Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2011

Roster

Name Num. Pos. Ht. Wt. Yr.
Jessica Piper - - -

Stories

Schedule/Results

Swimming: St. Petersburg, Osceola at Shorecrest

Wednesday, Sept. 14, 2011

BOYS

Shorecrest 100, Osceola 83
200 Medley Relay St. Pete (Gilbert, Akers, Koser, Glenn) 1:52.88
200 Free Bryant (Os) 1:47.96
200 IM Koser (SP) 2:09.45
50 Free Deininger (Os) 24.66
Diving Ruhlman (Os) 147.70
100 Fly Koser (SP) 58.62
100 Free Glenn (SP) 55.04
500 Free Bryant (Os) 4:46.82
200 Free Relay St. Pete (Glenn, Gilbert, Lukas, Koser) 1:40.43
10 Back Gilbert (SP) 1:04.37
100 Breast Akers (SP) 1:12.85
400 Free Relay Osceola (Deininger, Lindsey, Adair, Bryant) 3:40.07

Osceola 95, St. Petersburg 88
200 Medley Relay St. Pete (Gilbert, Akers, Koser, Glenn) 1:52.88
200 Free Bryant (Os) 1:47.96
200 IM Koser (SP) 2:09.45
50 Free Deininger (Os) 24.66
Diving Ruhlman (Os) 147.70
100 Fly Koser (SP) 58.62
100 Free Glenn (SP) 55.04
500 Free Bryant (Os) 4:46.82
200 Free Relay St. Pete (Glenn, Gilbert, Lukas, Koser) 1:40.43
10 Back Gilbert (SP) 1:04.37
100 Breast Akers (SP) 1:12.85
400 Free Relay Osceola (Deininger, Lindsey, Adair, Bryant) 3:40.07

Shorecrest 111, St. Petersburg 69
200 Medley Relay Shorecrest (Farese, Marshburn, Grant, Chen) 1:47.03
200 Free Farese (Sc) 1:47.33
200 IM Marshburn (Sc) 2:08.58
50 Free Grant (Sc) 24.01
Diving Stein (Sc) 282.85
100 Fly Grant (Sc) 56.55
100 Free Chen (Sc) 51.68
500 Free Bryant (Os) 4:46.82
200 Free Relay St. Pete (Glenn, Gilbert, Lukas, Koser) 1:40.43
100 Back Farese (Sc) 56.33
100 Breast Chen (Sc) 1:02.14
400 Free Relay Shorecrest (Grant, Marshburn, Chen, Farese) 3:32.10



GIRLS

Osceola 109, Shorecrest 76
200 Medley Relay Shorecrest (Andrews, Coleman, Spilman, Little) 1:57.80
200 Free Slockett (Os) 2:05.95
200 IM Spilman (Sc) 2:10.89
50 Free Andrews (Sc) 25.31
Diving Stein (Sc) 238.60
100 Fly Spilman (Sc) 58.19
100 Free Andrews (Sc) 56.11
500 Free Slockett (Os) 5:29.76
200 Medley Relay Osceola (Nesto, Tournaut, Carr, Dovalani)1:53.50
100 Back Wittman (Os) 1:07.06
100 Breast Koda (Os) 1:12.10
400 Free Relay Shorecrest (Andrews, Little, Kanstoroom, Spilman) 3:51.67

Osceola 114.5, St. Petersburg 71.5
200 Medley Relay Osceola (Wittman, Koda, Slockett, Carr) 1:58.15
200 Free Slockett (Os) 2:05.95
200 IM Wittman (Os) 2:16.97
50 Free Rorer (SP) 27.87
Diving Iannello (Os) 215.55
100 Fly Wiser (Os) 1:03.02
100 Free Piper (SP) 54.39
500 Free Slockett (Os) 5:29.76
200 Free Relay St. Pete (Marckese, Rorer, Freydl, Piper) 1:49.12
100 Back Marckese (SP) 1:02.27
100 Breast Piper (SP) 1:10.73
400 Free Relay Osceola (Slockett, Wittman, Koda, Carr) 3:57.60


Shorecrest 97, St. Petersburg 89
200 Medley Relay Shorecrest (Andrews, Coleman, Spilman, Little) 1:57.80
200 Free Little (Sc) 2:11.75
200 IM Spilman (Sc) 2:10.89
50 Free Andrews (Sc) 25.31
Diving Stein (Sc) 238.60
100 Fly Spilman (Sc) 58.19
100 Free Andrews (Sc) 56.11
500 Free Little (Sc) 5:54.94
200 Medley Relay St. Pete (Marckese, Rorer, Freydl, Piper) 1:49.12
100 Back Kanstoroom (Sc) 1:09.10
100 Breast Piper (SP) 1:10.73
400 Free Relay Shorecrest (Andrews, Little, Kanstoroom, Spilman) 3:51.67

Permalink

Teams

SWIMMING: St. Petersburg vs Lakewood

Monday, Sept. 19, 2011

Lakewood- Home
St. Pete- Visitor
Varsity Girls
St. Pete=136
Lakewood=47

Varsity boys
St.pete=120
lakewod=59

combined
st. pete=256
lakewood=106


St. Pete vs Lakewood swim/ dive
19 September
Northshore pool
Event # 1 JV Girls 200 Medley Relay
2:35.43Y F A Relay St. Pete High 1 8
Sarah Lister (SO) Shelby Barker (FR) Katie McDaniel (SO) Kelly Lewis (FR)
Event # 2 VR Girls 200 Medley Relay
2:05.67Y F A Relay St. Pete High 1 8
Marissa Marckese (JR) Jessica Piper (SR) Melanie Rorer (SR) Camille Freydl (SO)
Event # 3 VR Boys 200 Medley Relay
1:55.39Y F A Relay St. Pete High 1 8
Olivier Gilbert (FR) Connor Akers (SO) Troy Koser (JR) Andrew Glenn (JR)
Event # 5 VR Girls 200 Free
St. Pete High 2:08.45Y F Marckese, Marissa 1
Event # 6 VR Boys 200 Free
St. Pete High 2:13.00Y F Lukas, Julius 1
Event # 7 JV Girls 100 IM
St. Pete High 1:25.31Y F McDaniel, Katie 1
Event # 8 VR Girls 200 IM
St. Pete High 2:14.73Y F Piper, Jessica 1
Event # 9 VR Boys 200 IM
St. Pete High 2:27.89Y F Glenn, Andrew 1
Event # 10 JV Girls 50 Free
St. Pete High 32.19Y F Vasterling, Hanna 1
Event # 11 VR Girls 50 Free
St. Pete High 27.83Y F Freydl, Camille 1
Event # 12 VR Boys 50 Free
St. Pete High 24.87Y F Koser, Troy 1
Event # 13 JV Girls 1 Meter 6 Dives
St. Pete High 55.35 F Baden, Charlotte 1
Event # 14 VR Girls 1 Meter 6 Dives
211.25 F Edmonds, Dani 1
Event # 15 VR Boys 1 Meter 6 Dives
144.60 F Agerskov, Christian 1
Event # 16 JV Girls 50 Fly
St. Pete High 39.27Y F Underwood, Emma
Event # 17 VR Girls 100 Fly
St. Pete High 1:16.07Y F Zawacki, Jillian
Event # 18 VR Boys 100 Fly
St. Pete High 1:16.20Y F Koch, Jeremy
Event # 19 JV Girls 100 Free
St. Pete High 1:10.34Y F Lewis, Kelly
Event # 20 VR Girls 100 Free
St. Pete High 1:02.46Y F Freydl, Camille
Event # 21 VR Boys 100 Free
St. Pete High 54.61Y F Gilbert, Olivier
Event # 22 VR Girls 500 Free
St. Pete High 5:35.37Y F Marckese, Marissa
Event # 23 VR Boys 500 Free
St. Pete High 5:09.83Y F Koser, Troy
Event # 24 JV Girls 200 Free Relay
St. Pete High 2:15.47Y F A Relay St. Pete High 1 8
Mary Zent (FR) Shelby Barker (FR) Sarah Anderson (FR) Kelly Lewis (FR)
Event # 25 VR Girls 200 Free Relay
St. Pete High 1:53.99Y F A Relay St. Pete High 1 8
Marissa Marckese (JR) Camille Freydl (SO) Melanie Rorer (SR) Jessica Piper (SR)
Event # 26 VR Boys 200 Free Relay
St. Pete High 1:40.16Y F A Relay St. Pete High 1 8
Olivier Gilbert (FR) Andrew Glenn (JR) Julius Lukas (SR) Troy Koser (JR)
Event # 27 JV Girls 50 Back
St. Pete High 38.62Y F Lister, Sarah
Event # 28 VR Girls 100 Back
St. Pete High 1:13.17Y F Piper, Jessica
Event # 29 VR Boys 100 Back
St. Pete High 1:05.18Y F Gilbert, Olivier
Event # 30 JV Girls 50 Breast
St. Pete High 47.23Y F Abdo, Ana
Event # 31 VR Girls 100 Breast
St. Pete High 1:23.51Y F Green, Keaton
Event # 32 VR Boys 100 Breast
St. Pete High 1:11.50Y F Akers, Connor
Event # 33 VR Girls 400 Free Relay
St. Pete High 4:27.37Y F A Relay St. Pete High 1 8
Melanie Rorer (SR) Anna Byrd (FR) Cennedi Mills (FR) Miriam Cone (FR)
Event # 34 VR Boys 400 Free Relay
St. Pete High 4:02.14Y F A Relay St. Pete High 1 8
Julius Lukas (SR) Bruno Grabovac (JR) Martin Grabovac (SO) Peter Lynch (SR)

Permalink

Teams

Swimming: Palm Harbor U. vs. St. Petersburg

Wednesday, Oct. 5, 2011

Boys
Palm Harbor U. 138, St. Petersburg 42

Events:
200 med relay: Palm Harbor U. (McRae, Morgan, Perrotti, Williams) 1:42.44; 200 free: Vanhuyssteen (P) 1:51.79; 200 IM: McRae (P) 2:06.05; 50 free: McElligott (P) 23.97; Diving: Roberts (SP) 130.50; 100 fly: Williams (P) 56.50; 100 free: Uselis (P) 52.36; 500 free: Barragan (P) 5:10.10; 200 free relay: PHU (Williams, Perrotti, Vanhuyssteen, Morgan) 1:30.34; 100 back: Morgan (P) 56.07; 100 breast: Perrotti (P) 1:07.04; 400 free relay: PHU (Vanhuyssteen, Barragan, Uselis, McRae) 3:31.89

Girls
Palm Harbor U. 132, St. Petersburg 53

Events:
200 med relay: PHU (M. Hubbard, R. Freeman, Perrotti, McIntosh) 1:58.51; 200 free: Perrotti (P) 2:11.91; 200 IM: Marckese (SP) 2:20.20; 50 free: Turek (P) 26.19; Diving: Tarr (P) 2:18.10; 100 fly: R. Freeman (P) 1:03.34; 100 free; Mayer (P) 56.78; 500 free: King (P) 5:26.14; 200 free relay: PHU (Mayer, King, M. Hubbard, Turek) 1:46.89; 100 back: Marckese (SP) 1:03.51; 100 breast: C. Hubbard (P) 1:17.06; 400 free relay: PHU (King, Mayer, Kovac, Turek) 3:55.06.

Permalink

Teams

Map

St. Petersburg High School: Swimming: 2011