Clear84° WeatherClear84° Weather

Hernando science fair has lots of winners

BROOKSVILLE — The Hernando County Science and Engineering Fair held Feb. 18 at the Hernando County Fairgrounds saw 131 middle and high school students demonstrating a variety of skills and talents.

Students who scored 140 points or more became eligible to compete at the State Science and Engineering Fair in Orlando on April 7-9.

The winners

Junior division

Botany: first place, Rebecca Laing, Challenger K-8; second, Sabrina Impreso, Challenger K-8; third, Jared Alese, Powell Middle School.

Behavioral science: first place (tie), Daniel Sills, Challenger K-8, and Bailey Brannan, West Hernando Middle School; second, Adam Jackson, West Hernando Middle.

Computer science: first place, Josh Crane, Challenger K-8; second, Maggie Prestigiacomo, Challenger K-8.

Chemistry: first place, Cole Lanning, Challenger K-8; second, Kierra Schau, Challenger K-8; third, Emma Roberts, Powell Middle.

Earth space: first place, William Vonada, Challenger K-8; second, Daniel Schonborn, Powell Middle; third, Hussien Mohamed, Powell Middle.

Environmental: first place (tie), Alexa Lacy, Challenger K-8, and Bryn Buckner, Challenger K-8; second place (tie), Nicole Sills, Challenger K-8, and Andrew Jensen, West Hernando Middle School; third (tie), Christina DeInnocenties, Challenger K-8, and Chandler Griffin, Challenger K-8.

Engineering: first place, Ryan McCane, Challenger K-8; second, James Kern, Powell Middle; third, Sammi Kane, West Hernando.

Medicine health: first place, Zachary Dill, Challenger K-8; second, Alissa Augugliaro, Challenger K-8; third, Kyle Cotilletta, Powell Middle.

Microbiology: first place, MacKenzie Quinn, Challenger K-8; second, Alison Wilfong, Challenger K-8; third, Darby Peck, J.D. Floyd K-8.

Physics: first place, Katie Barta, Challenger K-8; second, Alyssa Shinaberry, West Hernando Middle; third, Jonathan Lasswell, West Hernando Middle.

Zoology: first place, Addison Hilyard, West Hernando Middle; second, Cole Kolasa, Challenger K-8; third, Rebecca Coniglio, Challenger K-8.

Seniors division

Botany: first place, Chemar Davis, Springstead High School; second, Hansan Danish, Springstead High; third, Amanda Wilcher, Hernando Christian Academy.

Behavioral science: first place, Sumer Doulk, Nature Coast Technical High School; second, Sagheer Hamad, Springstead High; third, Mai Tran, Springstead High.

Chemistry: first place, Christine Sniffen, Nature Coast Technical High; second, Adrian Kussmaul, Hernando Christian Academy; third, Harsh Patil, Springstead High.

Engineering: first place, Jacob Pulawski, Springstead High; second, Nathaniel Heinecke, Hernando Christian Academy; third, Christopher Sarabalis and Stephen Sullivan, Springstead High School.

Environmental: second place, Ashley Spradlin, Hernando High.

Computer/math: first place, Alexandra Rey, Hernando High.

Medicine health: first place, Taylor Hopper, Springstead High; second, Ashley Vonada, Springstead High; third, Alexander Sidhom, Springstead High.

Physics: first place, Adam Schuster, Springstead High; second, Katie Mills, Springstead High; third, Damian Forbell, Springstead High.

Zoology: first place, Charles Watson, Springstead High; second, Noah DeWitt, Springstead High; third, Kiersten Gorse, Hernando High.

These students are eligible to represent Hernando County at the State Science Fair.

Junior division: from Challenger K-8, Sabrina Impreso, Rebecca Laing, Maggie Prestigiacomo, Daniel Sills, Nicole Sills, Bryn Buckner, Cole Lanning, MacKenzie Quinn, Alexa Lacy, William Vonanda, Josh Crane, Zack Dill, Alison Wilfong, Cole Kolasa; from West Hernando Middle, Addison Hilyard, Brannan Baily, Andrew Jensen, Adam Jackson.

Senior division: Springstead High School, Jacob Pulawski, Adam Schuster, Sagheer Hamad; from Nature Coast Technical High School, Sumer Doulk, Christen Sniffen; from Hernando High School, Alexandra Rey.

These students will represent Hernando County Schools at the International Science Fair in San Jose, Calif., May 8-16: from Springstead High School, Jacob Pulawski, Adam Schuster; from Nature Coast Technical High School, Sumer Doulk; from Hernando High School, Alexandra Rey.

Two students received the Florida Association of Science Teachers Best of Show award ($25).

Junior division: Alexa Lacy, Challenger K-8.

Senior division: Jacob Pulawski, Springstead High School.

Hernando science fair has lots of winners 03/17/10 [Last modified: Wednesday, March 17, 2010 4:52pm]

© 2014 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...