Pinellas: All-county boys basketball

Boys basketball

Okaro White, Clearwater

Year/position: Jr., forward

Why we picked him: White used his 6-foot-8 height, mobility and determination to average 20.3 points, seven rebounds and two blocks per game. His presence under the basket was big as he led the Tornadoes to the Class 5A state final, where they to lost to Gainesville.

Most impressive accomplishment: In the 5A state final, White had one of his best games, scoring a team-high 21 and helping Clearwater make a furious rally in a game in which the Tornadoes came up short.

Future plans: White, one of the top-rated juniors in the country, has already committed to Florida State.

Did you know? White attended last week's ACC championship game to watch former Clearwater teammate Luke Loucks play for the Seminoles.

First team

F Myron Dempsey, Sr., Boca Ciega: Averaged 16.5 points per game on team that was hurt by injuries

F Dominic Lane, Jr., Lakewood: Spartans' best inside player led team in scoring with 12.6 points per game

G Regan O'Rourke, Sr., Clearwater: Averaged 13.6 points and scored winning basket in Class 5A state semifinal

G Chris Perez, Sr., Oldsmar Christian: The Liberty recruit led county in scoring at 23 per game

F Walter Smith, Sr., East Lake: Dynamic player averaged a team-high 19 points per game

Second team

G Justin Minnis, Sr., Lakewood

F Kendall O'Neill, Sr., East Lake

F Tucker Pollard, Sr., Countryside

F Julien Sargent, Sr., Clearwater

F Tyler Stevenson, Sr., Palm Harbor University

Coach of the Year

Allen Carden, Clearwater. The former Pinellas Park coach took over a Clearwater program that graduated two, Division I players and guided it to a conference title and the Class 5A state final game.

Honorable mention

Admiral Farragut: Mo Brown, Josh Burch; Boca Ciega: Julius Forte, Bryce Mosley, Richard Prince; Calvary Christian: Tyler Brunson, Marcos Quinones; Canterbury: Dominique Thornton, Bryce Wilson; Clearwater: Cory Carden, Malcolm Grigley; Clearwater Central Catholic: Paul Freedman, Zak Olsen; Countryside: Dino Tabakovic; Dixie Hollins: Andrew Corrigan; Dunedin: Ben Patrick; East Lake: Cornelius Rowell; Gibbs: Bryton Dunbar, Marquel Walton; Indian Rocks Christian: John Hogan, Isaac McMillen; Keswick Christian: Daniel Darden, Tanner Wozniak; Lakewood: Shamon Cox, Brandon Lilavois; Largo: Khari Armstrong, Breon Bostick, Dyimond Johnson, Josh Woods; Northeast: Tyler Baynard; Northside Christian: Jeff Golden, Daniel Neymour; Oldsmar Christian: Harold Doby, Eric Segert; Osceola: Chris Clancy; Palm Harbor University: Kyle Kinnear; Pinellas Park: Srdjan Jankovic, Mark Jessurun; Seminole: Flynn Bluett, Nathan Sowada; Shorecrest: Jack Schroeder, Justin Waters; St. Petersburg: Anthony Carter, Gabe Moton; St. Petersburg Catholic: Julien Dudley, Matthew O'Donnell; Tarpon Springs: C.J. Bargman, Brandon Hynes, Jeff Green

Pinellas: All-county boys basketball 03/21/09 [Last modified: Saturday, March 21, 2009 10:10pm]

© 2014 Tampa Bay Times

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...