Make us your home page
Instagram

Get the quickest, smartest news, analysis and photos from the Bucs game emailed to you shortly after the final whistle.

(View our Privacy Policy)

Hillsborough: Chamberlain runner, Steinbrenner boys team excel at Little Everglades Prestate cross country meet

Emily Schonder of Chamberlain works her way to the finish in 59th in the girls large-schools race Saturday morning.

CHRISTINE DELESSIO | Special to the Times

Emily Schonder of Chamberlain works her way to the finish in 59th in the girls large-schools race Saturday morning.

DADE CITY — Cross country teams from across the state gathered for two days at the Little Everglades Prestate meet so coaches and runners could measure themselves over the 3.1-mile course. There were races in multiple classifications so everyone could get a taste of what to expect come the state meet in late November.

For the third time in as many weeks, Chamberlain's Max del Monte ran a sub-16-minute race. But it wasn't enough to beat a record-setting elite boys field as del Monte finished fifth in 15 minutes, 18 seconds.

The pace was so fast, the top four runners broke the Little Everglades course record. Armando Del-Valle of Miami's Christopher Columbus won in 15:05.

"I was still pleased with what I did," del Monte said. "I had two straight tough races before that. At some point, it starts to hit you. I just tried to stay with the lead pack the whole way."

Others doing well in the boys elite race were Jesuit's Blake Lopez (29th, 15:56.75) and Plant's Bo Nalsen (30th, 15:56.76). King's Alex Navas was 24th in the large-schools boys race in 17:09.15.

The Steinbrenner boys team, led by Matt Sarver's 10th-place finish (16:46.63), took first in the small-schools race with 80 points, nine ahead of Nease.

In the girls large-schools race, King's Dayna Cline (19:18.21) was third behind winner Alex Eaton (19:10.79) of St. Petersburg.

"I haven't felt this good in a race in a really long time," Cline said. "I was right on pace with every mile. I was expecting to get a top-10 finish, but not a third-place finish."

Other girls finishes of note included Holy Names' Colleen Doherty (18:47.77) taking 20th in the girls elite race, and Plant's Caroline Gibson (18:59.58) finishing 25th. In the team standings, Plant was fifth (166 points) behind winner Estero (108).

Times staff writer Bob Putnam contributed to this report

Little Everglades

PreState MEET, Dade city

Girls Friday Varsity

Team: 1. Sarasota Riverview, 49; 2. Melbourne, 130; 3. Wiregrass Ranch, 155; 4. Freedom, 166; 5. Ocala Vanguard, 169; 7. Wharton, 181; 13. Sickles, 377; 17. Strawberry Crest, 420; 23. Gaither, 633.

Individuals: 1. Vanessa Valentine, Melbourne, 18:47.08; 2. Elle Baker, Melbourne, 19:19.13; 3. Sarah Miller, Sarasota Riverview, 19:24.77; 4. Alexis Irwin, Osceola, 19:30.13; 5. Shelby Blaes, Ocala Vanguard, 19:37.10; 10. Emma Hawley, Freedom, 20:20.64; 13. Sarah Hartman, Sickles, 20:34.99; 15. Abby Ritter, Wharton, 20:37.41; 18. Ashley Smith, Freedom, 20:41.00

Boys Friday Varsity

Team: 1. Wiregrass, 49; 2. Sarasota, 97; 3. St. Cloud, 162; 4. Nature Coast, 174; 5. Timber Creek, 190; 12. Sickles, 288; 13. Mitchell, 317; 15. Freedom, 373; 19. Wharton, 531; 23. Strawberry Crest, 605; 25. Gaither, 694.

Individuals: 1. Josh Reilly, Wiregrass Ranch, 16:18.63; 2. Andrew Mendoza, Sarasota, 16:28.00; 3. Amu Brewer, Melbourne, 16:33.64; 4. Nathan Nichols, Timber Creek, 16:36.08; 5. Sam Hippely, Wiregrass Ranch, 16:43.58; 10. Colby Sullivan, Mitchell, 16:55.39.

Girls Saturday Small School

Team: 1. Bishop Moore, 93; 2. Matanzas, 95; 3. Pine Crest, 97; 4. Steinbrenner, 156; 5. Northside Christian, 169; 9. Berkeley Prep, 269; 14. Robinson, 351; 15. Trinity Prep, 366; 20. Seffner Christian, 517.

Individuals (no times available): 1. Emily Edwards, Fort Myers Canterbury, 2. Christin McKinney, Mount Dora; 3. Katelyn Greenleaf, Northside Chr.; 4. Christine Marcano, Matanzas; 5. Holly Page, Bishop Moore; 9. Lauren Garris, Steinbrenner; 11. Julia DeYoung, Robinson; 15. Leanne Ellis, Canterbury; 19. Victoria Goodwin, Northside Chr.

Boys Saturday Small School

Team: 1. Steinbrenner, 80; 2. Nease, 89; 3. Matanzas, 91; 4. Pine Crest, 166; 5. Jacksonville Bolles, 175; 6. Northside Christian, 218; 19. Seffner Christian, 455.

Individuals: 1. Michael Babinc, Unattached, 16:09.12; 2. Mac Reynolds, Jacksonville Nease, 16:12.11; 3. Anthony Plourde, Pasco, 16:22.62; 4. Mark Mutz, Lakeland Chr., 16:34.55; 5. Matthew Morris, Bolles, 16:35.73; 7. Alexander Newby, Steinbrenner, 16:38.87; 10. Matt Sarver, Steinbrenner, 16:46.63; 18. Mario Ojeda, Northside Christian, 17:09.60.

Girls Saturday Large School

Team: 1. Ida S. Baker, 158; 2. South Fork, 184; 3. Newsome, 186; 4. Harmony, 190; 5. Ridgeview, 193; 8. Northeast, 222; 13. King, 304; 14. Bloomingdale, 342; 16. Ridgewood, 383; 24. Chamberlain, 625

Individuals: 1. Alex Eaton, St. Petersburg, 19:10.79; 2. Ali Wilbur, Ida S. Baker, 19:17.18; 3. Dayna Cline, King, 19:18.21; 4. Jessica Polendo, Ida S. Baker, 19:33.13; 5. Kristen Yocom, Winter Springs, 19:34.18; 9. Brianna Jackson, Newsome, 19:45.14; 10. Amanda Spring, Northeast, 20:00.87; 11. Savannah Dearden, St. Petersburg, 20:04.02; 14. Katherine Lutton, Hillsborough, 20:16.39;

Boys Saturday Large School

Team: 1. Vero Beach, 97; 2. Winter Springs, 113; 3. Buchholz, 138; 4. Olympia, 142; 5. South Fork, 169; 9. Bloomingdale, 230; 20. King, 537.

Individuals: 1. Chris Godwin, Gainesville Buchholz, 15:53.39; 2. Alan Wise, Ida S. Baker, 16:09.85; 3. Tyler Brennalt, South Fork, 16:19.95; 4. Payton Mitchell, Buchholz, 16:21.92; 5. Matt Salis, Vero Beach, 16:23.33; 15. Kolby Watson, Ridgewood, 16:58.04; 17. Cameron Wheeler, St. Petersburg, 17:00.41; 20. Paul Pandl, Bloomingdale, 17:05.68.

Girls ELITE

Team: 1. Estero, 108 ; 2. Lakewood Ranch, 118; 3. Chiles, 124; 4. Our Lady of Lourdes, 155; 5. Plant, 166; 19. Academy of Holy Names, 451.

Individuals: 1. Kathryn Fluehr, Comm. School Naples, 17:18.11; 2. Lily Williams, Chiles, 17:44.44; 3. Ericka Fluehr, Comm. School Naples, 17:50.70; 4. Carly Thomas, Chiles, 17:55.42; 5. Rebecca Chandler, Bolles, 17:57.86; 20. Colleen Doherty, Academy of Holy Names, 18:47.77.

Boys ELITe

Team: 1. Christopher Columbus, 98; 2. Trinity Prep, 118; 3. Charlotte, 126; 4. Belen Jesuit Preparatory, 159; 5. Dr. Phillips, 191; 11. Berkeley Prep, 356; 12. Chamberlain, 358; 13. Plant, 380; 15. Newsome, 398; 20. Tampa Jesuit , 497; 25. Robinson, 646.

Individuals: 1. Armando Del Valle, Christopher, 15:05.24; 2. Jimmy Clark, Creekside, 15:09.03; 3. Tyler Cardillo, Charlotte, 15:10.18; 4. Elliot Clemente, Belen Jesuit, 15:12.53; 5. Max del Monte, Chamberlain, 15:18.09;

Hillsborough: Chamberlain runner, Steinbrenner boys team excel at Little Everglades Prestate cross country meet 10/16/10 [Last modified: Saturday, October 16, 2010 11:52pm]
Photo reprints | Article reprints

© 2017 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...
  1. Lightning takes defenseman Cal Foote with top pick in draft

    Lightning Strikes

    CHICAGO — Former Avalanche defenseman Adam Foote said his son Cal lived in the locker room.

    Cal Foote, second from left, is welcomed to the Lightning by GM Steve Yzerman, far left.
  2. It's Rays' turn to pound Orioles pitching (w/video)

    The Heater

    ST. PETERSBURG - Ah, the fantastic four.

    The Rays smashed the reeling Orioles 15-5 on Friday, scoring a season-high in runs, to climb four games above .500 for the first time since July 1, 2015.

    Rays third baseman Evan Longoria scores on a triple by Logan Morrison during the first inning against the Orioles.
  3. Lightning journal: Plans set for 25th anniversary season

    Lightning Strikes

    CHICAGO — The Lightning revealed some of its plans for its 25th anniversary season Friday, including a ceremony to honor the 2004 Stanley Cup team.

    John Tortorella, in Tampa in 2014 for the 10-year Stanley Cup win party, will return next season for the team’s anniversary event.
  4. Rays designate catcher Derek Norris for assignment

    The Heater

    ST. PETERSBURG — C Derek Norris tied a career-high with three hits in Friday's 15-5 win against the Orioles then was designated for assignment after the game to make room on the 25-man roster for C Wilson Ramos.

    Matt Duffy is expected to resume his baseball activities once the stitches heal.
  5. Lightning picks defenseman Cal Foote

    Blogs

    Cal Foote is the son of former Avs defenseman Adam Foote.