC) 2:32.78; 50 free: Colewell (BC) 24.53; Diving: Burrows (NE) 3:07.30; 100 fly: Everson (NE) 1:07.27; 100 free: Krastev (NE) 53.07; 500 free: Rinard (NE) 5:37.29; 200 free relay: Northeast (Rinard, Burrows, Gamble, Krastev) 1:37.02; 100 back: Everson (NE) 1:05.09; 100 breast: Krastev (NE) 1:10.15; 400 free relay: Northeast (Rinard, Burrows, Everson, Ignatov) 3:47.56

Girls

Northeast 84, Boca Ciega 14

Events:

200 med relay: Northeast (Neely, Jones, Krasteva, Clark) 2:05.69; 200 free: Quinn (NE) 2:09.79; 200 IM: Jones (NE) 2:24.03; 50 free: Neely (NE) 26.87; Diving: Phipps (NE) 1:36.65; 100 fly: Marton (NE) 1:11.79; 100 free: Quinn (NE) 1:00.37; 500 free: Arbasak (NE) 6:41.27; 200 free relay: Northeast (Neely, Krasteva, Arabasak, Jones) 1:54.63; 100 back: Martin (NE) 1:14.37; 100 breast: Krasteva (NE) 1:22.07; 400 free relay: Northeast (Quinn, Martin, Jones, Burrows) 4:10.43

SP Catholic vs. Northeast

Boys:
Northeast 75, SP Catholic 26

Events:

200 med relay: Northeast (Everson, Anderson, Santoyo, Weltman) 2:03.56; 200 free: Rinard (NE) 2:00.47; 200 IM: Sebesta (SPC) 2:41.63; 50 free: Williams (NE) 25.22; Diving: Burrows (NE) 307.30; 100 fly: Everson (NE) 1:07.27; 100 free: Krastev (NE) 53.07; 500 free: Rinard (NE) 5:37.20; 200 free relay: Northeast (Rinard, Burrows, Gamble, Krastev) 1:37.02; 100 back: Everson (NE) 1:05.09; 100 breast: Krastev (NE) 1:10.15; 400 free relay: Northeast (Rinard, Burrows, Everson, Ignatov) 3:47.56

Girls
Northeast 78, SP Catholic 24

Events:

200 med relay: Northeast (Neely, Jones, Krasteva, Clarke) 2:05.69; 200 free: Quinn (NE) 2:09.79; 200 IM: Jones (NE) 2:24.03; 50 free: Neely (NE) 26.87; Diving: Howard (SPC) 1:75.25; 100 fly: Martin (NE) 1:11.79; 100 free: Quinn (NE) 1:00.37; 500 free: Arbasak (NE) 6:41.27; 200 free relay: Northeast (Neely, Kresteva, Arbasak, Jones) 1:54.63; 100 back: Martin (NE) 1:14.37; 100 breast: Townsend (SPC) 1:21.53; 400 free relay: Northeast (Quinn, Martin, Jones, Burrows) 4:10.43

Boca Ciega vs. SP Catholic

Boys
Boca Ciega 51, SP Catholic 42

Events:

200 med relay: SPC (Brooke, Hoof, Matos, Sebesta) 2:08.54; 200 free: Rollins (BC) 2:14.10; 200 IM: Friley (BC) 2:32.78; 50 free: Colewell (BC) 24.53; 100 fly: Digregorio (BC) 1:18.17; 100 free: Colewell (BC) 54.15; 500 free: Brooke (SPC) 6:36.41; 200 free relay: Boca Ciega (Rollins, Friley, Kaecha, Colewell) 1:45.03; 100 back: Kaecha (BC) 1:17.51; 100 breast: Hoof (SPC) 1:13.84; 400 free relay: Boca Ciega (Rollins, Friley, Kaecha, Colewell) 3:50.87

Girls
SP Catholic 53, Boca Ciega 40

Events:

200 med relay: SP Catholic (Gasper, Townsend, Schultz, Joyner) 2:24.71; 200 free: Kidder (BC) 2:21.25; 200 IM: Majercyzk (SPC) 3:01.22; 50 free: Kidder (BC) 28.63; Diving: Howard (SPC) 175.25; 100 fly: Gasper (SPC) 1:17.33; 100 free: Townsend (SPC) 1:02.69; 500 free: Shallenburg (SPC) 8:07.88; 200 free relay: Boca Ciega (Coleman, Sutton, Perez, Kidder) 2:05.41; 100 back: Joyner (SPC) 1:20.94; 100 breast: Townsend (SPC) 1:21.53; 400 free relay: Boca Ciega (Coleman, Dolores, Perez, Kidder) 4:48.51

Permalink

Teams

Swimming: St. Petersburg Cath. vs. Admiral Farragut

Tuesday, Oct. 12, 2010

BOYS
St. Petersburg Cath. 85, Admiral Farragut 79

GIRLS
St. Petersburg Cath. 108, Admiral Farragut 22

Permalink

Teams

Boys and girls swimming: SPC, Canterbury

Monday, Oct. 18, 2010

Swimming

Boys:
SP Catholic 109, Canterbury 54


Girls:
SP Catholic 93, Canterbury 76


Permalink

Teams

Swimming: Shorecrest, SP Catholic, Northeast

Friday, Sept. 2, 2011

BOYS
Shorecrest 128, SP Catholic 47
Northeast 101, SP Catholic 70
Shorecrest 109, Northeast 71

GIRLS
Shorecrest 146, SP Catholic 38
Northeast 138, SP Catholic 44
Shorecrest 109, Northeast 76

Permalink

Teams

Swimming: SP Catholic vs. Admiral Farragut

Tuesday, Sept. 20, 2011

GIRLS
SP Catholic 99, Admiral Farragut 66

200 medley relay: 1st- Admiral Farragut (Brown, Greenberg, Scott, Brizzi) 2:23.40
200 freestyle: 1st- Kimberly Brown (Farragut) 2:20.16
200 IM: 1st- Taylor Scott (Farragut) 2:42.20
50 freestyle: 1st- Haley Greenberg (Farragut) 32.75
100 butterfly: 1st- Stephanie McCann (SPC) 1:38.37
100 freestyle: 1st- Melissa Brizzi (Farragut) 1:12.15
500 freestyle: 1st- Taylor Scott (Farragut) 6:41.75
200 freestyle relay: 1st- St. Pete Catholic (Reith, Kaczmarczyk, McCann, Henriksson) 2:27.00
100 backstroke: 1st- Kimberly Brown (Farragut) 1:10.97
100 breaststroke: 1st- Heather Finster (SPC) 1:29.03
400 freestyle relay: 1st- Admiral Farragut (Scott, Greenberg, Brizzi, Brown) 4:48.62


BOYS
SP Catholic 98, Admiral Farragut 69

200 medley relay: 1st- Admiral Farragut (Ryder, Sejersea, Goldenberg, Cone) 2:04.87
200 freestyle: 1st- Jimmy Sebesta (SPC) 2:13.54
200 IM: 1st- Chris Hoof (SPC) 2:30.76
50 freestyle: 1st- Karl Ryder (Farragut) 26.78
100 butterfly: 1st- Kyle Chase (SPC) 1:09.69
100 freestyle: 1st- Nick Muth (SPC) 1:06.75
500 freestyle: 1st- Jacob Cone (Farragut) 5:39.50
200 freestyle relay: 1st- St. Pete Catholic (Muth N., Casey, Eckelkamp, Shelton) 1:59.79
100 backstroke: 1st- Karl Ryder (Farragut) 1:10.06
100 breaststroke: 1st- Chris Hoff (SPC) 1:15.20
400 freestyle relay: 1st- Admiral Farragut (Ryder, Sejersea, Goldenberg, Cone) 3:58.00

Permalink

Teams

Map

St. Petersburg Catholic High School: Swimming: 2010