//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2013

Stories

Schedule/Results

Swimming: Tampa Prep vs Northside Christian

Tuesday, Sept. 3, 2013

Mens Final- 191 (Tampa Prep), 84 (NS)


200 Medley Relay- Prep Garba, Fields, Campo G, Paquin- 2:01.87
200 Free- Prep- Garba - 2:13.31
200 IM- Prep- Fields 2:21.81
50 Free- Prep - Skjaerpe- 22.10
Diving- Prep- Takemoto- 189.60
100 Fly- Sedano-Roman- Prep- 58.94
100 Free- Prep- Burmeister- 51.71
500 Free- Prep- Campo G- 5:10.98
200 Free Relay- Prep- Skjaerpe, Burmeister, Garba, Duic- 1:41.77
100 Back- Campo G- Prep- 55.21
100 Breast- Prep- Skjaerpe- 1:02.87
400 FR Relay- Prep- Fields, Burmeister, Cates, Sedano-Roman- 3:37.92

Womens Final- 215 (Prep) to 81 (NS Christian)
200 Medley Relay- Prep- Brown, Siswanto, Campo H, Fredlake- 1:59.97
200 Free- Waite- Prep- 1:56.62
200 IM- Fredlake- Prep- 2:20.88
50 FR- Savitt- Prep- 25.55
Diving- Monsour- Prep- 155.85
100 Fly- Waite- Prep- 1:01.38
100 Free- Campo H- Prep- 1:03.36
500 Free- Barber- NS- 5:46.83
200 Free Relay- Prep- Siswanto, Savitt, Waite, Cuevas- 1:49.80
100 Back- Leadbetter- NS- 1:02.68
100 Breast- Fredlake- Prep- 1:16.98
400 Free Relay- Prep- Young, Waite, Savitt, Campo H- 3:59.44

Permalink

Teams

Swimming: District A-7

Friday, Oct. 25, 2013

Boys: Berkeley Prep 646, Tampa Prep 519, Tampa Bay Heat 190, Bishop McLaughlin 140.5, Tampa Catholic 129.5, Carrollwood Day 115, Academy at the Lakes 32

Girls: Tampa Prep 608, Berkeley Prep 580, Tampa Catholic 229, Carrollwood Day 182, Academy at the Lakes 121, Tampa Bay Heat 110, Bishop McLaughlin 61

Event 1 girls 200 yard medley relay Berkeley Prep 1:54.19
Event 2 boys 200 yard medley relay Tampa Prep 1:43.77
Event 3 girls 200 yard freestyle Hannah Fredlake (Tampa Prep) 1:59.76
Event 4 boys 200 yard freestyle Keating Mosher (Berkley Prep) 1:49.13
Event 5 girls 200 yard IM Savannah Savitt (Tampa Prep) 2:12.72
Event 6 boys 200 yard IM Rasmus Skjaerpe (Tampa Prep) 1:58.19
Event 7 girls 50 yard freestyle Elle Chancey (Berkeley Prep) 24.87
Event 8 boys 50 yard freestyle Ryan Franzese (Berkeley Prep) 22.93
Event 9 girls 1 mtr divng Stephanie Punzak (Berkeley Prep) 442.40
Event 10 boys 1 mtr diving Hugo Rapp (Berkeley Prep) 389.20
Event 11 girls 100 yard butterfly Megan Blatz (Berkeley Prep) 1:02.45
Event 12 boys 100 yard butterfly Gregory Campo (Tampa Prep) 54.21
Event 13 girls 100 yard freestyle Elle Chancey (Berkeley Prep) 53.54
Event 14 boys 100 yard freestyle Keating Mosher (Berkeley Prep) 50.18
Event 15 girls 500 yard freestyle Hannah Fredlake (Tampa Prep) 5:17.83
Event 16 boys 500 yard freestyle Fernando Sedano-Roman (Tampa Prep) 4:59.79
Event 17 girls 200 yard freestyle relay Berkeley Prep, 1:43.86
Event 18 boys 200 yard freestyle relay Tampa Prep, 1:34.34
Event 19 girls 100 yard backstroke Anne Myers (Berkeley Prep) 1:01.67
Event 20 boys 100 yard backstroke Rasmus Skjaerpe (Tampa Prep) 51.66
Event 21 girls 100 yard breaststroke Savannah Savitt (Tampa Prep) 1:07.53
Event 22 boys 100 yard breaststroke Dillan Villavisanis (Academy at the Lakes) 1:03.44
Event 23 girls 400 yard freestyle relay Tampa Prep, 3:41.65
Event 24 boys 400 yard freestyle relay Tampa Prep 3:22.27

Permalink

Teams

Swimming: Alonso vs Tampa Prep

Tuesday, Sept. 16, 2014

Girls Team:
TP 246, Alonso 47

200 med relay: (T) 2:02.21
200 free: (T) Sitvatt 1:58.89
200 IM (T) Carter 2:23.03
50 free: (T) Fulton 29.69
Diving: (T) Monsur, 171
100 Fly: (T) Campo 1:05.59
100 Free: (T) Carter 1:56.92
500 Free: (T) Freadly, 5:56.68
200 Free relay: (T) 1:47.44
100 back: (T) Brown 1:03.29
100 breast: (T) Savit 1:10.79
400 relay: (T) 3:59.97

Boys Team:
Tampa Prep 206, Alonso 92

200 med relay: (T) 2:04.62
200 free: (T) Cates 1:48.51
200 IM: (T) Sedano-Roman 2:05.14
50 free: (A) Psinakis 23.06
Diving: (T) Persley 1:49.0
100 Fly: (T) Cates 52.46
100 Free: (T) Hutchinson 52.97
500 Free: (T) Pointer 6:19.89
200 Free relay: (A) 1:44.48
100 back: (T) Sedano-Roman 59.80
100 breast: (A) Psinakis, 1:59.78
400 relay: (T) 3:51.02

Permalink

Teams

Swimming: Tampa Prep vs Carrollwood Day

Tuesday, Sept. 23, 2014

Girls Team Score
TP 217, CDS 69

200 medley relay: (T) 2:01.39
200 free: (C) Scott 2:04.96
200 IM: Fredlike (T)2:27.01
50 free: Kossoff (C) 27.06
diving: Monsour (T) 1:62.5
100 Fly: Savyett (T) 1:01.02
100 free: Kossoff (C) 59.69
500 free: Fredlike (T) 5:19/34
200 free relay: (T) 1:47.05
100 back: Brown (T) 1:03.52
100 breast: Savyett (T) 1:10.56
400 free: (T) 4:04.68

Boys Team Score
TP 212 CDS 75

200 medley relay: (C) 2:04.62
200 free: Sedano-Ronan (T) 1:51.71
200 IM: Cates (T) 1:59.72
50 free: Buic (T) 25.5
diving: Peaslee (T) 1:61.65
100 Fly: Hutchinson (T) 59.28
100 free: Sedano-Ronan (T) 50.29
500 free: Hutchinson (T) 5:31.01
200 free relay: (T) 1:41.32
100 back: Fields (T) 1:02.59
100 breast: Cates (T) 1:03.21
400 free: (T) 3:47.97

Permalink

Teams

Swimming: Tampa Prep Vs. Steinbrenner

Tuesday, Sept. 30, 2014

Girls Team Scores

TP 210; ST 98

200 med relay: (T) 2:00.77
200 free (T): Savitt, 1:58.87
200 IM: (S) Kubel 2:23.01
50 free: (S) Prerrino 27.44
Diving: (T) Monsour 1:69.70
100 fly: (S) Flota 1:06.13
100 free: (T) Carter 57.66
500 free: (T) Savitt, 5:21.35
200 free relay: (T) 1:46.58
100 back: (S) Kubel 1:04.29
100 breast: (T) Smith 1:13.07
400 free relay: (T) 3:55.81

Boys Teams Score

TP 194, ST 112

200 med relay: (S) 1:53.83
200 free: (T) Cates 1:48.35
200 IM: (T) Sedano-Roman, 2:05.62
50 free: (T) Hutchinson 24.24
Diving: (T) Fermun 1:23.20
100 fly: (T) Sedano-Roman 55.33
100 free: (T) Hutchinson 53.05
500 free: (T) fields 5:37.14
200 free relay: (T) 1:32.87
100 back: (T) Cates 53.42
100 breast: (T) Fields 1:10.93
400 free relay: (T) 3:44.25

Permalink

Teams

Swimming: Shorecrest vs Tampa Prep

Tuesday, Oct. 7, 2014

Girl Team Scores
Tampa Prep 242, Shorecrest 159

200 Medley Relay- Shorecrest 1:56.68 ( Zodl, Coleman, Emerson, Little)
200 Freestyle – Fredlake Tampa Prep 1:58.61
200 IM – Savitt Tampa Prep 2:14.64
50 Free – Little Shorecrest 25.54
1 mtr diving - Monsour Tampa Prep 168.50
100 butterfly -Carter Tampa Prep 1:02.98
100 Freestyle Little Shorecrest 54.23
500 Freestyle - Fredlake Tampa Prep 5:18.76
200 Freestyle Relay – Tampa Prep 1:44.99 ( Savitt, Carter, Fredlake, Smith)
100 Backstroke – Brown Tampa Prep 1:04.57
100 Breaststroke – Savitt Tampa Prep 1:11.49
400 Freestyle Relay -Tampa Prep 3:47.73 ( Savitt, Carter, Fredlake, Smith)

Boy Team Scores:
Shorecrest 162, Tampa Prep 152

200 Medley Relay Shorecrest 1:45.99 (Pescio, Chen, Marshburn, Stetsenko)
200 Freestyle - Sedano-Roman Tampa Prep 1:49.01
200 IM – Marshburn Shorecrest 2:08.01
50 Free – Chen Shorecrest 23.22
1 mtr diving – Peaslee Tampa Prep 162.30
100 butterfly – Cates Tampa Prep 53.63
100 Freestyle – Hutchinson Tampa Prep 53.31
500 Freestyle - Sedano-Roman Tampa Prep 4:54.76
200 Freestyle Relay – Tampa Prep 1:33.66 (Sedano-Roman, Cates, Hutchinson, Fields)
100 Backstroke – Cates Tampa Prep 54.38
100 Breaststroke – Hutchinson Tampa Prep 1:09.51
400 Freestyle Relay- Shorecrest 3:26.40 (Marshburn, Stetsenko, Andrews, Chen)

Permalink

Teams

Map

Tampa Prep: Swimming: 2013