Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Cross Country 2011

Stories

Schedule/Results

Cross Country: Green Devil Invitational

Wednesday, Sept. 14, 2011

Boys:
Northeast 35, Osceola 44, St. Petersburg 49

Individuals:
Chandler (SP) 17:13
Bruce (SP) 17:33
Feeley (NE) 17:52
Spring (NE) 17:57
Stenger (NE) 17:58


Girls:
Osceola 31, St. Petersburg 43, Northeast 49

Individuals:
Eaton (SP) 19:03
Irwin (O) 19:46
Spring (NE) 19:57
Waterman (SP) 20:42
Kistemaker (S) 21:00

Permalink

Teams

Cross Country: Thurston Invitational

Wednesday, Sept. 21, 2011

AT CHESTNUT PARK

Boys team scores:
Seminole 33, Countryside 87, Northeast 100, Palm Harbor U. 104, St. Petersburg 136, Clearwater 143, Dunedin 194, East Lake 220, Boca Ciega 229, Lakewood 264, Pinellas Park 309

Individuals:
Hudack (Sem) 16:14
McKenna (Cside) 16:40
Buschman (PHU) 16:59
Homme (Sem) 17:02
Chandler (SP) 17:08


Girls team scores:
Palm Harbor U. 63, St. Petersburg 64, Seminole 66, Northeast 86, East Lake 135, Boca Ciega 154, Clearwater 201, Pinellas Park 250

Individuals:
Eaton (SP) 19:42
Spring (NE) 20:31
Hayduke (Sem) 20:37
Paczynski (PHU) 21:18
Waterman (SP) 21:24

Permalink

Teams

Cross Country: Viking Invitational

Wednesday, Sept. 28, 2011

Boys:
Seminole 21, Northeast 91, Manatee 115, St. Petersburg 117, Clearwater 162, Osceola 185, Largo 262, Lakewood 270, Boca Ciega 272, Pinellas Park 475

Individuals:
Hudak (Sem) 16:07
Homme (Sem) 16:51
Sandford (Clw) 16:52
Chandler (SP) 16:57
Flynn (Sem) 17:01

Girls:
Seminole 36, Northeast 38, St. Petersburg 99, Osceola 110, Boca Ciega 145, Largo 154, Clearwater 196, Manatee 317, Pinellas Park 361

Individuals:
Spring (NE) 19:47
Hayduke (Sem) 20:30
Stevens (BC) 21:08
Condon (NE) 21:15
Whitney (Sem) 21:20

Permalink

Teams

Cross Country: Pirate Invitational

Wednesday, Oct. 5, 2011

AT WALTER FULLER PARK

Boys:
Admiral Farragut 48, SP Catholic 53, Boca Ciega 55, St. Petersburg 78, Lakewood 103, Dixie Hollins NTS, Gibbs NTS, Tampa Catholic NTS, Carrollwood Day NTS

Individuals:
Arnold (AF) 16:30
McNamara (AF) 17:24
Pehesti (AF) 17:35
Smalltown (SP) 18:37
Cureton (SPC) 18:43

Girls:
St. Petersburg 40, Admiral Farragut 58, SP Catholic 86, Boca Ciega 87, Carrollwood Day 106, Dixie Hollins NTS, Gibbs NTS, Tampa Catholic NTS, Lakewood NTS

Individuals:
Eaton (SP) 19:37
Meaney (CDS)20:49
Stevens (BC) 21:01
Grant (TC) 21:14
Krueger (SP) 21:15

Permalink

Teams

Cross Country: St. Petersburg City Championship

Wednesday, Oct. 19, 2011

BOYS
1. St. Petersburg 68; 2. Northeast 74; 3. Keswick Chr. 75, 4. Admiral Farragut 112; 5. Shorecrest 116; 6. Northside Chr. 123; 7. SP Catholic 140; 8. Boca Ciega 154; 9. Lakewood 232; 10. Dixie Hollins 320

Individuals
1. Arnold (AF) 16:34;
2. Endrulat (KC) 16:43;
3. Chandler (SP) 16:45;
4. Ojeda (NC) 16:59;
5. Bruce (SP) 17:02;

GIRLS
1. Northside Chr. 68; 2. Keswick Chr. 79; 3. St. Petersburg 88; 4. Shorecrest 92; 5. Northeast 95; 6. SP Catholic 143; 7. Boca Ciega 196; 8. Canterbury 213

Individuals
1. Greenleaf (NC) 18:31;
2. Eaton (SP) 19:16;
3. Spring (NE) 19:19;
4. Palm (KC) 19:34;
5. Rovin (SC) 19:50;

Permalink

Teams

PCAC Meet

Wednesday, Oct. 26, 2011

Boys
Team scores
Seminole 30, Osceola 102, Northeast 103, St. Petersburg 103, Clearwater 142, Palm Harbor University 147, Countryside 175, Largo 218, Dunedin 218, Boca Ciega 231, East Lake 281, Pinellas Park 342, Tarpon Springs 387, Dixie Hollins 454
Results
Hudak (Sem) 16:11, McKenna (Cs) 16:36, Home (Sem) 16:46, Buschman (PHU) 16:53, Flynn (Sem) 17:00, Chandler (SP) 17:03, Lewis (Lar) 17:10, Sawayda (Clw) 17:12, Bruce (SP) 17:19, Suski (Sem) 17:22, Urbanski (Sem) 17:23, Hayduke (Sem) 17:39, Clarke (Clw) 17:49, Sanford (Clw) 17:51, Cape (Osc) 17:53
Girls
Seminole 70, Osceola 74, Northeast 80, St. Petersburg 105, Palm Harbor U. 113, Largo 154, Boca Ciega 190, East Lake 223, Clearwater 233, Pinellas Park 287
Results
Irwin (Osc) 19:08, Eaton (SP) 19:27, Spring (Ne) 19:56, Hayduke (Sem) 20:16, Konstantinovic (Lar) 20:35, Raymond (PHU) 20:39, Condon (Ne) 20:46, Stevens (BC) 20:47, Levine (Lar) 20:59, Kistemaker (Osc) 21:07, Krueger (SP) 21:09, Whitney (Sem) 21:15, Suski (Sem) 21:22, Pelton (SP) 21:22, Paczynski (PHU) 21:31

Permalink

Teams

Cross country: Class 4A, District 5

Wednesday, Nov. 2, 2011

Girls
Team scores: Seminole 35, Palm Harbor University 48, St. Petersburg 60, East Lake 108, Clearwater 136, Pinellas Park 149

Results: Eaton (SP) 19:33.78, Raymond (PHU) 20:01.60, Hayduke (Sem) 20:17.06, Paczynski (PHU) 20:36.94, Whitney (Sem) 20:37.04, Suski (Sem) 20:38.49, Krueger (SP) 20:56.24, Pelton (SP) 21:12.90, Hinrichs (Sem) 21:21.24, Kistemaker (PP) 21:22.08, Swallow (PHU) 21:31.31, Stubbs (Sem) 21:36.96, Redshaw (Sem) 21:38.44

Boys
Team scores: Seminole 28, St. Petersburg 73, Countryside 78, Clearwater 84, Palm Harbor University 90, East Lake 181, Pinellas Park 200

Results: Hudak (Sem) 15:59.20, Homm (Sem) 16:30.31, McKenna (Cs) 16:35.39, Buschman (PHU) 16:45.11, Chandler (SP) 16:53.27, Flynn (Sem) 16:56.15, Sawayda (Clw) 16:59.52, Urbanski (SP) 17:03.93, Bruce (SP) 17:09.63, Sanford (Clw) 17:11.67, Suski (Sem) 17:16.20, Halterman (Sem) 17:20.75, Hayduke (Sem) 17:30.75

Permalink

Teams

Map

St. Petersburg High School: Cross Country: 2011