Hillsborough County's National Merit Scholarship semifinalists

Eighty-one students from Hillsborough County have been selected as semifinalists in the National Merit Scholarship Program. • They were among 16,000 students selected from 1.5 million high school juniors who last year took the Preliminary SAT/National Merit Scholarship Qualifying Test.

Their next step: continue in the competition for about 8,000 National Merit Scholarships to be awarded in the spring. About 15,000 students are expected to become finalists for one of three types of scholarships to be awarded in the spring: a $2,500 National Merit Scholarship; a corporate-sponsored scholarship; or a scholarship from the college where the student plans to attend. • The winners are selected based on "their skills, accomplishments and potential for success in rigorous college studies," according to the National Merit Scholarship Corp. • The corporation was founded in 1955 to fund and award the scholarship program, which also receives funds from more than 400 business groups and higher education institutions.

Here are the Hillsborough semifinalists.

Times staff

Dover

STRAWBERRY CREST

Alzamora, Jessica N.

Baker, Matthew D.

Calzadilla, Jonathan R.

Chrostowski, Robert R.

Do, Brian H.

Gibson, Kelvin D.

Ibarra, Yasmin

Jacobs, Merinn E.

Judge, Joshua C.

Knotts, Kristin M.

Kulkarni, Vishnu A.

Pryde, Katherine A.

Stahr, Natalie A.

Symonds, Kayla E.

Lithia

NEWSOME

Boesenberg, Elisa A.

Curry, Fisher D.

Sharp, Marianna L.

Wheeler, Shawn D.

Lutz

GEORGE M. STEINBRENNER

Hurley, Stephen A.

Plant City

DURANT

Fisher, Duncan M.

Hovan, Brent J.

Riverview

RIVERVIEW HIGH

Sethi, Trijeet A.

Tampa

ACADEMY OF THE HOLY NAMES

Madden, Gabrielle E.

Rodriguez, Emily

Stagg, Carly E.

BERKELEY PREPARATORY SCHOOL

Brazel, Morgan E.

Cohen, Sarah M.

Divers, Ryan D.

Forman, Jessica N.

Franzblau, Max H.

Harwell, Emily M.

Milliken, David B.

HOWARD W. BLAKE

Coxon, Kevin D.

CAMBRIDGE SCHOOL

Castillo, Jessica L.

FREEDOM

Ravi, Rohith

HILLSBOROUGH

Chorvat, Teresa

Cochran, Kelly J.

McCabe, Trevor A.

Parekh, Arpan

Russell, Samuel J.

Tsourakis, Elizabeth M.

Young, Brittany S.

Zhu, Aaren L.

HOMESCHOOL

Bertron, Thompson

JESUIT

Dumois, Marc L.

Henry, Douglas M.

Johnson, Peter H.

Shimberg, Rhett J.

Vila, Jacob M.

Wilson, Daniel G.

C. LEON KING

Baddam, Anurag R.

Bhatia, Akash A.

Burleigh, Tyson A.

Cao, Christopher C.

Chen, Alicia K.

Chen, Jia-Uei

Chizmar, Lora R.

Hou, Elaine L.

Lin, Linda Z.

Parrott, Melanie W.

Shafiq, Leila

Shaw, Matthew Y.

Wang, Haoqing

Yang, Jackie

Zhou, Kevin

MIDDLETON

Maraman, Curtiss J.

PLANT

Binkowski, Robert T.

Stone, Haley M.

Swaans, Stefan A.

ROBINSON

Eason, Eleanor B.

Lennon, John

Mitha, Kainat N.

Moumne, Olivia A.

Naik, Sameer E.

Vaughan, Emily A.

Wong, Jonathan D.

SICKLES

Rodriguez, Jorge J.

TAMPA PREPARATORY SCHOOL

Campo, Gregory S.

Murphy, Zane A.

Sheil, Patrick J.

WHARTON

Outen, Kiana J.

Hillsborough County's National Merit Scholarship semifinalists 09/12/13 [Last modified: Thursday, September 12, 2013 6:30pm]

© 2014 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...