Clear76° WeatherClear76° Weather

Election 2010

Candidate and ballot recommendations from the St. Petersburg Times' editorial board for the Aug. 24 primary.

•FEDERAL

U.S. Senate

Democrats: Kendrick B. Meek

Republicans: Marco Rubio

U.S. House

U.S. House District 5, Republicans: Richard B. Nugent

U.S. House District 9, Democrats: Phil Hindahl

U.S. House District 11, Democrats: Kathy Castor

U.S. House District 11, Republicans: Thomas C. Castellano

U.S. House District 12, Democrats: Lori Edwards

U.S. House District 12, Republicans: Dennis A. Ross

•STATE

Governor

Democrats: Alex Sink

Republicans: Bill McCollum

Attorney General

Democrats: Dan Gelber

Republicans: Pam Bondi

Florida Legislature

Florida House

District 43, Republicans: Ron Schultz

District 44, Democrats: Diane Rowden

District 45, Republicans: Kathryn Starkey

District 47, Republicans: Irene Guy

District 48, Republicans: Peter Nehr

District 55, Democrats: Darryl Rouson

District 56, Republicans: Marc Johnson

District 57, Republicans: Dan Molloy

District 60, Democrats: Russ Patterson

District 60, Republicans: Shawn Harrison

District 61, Republicans: Will Weatherford

District 67, Republicans: Greg Steube

Florida Senate

District 12, Republicans: Kevin Ambler

State Circuit Court

Judicial races are nonpartisan and open to all voters.

5th Circuit (Hernando) Court

Group 1: Robert Hodges

6th Circuit (Pinellas-Pasco) Court

Group 18: Kathryn Marie Welsh

Group 20: Patrice Moore

Group 27: Keith Meyer

Group 29: Michael Andrews

Group 30: Kimberly Todd

13th Circuit (Hillsborough) Court Judge

Group 4: Liz Rice

•LOCAL

Hillsborough

Hillsborough County Commission

District 1 (south county), Republicans: Sandra L. Murman

District 2 (north county), Republicans: Victor Crist

District 3 (central county), Democrats: Valerie Goodard

District 7 (countywide), Republicans: Mark Sharpe

Hillsborough County School Board

School board races are nonpartisan. If no candidate wins a majority of votes, a runoff occurs at the Nov. 2 general election.

District 2 (south county): Candy Olson

District 4 (east county): Richard Bartels

District 6 (countywide): April Griffin

Hillsborough County Judge

Judicial races are nonpartisan and open to all voters.

Group 10: Dick Greco Jr.

Pinellas

Pinellas County Commission

District 4, Republicans: Susan Latvala

Pinellas County Judge

Group 8: Thomas Freeman

Pinellas County School Board

School board races are nonpartisan. If no candidate wins a majority of votes, a runoff occurs at the Nov. 2 general election.

District 2 (countywide): Terry Krassner

District 3 (countywide): Peggy O'Shea

District 6 (south county): Linda Lerner

District 7 (south county): Lew Williams

Pasco

Pasco County Commission

District 2, Republicans: Ken Littlefield

Pasco County School Board

School board races are nonpartisan. If no candidate wins a majority of votes, a runoff occurs at the Nov. 2 general election.

District 3: Mike Ryan

District 4: Alison G. Crumbley

District 5: Steve Luikart

Pasco County Judge

Judicial races are nonpartisan and open to all voters.

Group 4: Debra Roberts

Hernando

Hernando County Commission

District 2, Republicans: William Kingeter

Hernando County School Board

School board races are nonpartisan. If no candidate wins a majority of votes, a runoff occurs at the Nov. 2 general election.

District 1: John K. Sweeney

District 3: Keane Chapman

District 5: Michael Bainum

Ballot Measures

Brooksville, For authority to grant exemptions": YES

Spring Hill Fire Rescue and Emergency Medical Services, "Authority... to levy ad valorem taxes: YES

RESPONSES FROM CANDIDATES NOT RECOMMENDED BY THE TIMES:

Congressional, attorney general, Hillsborough Circuit Court, County Commission and School Board

Pinellas-Pasco Circuit Court

Pinellas County Commission, School Board, County Judge

Election 2010 07/30/10 [Last modified: Thursday, August 12, 2010 8:34pm]

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...