//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Track and field 2010

Stories

Schedule/Results

Track and field- Freedom vs. Wharton

Tuesday, March 2, 2010

Boys events-

Shotput- Jewesak (W) 36' 2"
Discus- Jewesak (W) 122'8"
High Jump- Murray (W) 5'6"
Long Jump- Bryan (W) 20'2"
Triple Jump- Mahan (W) 37'8"
4x800- Wharton 9:14
100 hurdles- Mahan (W) 18.7
100m- Mcewen (W) 11.44
1600- Kehlenbeck (F) 5:15
4x100- Wharton 45.4
400- Mareno (F) 55.80
300 hurdles- Stocker 44.6
800- Swain 2:07

Girls

Shotput- Mitchell (W) 28'4"
Discus- Perkins (W) 87'11"
High Jump- Dassell (W) 4'10"
Long Jump- Davis (W) 14'5"
Triple Jump- Stevens (W) 30'6"
4x800- Wharton 10:35
100 hurdles- McCoy (F) 18.50
100- Anderson (F) 13.6
1600- Bailey (W) 6:00
4x100- Freedom 53.24
400- Davis (F) 1:05
300 hurdles- Brown (W) 52.10
800- Chisham (W) 2:36

Permalink

Teams

Hillsborough County Championships

Tuesday, April 6, 2010

Hillsborough County Championships
BOYS
Team Standings (top eight only): Armwood 87, Plant 78, Hillsborough 74, Plant City 41, Chamberlain 41, Newsome 40, Alonso 38, King 29
Individual: 4x800 relay -- Armwood 8:10.91; Shot put -- Shawn Council (Brandon) 49-9.5; Discus -- Chris Diemer (Bloomingdale) 179-1.5; Long jump -- Terrence Mitchell (Hillsborough) 23-6; Triple jump -- Carlton Walton (Hillsborough) 44-.375; High jump -- Leon McQuay (Armwood) 6-4; 110 hurdles -- Jeremy Deering (Leto) 14.68; 100 -- Jordan Worlds (Hillsborough) 11.14; Pole vault -- Brian Baird (Plant) 14-0; 1600 -- Mark Parrish (Chamberlain) 4:31.10; 4x100 relay -- Plant 42.21; 400 -- Demyco Winston (Lennard) 49.20; 300 hurdles -- Richard Jules (Armwood) 38.45; 200 -- Brandon Holloway (Alonso) 21.89; 800 -- Nick Swain (Wharton) 1:57.01; 3200 -- Max del Monte (Chamberlain) 9:38.67; 4x400 relay -- Armwood 3:21.42
GIRLS
Team Standings (top eight only): Wharton 88.5, Tampa Bay Tech 74, Steinbrenner 47.5, Riverview 41, Plant 38.5, Hillsborough 38, Alonso 37, King 31
Individual: 4x800 relay -- Wharton 9:45.76; Shot put -- Aliscia Buford (Jefferson) 37-8.5; Discus -- Rachel Lassitter (Bloomingdale) 113-3; Triple jump -- Shytina Harley (East Bay) 34-5; High jump -- Faith Woodard (Riverview) 5-2; Pole vault -- London Enos (Wharton) 10-0; Long jump -- Nakia Love (East Bay) 17-0.5; 100 -- Tanesha Maxwell (Tampa Bay Tech) 12.38; 100 hurdles -- Alexis Wright (Steinbrenner) 15.91; 1600 -- Abby Ritter (Wharton) 5:21.36; 4x100 relay -- Sickles 49.18; 400 -- Stevondria Harley (Wharton) 58.30; 300 hurdles -- Narricka Williams (Hillsborough) 45.13; 800 -- Erika Kolakowski (Plant City) 2:17.56; 200 -- Tanesha Maxwell (Tampa Bay Tech) 25.73; 3200 -- Caroline Gibson (Plant) 11:42.28; 4x400 relay -- Wharton 4:03.51

Permalink

Teams

Map

Wharton High School: Track and field: 2010