Election qualifiers

Election qualifiers

2008 ballot set for Hernando voters

BROOKSVILLE — The qualifying period for candidates seeking spots on the Aug. 26 primary election ballot ended Friday.

These candidates either will be on the primary ballot (contested party primaries or nonpartisan contested races); or will move on to the Nov. 4 general election; or have been elected without opposition.

Voter registration for the primary election ends July 28. Early voting for the primary takes place Aug. 11-24. For more information, contact the Supervisor of Elections Office at 754-4125, or visit the Web site at hernando votes.com.

County Commission

District 1

Ramon Gutierrez (D) (moves on to the general election)

Michael Burmann (R)

Jeff Stabins (R) (incumbent)

Jon Zydenbos (R)

District 3

Diane Rowden (D) (incumbent; moves on to general election)

John Druzbick (R)

Hubert "Wayne'' Dukes (R)

Charles Gaskin (R)

County Commission, District 5

Christopher Kingsley (D) (incumbent; moves on to general election)

James Adkins (R)

William "Billy'' Healis III (R)

Michael Robinson (R)

School Board (nonpartisan)

District 2

Pat Fagan (wins without opposition)

District 4

Gene Magrini

Robert Neuhausen

James Yant

Clerk of the Circuit Court

Karen Nicolai (R) (wins without opposition)

Property Appraiser

Alvin Mazourek (R) (wins without opposition)

Sheriff (no primary; candidates move to general election)

Luke Frazier (D)

Richard Nugent (R) (incumbent)

Marc Reusch (write in)

Supervisor of Elections (no primary; candidates move to general election)

Shirley Anderson (R)

Gus Guadagnino (no party)

Annie Williams (D) (incumbent)

Tax Collector

Juanita Sikes (D) (wins without opposition)

Spring Hill Fire and Rescue (nonpartisan; election is Nov. 4)

Seat A

George Biro

Amy Brosnan

Benjamin Edwards

Robert Giammarco

James Monk

John Pasquale

Brooksville City Council (nonpartisan; election is Nov. 4)

Group 2

Cecil Davis

David Pugh Jr.

Group 3

Jason Sharp (wins without opposition)

State Senate

District 11

Mike Fasano (R) (incumbent)

Richard Skandera (D)

Fred Taylor (D)

District 15

Paula Dockery (R) (wins without opposition)

State House

District 43

Ron Schultz (R) (wins without opposition)

District 44

Rob Schenck (R)

Sarah Roman (Green Party)

Joseph Puglia (D)

Aaron Whitaker (D)

State Attorney

Brad King (R) (wins without opposition)

Public Defender

Howard "Skip'' Babb Jr. (R) (wins without opposition)

County Judge

Kurt Hitzemann (wins without opposition)

5th Circuit Court judges (nonpartisan; contested races on primary ballot; all others win without opposition)

Group 3

Sandy Hawkins

Michael Lamberti

Denise Lyn

Group 5 Richard Tombrink

Group 6 Mark Hill

Group 9 William Jack Singbush

Group 10 Jonathan Ohlman

Group 11

Richard Howard

Rhonda Portwood

Group 12 Don Briggs

Group 13 Jack Springstead

Group 14 Richard Singletary

Group 15 Sandra Edwards-Stephens

Group 18 Michael Johnson

Group 21 Brian Lambert

Group 22 Curtis Neal

Group 26 Steve Rushing

Group 27 Carol Falvey

Group 28 Mark Nacke

2008 ballot set for Hernando voters 06/20/08 [Last modified: Thursday, June 26, 2008 11:08am]

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...