//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2012

Roster

Name Num. Pos. Ht. Wt. Yr.
Rasmus Skjaerpe - - -

Stories

Schedule/Results

Swimming: Tampa Prep vs. Tampa Catholic

Tuesday, Sept. 11, 2012

BOYS
Tampa Prep 202, Tampa Catholic 59

200 medley: Tampa Prep (Van Cates, Oscar Skjaerpe, Victor Garba, Kirby Wilson) 2:03.04;
200 free: Gregory Campo (TP) 1:53.83;
200 IM: Alex Blustin (TP) 2:08.98;
50 free: Oscar Skjaerpe (TP) 25.19;
100 fly: Rasmus Skjaerpe (TP) 51.38;
100 free: Alex Blustin (TP) 53.50;
500 free: Van Cates (TP) 5:12.24;
200 free relay: Tampa Prep (Rasmus Skjaerpe, Alex Blustin, Victor Garba, Kirby Wilson) 1:43.13;
100 back: Gregory Campo (TP) 57.98;
100 breast: Rasmus Skjaerpe (TP) 1:04.81;
400 free relay: Tampa Prep (Trey Fields, Zach Burmeister, Gregory Campo, Rasmus Skjaerpe) 3:47.96;


DIVING
Evan Pittman (TP) 1:56.80;

Records
Tampa Prep 2-0;

GIRLS
Tampa Prep 224, Tampa Catholic 65;

200 medley: Tampa Prep (Caroline Brown, Savannah Savitt, Rain Siswanto, Meghana Kartham) 2:04.87;
200 free: Carylyn Waite (TP) 2:00.27;
200 IM: Hannah Fredlake (TP) 2:19.05;
50 free: Caroline Alexander (TP) 27.51;
100 free: Hannah Fredlake (TP) 57.62;
500 free: Hannah Campo (TP) 6:12.44;
200 free relay: Tampa Prep (Hannah Fredlake, Caroline Alexander, Rain Siswanto, Alex Young) 1:51.60;
100 back: Carylyn Waite (TP) 1:09.60;
100 breast: Emma Napper (TP) 1:23.03;
400 free relay: Tampa Prep (Savannah Savitt, Caroline Brown, Carson Young, Anne Myers) 4:05.21;

DIVING
Molly Monsour (TP) 137.25;

Records
Tampa Prep 2-0

Permalink

Teams

Swimming: Shorecrest vs. Tampa Prep

Tuesday, Sept. 18, 2012

BOYS
Shorecrest 179, Tampa Prep 134;

200 medley: Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:49.19;
200 free: Skjaerpe (TP) 1:46.29;
200 IM: Chen (SC) 2:01.31;
50 free: Grant (SC) 24.48;
100 fly: Campo (TP) 54.70;
100 free: Farese (SC) 56.10;
500 free: Marshburn (SC) 5:08.16;
200 free relay: Tampa Prep (Skjaerpe, Campo, Burmeister, Blustein) 1:37.11;
100 back: Skjaerpe (TP) 53.26;
100 breast: Chen (SC) 1:04.20;
400 free relay: Shorecrest (Farese, Grant, Marshburn, Chen) 3:24.72;

GIRLS
Tampa Prep 193, Shorecrest 107;

200 medley: Tampa Prep (Myers, Savitt, Waite, Alexander) 1:59.13;
200 free: Brown (TP) 2:04.38;
200 IM: Savitt (TP) 2:17.00;
50 free: Little (SC) 26.01;
100 fly: Waite (TP) 1:01.80;
100 free: Little (SC) 56.18;
500 free: Waite (TP) 5:21.60;
200 free relay: Tampa Prep (Fredlake, Brown, Alexander, Myers) 1:51.93;
100 back: Brown (TP) 1:06.84;
100 breast: Savitt (TP) 1:10.78;
400 free relay: Tampa Prep (Savitt, Fredlake, Brown, Waite) 3:55.45;

DIVING
Monsour (TP) 154.05;

DIVING
Stein (SC) 3:13.15;

Permalink

Teams

Swimming: Tampa Prep vs. Wharton

Monday, Sept. 24, 2012

Boys:
Tampa Prep 158, Wharton 137

Events:
200 med relay: Tampa Prep (Skjarpe, Blustein, Campo, Burmeister) 1:49.34; 200 free: Campo (TP) 1:51.67; 200 IM: Blustein (T) 2:13.55; 50 free: Heckel (W) 24.02; Diving: Takemoto (T) 188.10; 100 fly: Skjarpe (TP) 52.75; 100 free: Stump (W) 53.75; 500 free: Burmeister (T) 5:41.01; 200 free relay: Wharton (Heckel, Soussloff, Stump, Irigoyen) 1:39.43; 100 back: Campo (T) 56.70; 100 breast: Skjarpe (T) 1:04.16; 400 free relay: Tampa Prep (Blustein, Campo, Kate, Skjarpe) 3:32.15


Girls:
Tampa Prep 209, Wharton 80

Events:
200 med relay: Tampa Prep (Brown, Fredlike, Waite, Savitt) 1:59.97; 200 free: Brown (T) 2:08.63; 200 IM: Sopapong (W) 2:15.92; 50 free: Waite (T) 25.29; Diving: Monsour (T) 1:47.90; 100 fly: Campo (T) 1:07.56, 100 free: Savitt (T) 55.53; 500 free: Sopapong (W) 5:12.91, 200 free relay: Tampa Prep (Cartham, Alexander, Cuevas, Young) 2:01.39; 100 back: Brown (T) 1:06.31; 100 breast: Savitt (T) 1:09.75; 400 free relay: Tampa Prep (Fredlike, Savitt, Brown, Waite) 3:56.42

Permalink

Teams

Swimming: Tampa Bay Classic

Saturday, Sept. 29, 2012

Girls team scores
1. Boca Raton St. Andrews 567; 2. Jacksonville Episcopal 298; 3. Tampa Prep 266; 4. Shorecrest 197; 5. Northside Chr. 145; 6. Cardinal Mooney 143; 7. Berkeley Prep 117; 8. St. Stephen’s 108; 9. Calvary Chr. 88; 10. Indian Rocks Chr. 74; 10. Canterbury 74; 12. SP Catholic 51; 13. Academy at the Lakes 22; 14. Keswick Chr. 18; 15. Admiral Farragut 10;
Boys team scores
1. Boca Raton St. Andrews 461; 2. Shorecrest 330; 3. Berkeley Prep 308.5; 4. Tampa Prep 299; 5. Jacksonville Episcopal 225; 6. St. Stephen’s 117.5; 7. Cardinal Mooney 94; 8. Indian Rocks Chr. 93; 9. Canterbury 67; 10. Admiral Farragut 54; 11. Keswick Chr. 46; 12. Northside Chr. 28; 13. Academy at the Lakes 26; 14. SP Catholic 13
Girls results
200 Medley Relay: 1. Boca Raton St. Andrews (Karosas, Bradford-Feldman, Moroney, McCartin) 1:49.75; 2. Tampa Prep (Brown, Savitt, Waite, Fredlake) 1:56.48. 200 Freestyle: 1. M. Moroney (St. Andrews) 1:52.68; 2. L. Leadbetter (Northside Chr.) 1:57.55. 200 IM: 1. R. Bradford-Feldman (St. Andrews) 2:06.33; 2. S. Savitt (Tampa Prep) 2:13.16. 50 Freestyle: 1. B. Ruth (St. Andrews) 24.91; 2. M. Little (Shorecrest) 25.83; 3. E. Chancey (Berkeley Prep) 25.90. 100 Butterfly: 1. M. Moroney (St. Andrews) 57.11. 100 Freestyle: 1. B. Ruth (St. Andrews) 53.17; 2. M. Little (Shorecrest) 54.97; 3. E. Chancey (Berkeley Prep) 55.96. 500 Freestyle: 1. C. Blackwin (St. Andrews) 5:12.78; 2. L. Leadbetter (Northside Chr.) 5:14.58; 3. H. Fredlake (Tampa Prep) 5:22.31. 200 Freestyle Relay: 1. St. Andrews (Blackwin, McCartin, Seuderi, Ruth) 1:41.34; 2. Tampa Prep (Savitt, Waite, Fredlake, Alexander) 1:45.47. 100 Backstroke: 1. T. Karosas (St. Andrews) 55.79; 3. T. Anabtani (Calvary Chr.) 1:03.02. 100 Breaststroke: 1. R. Bradford-Feldman (St. Andrews) 1:06.81; 2. S. Savitt (Tampa Prep) 1:08.46; 3. C. Waite (Tampa Prep) 1:11.02. 400 Freestyle Relay: 1. St. Thomas (Karosas, Ruth, Bradford-Feldman, Moroney) 3:33.77; 3. Shorecrest (Little, Andrews, Coundouriotis, Coleman) 3:56.12. 1 Meter Diving: 1. Blaire Mulka (St. Andrews) 483.60; 2. Stephanie Punzak (Berkeley Prep) 357.30; 3. Nikki Potts (Berkeley Prep) 343.70.
Boys results
200 Medley Relay: 1. Boca Raton St. Andrews (Hayhoke, Moses, Warner, Cassidy) 1:39.09; 2. Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:40.18. 200 Freestyle: 1. R. Skjaerpe (Tampa Prep) 1:43.56. 200 IM: 1. Q. Cassidy (St. Andrews) 1:57.25; 2. J. Chen (Shorecrest) 2:00.51. 50 Freestyle: 1. N. Conrad (St. Andrews) 23.16; 3. A. Grant (Shorecrest) 23.77. 100 Butterfly: 1. R. Skjaerpe (Tampa Prep) 51.42; 2. G. Campo (Tampa Prep) 55.16; 3. A. Grant (Shorecrest) 55.39. 100 Freestyle: 1. J. Farese (Shorecrest) 47.95; 3. R. Franzese (Berkeley Prep) 52.59. 500 Freestyle: 1. S. Warner (St. Andrews) 4:43.63; 2. M. Marshburn (Shorecrest) 4:58.11. 200 Freestyle Relay: 1. St. Andrews (Beaubrun, Moses, Lopez, Conrad) 1:33.30; 2. Tampa Prep (Skjaerpe, Campo, Blustein, Burmeister) 1:33.46; 3. Berkeley Prep (Franzese, Keane, Copper, Mosher) 1:37.62. 100 Backstroke: 1. J. Farese (Shorecrest) 52.86; 3. V. Cates (Tampa Prep) 55.80. 100 Breaststroke: 1. Q. Cassidy (St. Andrews) 1:00.06; 2. J. Chen (Shorecrest) 1:00.93. 400 Freestyle Relay: 1, St. Thomas (Hayhoke, Conrad, Warner, Cassidy) 3:14.91; 2. Shorecrest (Farese, Marshburn, Grant, Chen) 3:21.03; 3. Tampa Prep (Skjaerpe, Campo, Blustein, Cates) 3:22.29
1 Meter Diving: 1. Jesse Potts (Berkeley Prep) 342.35; 2. Kevin Takemoto (Tampa Prep) 289.65; 3. Alec Sussman (Tampa Prep) 271.95

Permalink

Teams

Swimming: Tampa Prep at Newsome

Tuesday, Oct. 9, 2012

Boys;
Newsome 94, Tampa Prep 88;
200 MR: N (Yonkee, Genne, Billingsley, Royale) 1:52.50;
200 free: Campo (T) 1:50.67;
200 IM: Skjaerpe (T) 2:07.48;
50 free: Royale (N) 24.92;
Diving: Sussman (T) 174.9;
100 fly: Skjaerpe (T) 52.23;
100 free: Burmeister (T) 53.95;
500 free: Campo (T) 5:02.73;
200 FR: N (Royale, Mitchell, Hanley, Kager) 1:40.56;
100 back: Yonkee (N) 58.98;
100 breast: Genne (N) 1:06.38;
400 FR: T ( Skjaerpe, Campo, Blustein, Capes) 3:29.69;
Girls;
Newsome 106, TP 74;
200 MR: N (Hess, Caraballo, Wilson, Neely) 1:54.84;
200 free: Neely (N) 1:58.85;
200 IM: Caraballo (N) 2:13.56'
50 free: Harper (N) 25.44;
Diving: Curtis (T) 121.2;
100 fly: C. Wane (T) 1:00.7;
100 free: Hess (N) 53.75;
500 free: H. Fredlake (T) 5:15.50;
200 FR: N (Harper, J. Kostecki, Garayeva, Caraballo) 1:43.43;
100 back: Hess (N) 1:01.72;
100 breast: Caraballo (N) 1:05.99;
400 FR: N (K. Kostecki, Neely, Harper, Hess) 3:51.87;

Permalink

Teams

Swimming: Tampa Prep vs. Berkeley Prep

Wednesday, Oct. 17, 2012

BOYS
Berkeley Prep 173, Tampa Prep 142;

200 medley: Tampa Prep (Cates, Blustein, Campo, Carter) 1:45.51;
200 free: Campo (TP) 1:50.74;
200 IM: R. Skjaerpe (TP) 1:55.32;
50 free: Franzese (BP) 23.22;
Diving: J. Potts (BP) 1:83.30;
100 fly: Campo (TP) 54.92;
100 free: Franzese (BP) 51.54;
500 free: Cates (TP) 5:05.79;
200 free relay: Tampa Prep (R. Skjaerpe, Blustein, Burmeister, Carter) 1:35.42;
100 back: R. Skjaerpe (TP) 53.24;
100 breast: Blustein (TP) 1:05.03;
400 free relay: Tampa Prep (R. Skjaerpe, Campo, Cates, Burmeister) 3:25.83;

GIRLS
Tampa Prep 185, Berkeley Prep 124;

200 medley: Tampa Prep (Myers, Savitt, Campo, Fredlake) 1:58.27;
200 free: Savitt (TP) 2:00.5;
200 IM: Campo (TP) 2:28.64;
50 free: Chancey (BP) 25.39;
Diving: N. Potts (BP) 177.35;
100 fly: Waite (TP) 1:00.52;
100 free: Chancey (BP) 55.46;
500 free: Horan (BP) 5:59.00;
200 free relay: Tampa Prep (Savitt, Brown, Alexander, Myers) 1:46.91;
100 back: Brown (TP) 1:06.31;
100 breast: Waite (TP) 1:10.63;
400 free relay: Tampa Prep (Fredlake, Savitt, Waite, Siswanto) 3:49.54;

Permalink

Teams

Swimming: Class A, Region III

Saturday, Nov. 3, 2012

Boys;
Berkeley Prep 356, Shorecrest 326.5, Tampa Prep 296, Sarasota Cradinal Mooney 154, Naples Community School 152, Clearwater Central Catholic 143, Seacrest Country Day 143, Bradenton St. Stephen’s 110.5, Ridgewood 84, St. Petersburg Catholic 73, Indian Rocks Christian 62, Fort Myers Bishop Verot 48, Hudson 39, Tampa Catholic 37, Sarasota Out-of-Door 36, Naples St. John Neumann 30, Fivay 29, Academy of the Lakes 29, Fort Myers Canterbury 29, Southwest Florida Christian 23, Admiral Farragut 23, Canterbury 22, Cape Coral Oasis 20, Sarasota Booker 17, Keswick Christian 9, Evangelical Christian 6, Northside Christian 4;
Results;
200 medley relay - Shorecrest (Farese, Chen, Grant, Marshburn) 1:41.26; Tampa Prep (Cates, Blustein, Campo, Skjaerpe) 1:43.25, Berkeley Prep (Olney, Mitchell, Mayer, Mosher) 1:45.53; 200 free - Skjaerpe (TP) 1:45.28, Nielson (BV) 1:46.88, Marshburn (Sc) 1:48.23; 200 IM - Chen (Sc) 2:01.59, Pinero (CCC) 2:05.57, Olney (BP) 2:06.11; 50 free - Erickson (Sea) 22.06, Muratovic (Rw) 22.33, Mosher (BP) 23.10; Diving - Stein (Sc) 515.70, Potts (BP) 366.05, Farrow (Sea) 362.80; 100 fly - Skjaerpe (TP) 51.74, Campo (TP) 54.08, Grant (Sc) 54.18; 100 free - Farese (Sc) 48.67, Muratovic (Rw) 49.35, Erickson (Sea) 50.30; 500 free - O’Donnell (CM) 4:41.76, Marshburn (Sc) 4:48.89, Nielson (BV) 4:50.19; 200 free relay - Tampa Prep (Skjaerpe, Blustein, O. Skjaerpe, Burmeister) 1:32.36, Berkeley Prep (Franzese, Copper, Keane, Mosher) 1:32.54, CC Catholic (Newton, Pinero, Helmus, Hedrich) 1:33.82; 100 back - O’Donnell (CM) 52.79, Farese (Sc) 53.10, Olney (BP) 54.30; 100 breast - Chen (Sc) 1:00.49, Lewis (CSN) 1:02.47, Villavisanis (AL) 1:03.77; 400 free relay - Tampa Prep (Campo, Burmeister, Cates, Skjaerpe) 3:18.86, Shorecrest (Farese, Marshburn, Grant, Chen) 3:19.21;
Girls;
Tampa Prep 351, Berkeley Prep 230, Shorecrest 196, St. Stephen’s 181, Sarasota Cardinal Mooney 177, Fort Myers Bishop Verot, 157, Community School of Naples 144, Northside Christian 131, Clearwater Central Catholic 128, Canterbury 99, Sarasota Booker 77, Fort Myers Canterbury 56, Seacrest Country Day 51, Calvary Christian 51, Admiral Farragut 42, Tampa Catholic 30.5, SP Catholic 28, Sarasota Out-of-Door 21.5, Hudson 15, Naples St. John Neumann 13, Academy of the Lakes 4;
Results;
200 medley relay - Tampa Prep (Myers, Savitt, Waite, Alexander) 1:53.37, Shorecrest (Little, Coleman, Coundouriotis, Rau) 1:58.46, Berkeley Prep (Blatz, Harrison, S. Blatz, Chancey) 1:58.90; 200 free - Berdusco (BSS) 1:52.51, DiMeo (SB) 1:55.55, Leadbetter (Ns) 1:56.31; 200 IM - Leap (SB) 2:06.71, Liu (CSN) 2:07.33, Savitt (CCC) 2:07.42; 50 free - Chancey (BP) 25.20, Little (Sc) 25.30, Harrison (BP) 26.06; Diving - Punzak (BP) 424.55, Potts (BP) 318.85, Miller (SPC) 315.85; 100 fly - DiMeo (SB) 55.68, Spilman (CCC) 56.99, Liu (CSN) 58.56; 100 free - Little (Sc) 54.00, Chancey (BP) 54.73, Anabtawi (Cal) 56.29; 500 free - Berdusco (BSS) 4:57.16, Fredlake (TP) 5:11.74, Leadbetter (Ns) 5:12.17; 200 free relay - Tampa Prep (Waite, Brown, Alexander, Fredlake) 1:42.81, St. Stephen’s (Berdusco, Brockett, Schleicher, L. Schleicher) 1:43.31, Berkeley Prep (Chancey, Harrison, Blatz, M. Blatz) 1:43.98; 100 back - Fagan (Sea) 1:02.10, Arbelaez (CSN) 1:02.30, Brown (TP) 1:02.72; 100 breast - Leap (SB) 1:05.42, Savitt (TP) 1:06.47, Waite (TP) 1:08.34; 400 free relay - Tampa Prep (Fredlake, Myers, Brown, Savitt) 3:42.51, St. Stephen’s (Schleicher, Brockett, Csubak, Berdusco) 3:47.55, Shorecrest (Little, Rau, Andrews, Coleman) 3:50.04;

Permalink

Teams

Map

Tampa Prep: Swimming: 2012