Clear81° WeatherClear81° Weather

State cross country: Mitchell senior bolts to 8th in Class 3A meet

TALLAHASSEE — On the most sublime racing morning of her high school life, 5-foot Mitchell senior Claudia Cancello consumed half a banana, a little water and essentially none of Nikita Shah's dust.

Shattering both her personal record and Shah's two-year reign of dominance over her, Cancello overtook seven runners in the last 400 meters to finish eighth (18:39.40) in the Class 3A girls cross country race Saturday on a rolling course at Apalachee Regional Park.

Shah, a Harvard-bound Wiregrass Ranch senior who beat Cancello by 40 seconds at last week's Region 2 meet, placed 15th (18:58.92).

"She's never been in the same zip code (as Shah)," veteran Mustangs coach Jeff Leavey said. "The truth is, it was her day. She works hard and it was her day. That's athletics."

The improbable converged with the inspirational on a morning of 40- to 50-degree temperatures and faint wind; blissful conditions by runners' standards.

While Cancello and Anclote senior Spencer Guerette (eighth in the 3A boys race) posted the North Suncoast's top showings, Land O'Lakes' boys posted the most uplifting one.

Joining the Gators was team captain Stephen Barnabei, who had emergency brain surgery only a couple of weeks ago. On Friday night, Barnabei addressed the team in coach Kris Keppel's room at the Hilton Garden Inn.

His message was one borne of raw, recent experience: If you can handle the mental challenge that awaits, you'll do fine.

The Gators finished 11th (300 points), one spot behind Wiregrass Ranch (294) in the 3A meet. Junior Travis Nichols finished an area-best 11th (15:57.04) while classmates Tyler Stahl (16:02.23) and Jake Poore (personal-best 16:25.85) placed 17th and 42nd, respectively.

"It's been a good year and I'm glad we finished on a good note," said Keppel, his voice cracking. "Having Stephen here was an inspiration for all of us: the parents, the runners, for me. He and I are very close, one of the many sons I've never had."

Cancello, who has run cross country only two seasons, benefited from a weather-friendly early start (8:25 a.m.) and a newfound composure, essentially running 100-meter increments in her mind down the stretch.

"Last week (at region) my stomach was kind of hurting," she said. "But this week I just told myself, 'Okay, just stay calm,' and it worked."

Shah's uncharacteristic struggles notwithstanding, Wiregrass Ranch's girls still placed sixth, the area's top team finish. Bulls senior Berlin Waters was 24th (19:21.71).

"Obviously I didn't have (Shah) ready," Bulls coach Don Howard said. "That's not on her, it's on me."

Guerette, who vowed atonement after a disappointing runnerup finish at the District 9 meet, notched a personal-best time (16:18.56). Nature Coast's boys finished seventh in 2A, putting four runners in spots 42-71. Senior Cody Van Natter (17:04.62) led the Sharks.

State results

Class 2A

Boys team scores, top and local:

1 Bishop Kenny 69, 7 Nature Coast 254, 19 Gulf 432.

Boys individuals: top and local 100:

1 Alex Pedraza, Golden Gate, 15:44.34; 8 Guerette Spencer, Anclote, 16:18.56; 29. Nick Buliga, Gulf, 16:56.25; 19; Cody Van Natter, Nature Coast, 17:04.62; 52 Kevin Ciccone, Nature Coast, 17:08.93; 54 Stephen Murphy, Nature Coast, 17:10.47; 99. Joseph Clark, Nature Coast, 17:55.59.

Girls team scores, top and local:

1 Bolles 58, 13 Nature Coast 347, 21 Gulf 480.

Girls individuals: top and local 100:

1 Julia Montgomery, Pine Crest, 18:20.93; 34 Kari Grippo, Gulf, 20:08.12; 64 Alexa Lacy, Nature Coast, 20:47.79, 68 Crystal Burchardt, Nature Coast, 20:50.92, 71 Brielle Perlingieri, Nature Coast, 20:53.14; 85 Eliza Gazda, Gulf, 21:06.02; 87 Mary Thomson, Nature Coast, 21:09.58; 99 Summer March, Nature Coast, 21:22.04

Class 3A

Boys team scores, top and local:

1 Belen Jesuit 60, 10 Wiregrass Ranch 294, 11 Land O' Lakes 300

Boys individuals: top and local 100:

1 Thomas Howell, Niceville, 15:19.64; 12 Travis Nichols, Land O' Lakes, 15:57.04; 17 Tyler Stahl, Land O' Lakes, 16:02.23; 30 Ermias Bireda, Wiregrass Ranch, 16:16.33; 42 Jake Poore, Land O' Lakes, 16:25.85; 54 Benjamin Hall, Wiregrass Ranch, 16:38.84; 68 Andy Hippely, Wiregrass Ranch, 16:52.45; 84 Patrick Hill, Wiregrass Ranch, 17:02.49; 98 Thor Alastre, Wiregrass Ranch, 17:14.44.

Girls team scores, top and local:

1 Estero 42, 6 Wiregrass Ranch 208

Girls individuals: top and local 100:

1 Susan Givens, Chiles, 17:48.78; 8 Claudia Cancello, Mitchell, 18:39.40; 15 Nikita Shah, Wiregrass Ranch, 18:58.92; 24 Berlin Waters, Wiregrass Ranch, 19:21.71; 52 Elise Cedre, Wiregrass Ranch, 20:00.37; 78 Madison Conway, Wiregrass Ranch, 20:26.77; 89 Addie Cornwell, Wiregrass Ranch, 20:40.08; 90 Chelsea Ginn-Davis, Wiregrass Ranch, 20:41.16

0star

Class A

Boys team scores, top and local: 1 Holy Trinity 39, 4 Seffner Christian 200, 12 Shorecrest Prep 279, 13 Indian Rocks Christian 330, 14 Clearwater Central Catholic 347, 16 Admiral Farragut 386, 24 St. Petersburg Catholic 619

Boys individuals: top and local 100: 1 Alex Brown, Holy Trinity, 15:37.69; 14 Ross Porter, Shorecrest, 16:39.05; 24 Patrick McNamara, AdmFar, 16:55.32; 32 Luke Peterson, Shorecrest, 17:05.83; 38 Nima Beheshti, AdmFar, 17:10.89; 53 Trevor Quandt, IRC, 17:23.96; 60 Jacob Endrulat, Keswick, 17:32.55; 61 Saul Ramirez, CCC, 17:35.59; 65 Cole Krajeski, IRC, 17:40.46; 77 Brennan Robinson, CCC, 17:55.86; 78 Luke Boeche, IRC, 17:57.89; 84 Josh Miles, Shorecrest, 18:04.71; 87 Justin Scoby, Shorecrest, 18:07.12; 96 Matt Adan, CCC, 18:14.16; 99 Connor Schiebinger, SPC, 18:17.44

Girls team scores, top and local: 1 Oak Hall 64,, 3 Shorecrest Prep 143, 15 Indian Rocks Christian 361,

Girls individuals, top and local 100: 1 Julie Wollrath, Holy Trinity, 18:15.49; 3 Alex Eaton, Shorecrest, 18:33.78; 11 Saphara Harrell, CCC, 19:15.09; 16 Olivia Rovin, Shorecrest, 19:34.75; 21 Hanna Brookover, CalChr, 19:47.49; 28 Kai Greenlees, Shorecrest, 20:24.20; 29 Bobbi LaBrant, IRC, 20:25.37; 38 Nicole Taggart, CalChr, 20:34.82; 40 Savannah Broome, Shorecrest, 20:36.25; 65 Rachel Kistemaker, IRC, 21:11.82; 67 Sophie Sweeney, CalChr, 21:14.99; 81 Katie Englert, CCC, 21:37.32; 91 Peninah Benjamin, Shorecrest, 21:53.20; 97 Kayla Hewel, IRC, 21:56.83; 99 Jordyn Bench, IRC, 21:58.72

State cross country: Mitchell senior bolts to 8th in Class 3A meet 11/17/12 [Last modified: Saturday, November 17, 2012 10:38pm]

© 2014 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...