Search Site   Web   Archives - back to 1987 Google Newspaper Archive - back to 1901Powered by Google
2010 General Election Results

Local election results

The results of local elections in each of Tampa Bay's four counties are listed below. Results of federal and state elections.

Jump to: Hernando | Hillsborough | Pasco | Pinellas | Judicial

Hernando election results

See more at the the Hernando supervisor of elections' website.

Hernando stories

Hernando County Commission

District 2

Name Party Votes Vote %
Rose Rocco Dem 23,094 40.46%
Wayne Dukes GOP 33,982 59.54%

Hernando County School Board

District 5

Name Votes Vote %
Sandra Nicholson 25,266 49.96%
Cynthia Moore 25,307 50.04%

Referendums

School district property tax

Votes Vote %
Yes 17,487 31.79%
No 37,529 68.21%

Garbage and recycling collection

Votes Vote %
Yes 17,780 32.80%
No 36,434 67.20%

Spring Hill Fire Rescue Commission

The top two vote-getters win

Name Votes Vote %
Sherry Adler 10,657 25.10%
"Rusty" Guy Amore 8,345 19.65%
George Biro 3,837 9.04%
Harry E. Chamberlain 4,728 11.14%
Benjamin Edwards 6,547 15.42%
Kenneth E. Fagan 8346 19.66%

Sterling Hill Development District

Seat 1

Votes Vote %
Sandra Manuele 347 60.98%
Louis Peters 222 39.02%

Seat 2

Votes Vote %
Kenneth Hedges 156 27.18%
Christina Miller 287 50.00%
Francis T. Zuilikowski 131 22.82%

Hillsborough election results

These results are incomplete. The final vote count in Hillsborough County could be delayed up to 10 hours by a snag with early voting ballots.

Find more at the Hillsborough supervisor of elections' website.

Hillsborough stories

Transit tax amendment

Hillsborough transit tax losing in early returns

Votes Vote %
No 159,864 58.37%
Yes 114,025 41.63%

Hillsborough County Commission

Republicans Hagan, Murman take early leads in Hillsborough commission races

District 1

Name Party Votes Vote %
Sandy Murman GOP 35,814 53.54%
John Dingfelder Dem 31,084 46.46%

District 2

Name Party Votes Vote %
Victor Crist GOP 57,255 71.80%
Steven Morris NPA 22,491 28.20%

District 5

Name Party Votes Vote %
Linda Saul-Sena Dem 120,515 42.39%
Ken Hagan GOP 149,946 52.75%
Jim Hosler NPA 13,807 4.86%

District 7

Name Party Votes Vote %
Mark Sharpe GOP 187,155 71.08%
Cornelius "Neil" Cosentino NPA 74,265 28.20%

Hillsborough School Board

Griffin takes early lead in Hillsborough School Board vote

District 4

Name Votes Vote %
Richard William Bartels 24,621 43.13%
Stacy R. White 32,464 56.87%

District 6

Name Votes Vote %
April Griffin 145,860 62.44%
Sally A. Harris 87,752 37.56%

Pasco results

See more at the Pasco supervisor of elections website.

Pasco stories

Property tax question

Pasco voters reject extension of property tax for school operations

Votes Vote %
No 69,818 54.67%
Yes 57,888 45.33%

Pasco County Commission

District 2

Name Party Votes Vote %
Pat Mulieri GOP 89,333 70.15%
Clay Colson NPA 38,008 29.85%

District 4

Name Party Votes Vote %
Michael Cox Dem 60,951 47.58%
Henry Wilson Jr. GOP 67,149 52.42%

Pasco School Board

District 3

Name Votes Vote %
Cynthia Armstrong 62,202 55.75%
Mike Ryan 49,381 44.25%

District 4

Name Votes Vote %
Alison Crumbley 60,447 54.41%
Karen King 50,653 45.59%

District 5

Name Votes Vote %
Steve Luikart 64,558 58.01%
Mark Swartsel 46,734 41.99%

Pinellas election results

How did your neighbors vote? Find out with our precinct-by-precinct interactive Pinellas map.

Find more at the Pinellas Supervisor of Elections website.

Pinellas stories

County charter

Would lengthen the time between sessions of the Charter Review Commission from every six to every eight years.

Votes Vote %
Yes 158,485 60.48%
No 103,560 39.52%

Pinellas County Commission

Norm Roche appears headed to victory over Pinellas County Commissioner Calvin Harris

District 2

Name Party Votes Vote %
Norm Roche GOP 145,216 51.94%
Calvin Harris Dem 133,483 47.74%

District 4

Name Party Votes Vote %
Bob Hackworth Dem 35,275 43.43%
Susan Latvala GOP 45,941 56.57%

Pinellas County School Board

Lew Williams wins seat on Pinellas School Board, ensuring racial diversity

District 7

Name Votes Vote %
James Jackson 25,313 47.61%
Lew Williams 27,858 52.39%

East Lake Fire District Commission

Three win seats on East Lake Fire Commission

Seat 1

Name Votes Vote %
Tom May 7,544 72.37%
Rob Posavec 2,880 27.63%

Seat 2

Name Votes Vote %
Terri Pitchon 4,334 41.58%
Mark Weinkrantz 6,089 58.42%

Seat 4

Name Votes Vote %
Florence "Flo" Galloway 3,770 36.38%
Mark J. Morningstar 3,332 32.15%
David J. Root 3,261 31.47%

Lealman Fire Control District

Seat 4

Name Votes Vote %
Jay D. Alexander 1,741 24.35%
John G. Frank 2,342 32.76%
Rebecca Harriman 3,067 42.90%

Largo City Commission

Incumbents Crozier, Brown win re-election in Largo

Seat 5

Name Votes Vote %
Harriet K. Crozier 7,330 41.18%
Robert Hunsicker 5,746 32.28%
Robert Avery 4,724 26.54%

Seat 6

Name Votes Vote %
John Atanasio 3,553 20.04%
Doug Lardner 6,036 34.05%
Woody Brown 8,138 45.91%

Local referendums

Pinellas Suncoast Fire & Rescue District referendum

Votes Vote %
No 5,459 75.59%
Yes 1,763 24.41%

Dunedin referendum question

Votes Vote %
No 5,714 45.47%
Yes 6,852 54.53%

Redington Beach charter amendment

Votes Vote %
No 380 56.63%
Yes 291 43.37%

Circuit Judge, 6th Circuit

This judicial district covers Pinellas and Pasco counties. Supreme and appeals court judicial retention results.

Group 18 runoff

Votes Vote %
Patricia 'Trish' Muscarella 201,069 57.51%
Kathryn Marie Welsh 148,578 42.49%

Group 27 runoff

Votes Vote %
Keith Meyer 185,728 54.70%
Jeff O'Brien 153,784 45.30%






Subscribe to the Times
Click here for daily delivery
of the Tampa Bay Times.

Email Newsletters

ADVERTISEMENT