Class notes

Pasco class notes, graduation dates

Calendar

Related News/Archive

June 18: Report cards are distributed.

Class notes

Marchman Technical Education Center: Awards Ceremony, 7 p.m. Thursday, Center for the Arts at River Ridge, 11646 Town Center Road, New Port Richey.

Pasco County high school graduations

Gulf High: 7 p.m. Friday at the Calvary Chapel Worship Center

Hudson High: 8 p.m. Friday in the school gymnasium

James W. Mitchell High: 6 p.m. Saturday at the University of South Florida Sundome

Land O'Lakes High: 11 a.m. Saturday at Idlewild Baptist Church

Pasco High: 7:30 Friday at the school's W.F. Edwards Stadium

Ridgewood High: 7 p.m. Friday at the school gym

River Ridge High: 6 p.m. Friday at the school gym

Sunlake High: 10 a.m. Saturday at the University of South Florida Sundome

Wesley Chapel High: 3 p.m. Saturday at Idlewild Baptist Church

Wiregrass Ranch High: 2 p.m. Saturday at the University of South Florida Sundome

Zephyrhills High School: 6 p.m. Friday at the Lakeland Civic Center

Briefs

The district will host the following information sessions on Pasco eSchool, its first full-time virtual instruction program:

• 6:30 to 7:30 p.m. Thursday at Sunlake High, for middle and high school students

• 6 to 7 p.m. July 15 at Sunlake High, for elementary students

Registration for this highly competitive opportunity starts now. Visit www.pasco.k12.fl.us/pvip/ or contact JoAnne Glenn, assistant principal for Virtual Schools, at jglenn@pasco.k12.fl.us.

Students of the month

Bayonet Point Middle: Danielle Calkins, Dylan Bradford, Heather Mahoney, Aubrey Hall, Shawn Minelli, Cassidy Houston, Lonny Eichhorn, Michael Thome, Sarah Berstein, Robbie Brown, Courtney Watson, Naomi Benes, Evie Downey, Logan Lesco, Melissa Struck, Donovan Vaughn, Patrick Moccaldi, Cassadie Copenhaver, Amaris Papadolous, Mauro Orellana and Donny Schooler.

• Hudson Middle: Brett Balsley, William Coffey, Sarah Dhans, Atrayue Detrick, Dylan Fields, Ashlee Heffron, Miguel Hernandez, Krysta Johnes, Serena Lang, Dylan Prahasky, Abby Shank and Kim Stefan.

Moore-Mickens Education Center: Derek Bliss, Angelica Rodriguez, Yesenia Montejo, Lindsey Pennington and Olga Sawyer. Kelly Mitchell was selected as Chamber of Commerce Student of the Month.

• Richey Elementary: Ivori Nickel, Brian Call, Jarrett Houston, Tyler Watrous, Kelvin Allende, Adreona Pounds, Austin Wayner, Charles Roberts, Kloe Starr, Edward Holme, Brandon Tepetate, Jacob Eversoll, Cameron Timberman and Ariana Miller.

Rushe Middle: Mariah Berberich, Brianna Brand, Kim Devoe, Khadija Elaboudi, Marcos Garcia, Ashley Larios, Jordan Mark, Morgan Perry, Brianna Sanchez, Greg Stannard, Kelsey Taylor and Katherine Whittington.

Send your school news to Michele Miller at Miller@sptimes.com, by fax at (727) 869-6233 or by regular mail to 11321 U.S. 19, Port Richey, FL 34668.

This article has been revised to reflect the following correction: The Zephyrhills High School graduation will be at 6 p.m. Friday. An earlier version of this listing contained an incorrect time.

Pasco class notes, graduation dates 06/01/10 [Last modified: Thursday, June 3, 2010 12:10pm]

© 2014 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...