Scattered Clouds81° WeatherScattered Clouds81° Weather

Hillsborough: Newsome girls place third at region swim meet

SARASOTA — In a region swim meet field considered one of the toughest in the state, Newsome's girls qualified just enough swimmers to finish third overall Saturday in Class 3A-2 with 244 points, the highest finish among Hillsborough County teams.

"We're the strongest team in our county, and we did well in an incredibly fast region," Newsome coach Chau Clark said. "Competition is good, and we had some great times."

The Wolves had two champions, Barbara Caraballo in the 200 individual medley (2 minutes, 5 seconds) and Kylie Piche in the 50 free (24.82). Caraballo also finished second in the 100 breast, missing another title by 0.026 seconds.

"It was just a mistake by Barbara at the end," Clark said. "She'll learn from that, come back and hopefully win at state."

Palm Harbor University claimed its seventh straight boys title. The Hurricanes had a tough test against rival Countryside, which was bolstered by the addition of Matt Ellis, a transfer from Texas.

PHU won just two events but scored in every event except diving. It was the depth of their scoring that allowed the Hurricanes to win 287 to 267.

"As our boys go from one level to the next, it continues to be a test of how our strong our depth is," PHU coach Lisa Bitting said.

On the girls side, PHU took second in the team standings with 257 points. Sarasota Riverview, the three-time defending state champion in 3A, won the girls title with 367 points.

Girls

Team scores: Sarasota Riverview 367, Palm Harbor University 257, Newsome 244, Sarasota 221.5, Plant 211, Countryside 145, Wharton 132.5, Northeast 114, Punta Gorda Charlotte 107, Clearwater 102, St. Petersburg 101, Seminole 86, Venice 58, East Lake 41, Bloomingdale 37, Gaither 22, Plant City 19, Tampa Bay Tech 15, Freedom 15, Largo 12, Port Charlotte 5.

Results: 200 medley relay - Riverview (Buckley, Linn, Katz, Toth) 1:51.96, Sarasota (Yielding, Scheibel, Leonard, Muth) 1:52.75, Plant (McGowan, Donahue, Clifford, Hahmann) 1:53.41, Newsome (Taylor, Caraballo, Kostecki, Piche) 1:53.72; 200 free - Katz (Riv) 1:51.94, Albright (Whar) 1:52.42, Muth (Sar) 1:53.26, Rossi (Clw) 1:54.30; 200 IM - Caraballo (New) 2:05.00, Piper (SP) 2:06.67, Jones (Ne) 2:07.20, Roper (Sem) 2:08.18, 50 free - Piche (New) 24.82, Grace (Cs) 24.88, McGowan (Pl) 24.99, Bloxam (PHU) 25.22; Diving - Gonzalez (EL) 426, Mathers (New) 412.10, Tarr (PHU) 401.75, Dawson (Sem) 400.40; 100 fly - Hannah (Char) 57.20, Leonard (Sar) 58.42, Albright (Whar) 58.79, McGowan (Pl) 59.72; 100 free - Muth (Sar) 52.61, Kuethe (Whar) 52.61, Linn (Riv) 52.66, Hall (Cs) 53.18; 500 free - Katz (Riv) 4:56.98, Rossi (Clw) 4:58.89, Bugatti (Riv) 5:01.63, Davis (Sar) 5:02.66; 200 free relay - Sarasota Riverview (Toth, O'Grady, Buckley, Bugatti) 1:40.63, Sarasota (Muth, Leonard, Plocharsky, Davis) 1:41.63, PHU (King, McIntosh, Kovac, Bloxam) 1:41.28, Wharton (Albright, Sox, Smith, Kuethe) 1:42.04; 100 back - Piper (SP) 57.12, Linn (Riv) 57.73, Leonard (Sar) 58.37, Swanson (PHU) 1:00.05; 100 breast - Roper (Sem) 1:06.06, Caraballo (New) 1:06.32, Donahue (Pl) 1:07.64, Hall (Cs) 1:08.97; 400 free relay - Sarasota Riverview (Linn, Bugatti, Katz, O'Grady) 3:36.42, PHU (Freeman, Hubbard, King, Bloxam) 3:39.47, Newsome (Neely, Taylor, Caraballo, Piche) 3:39.52, Plant (Clifford, McGowan, Munns, Hahmann) 3:41.71;

Boys

Team scores: Palm Harbor University 287, Countryside 267, Sarasota Riverview 258, Punta Gorda Charlotte 185, Northeast 152, Sarasota 146, Seminole 134, East Lake 134, East Lake 134, Clearwater 115, Plant 107, Newsome 95, Venice 89, Bloomingdale 79, Wharton 49, St. Petersburg 49, Freedom 40, Tampa Bay Tech 38, Bradenton Manatee 10, Alonso 10, Riverview 9, Port Charlotte 7, North Port 5.

Results: 200 medley relay - PHU (McRae, Morgan, Perrotti, Williams) 1:38.91, East Lake (Sanders, Smith, Steele, Pickrem) 1:42.47, Countryside (Peters, Krug, Lush, Witkowski) 1:43.56, Sarasota (Zaremba, Cesaroni, Davis, Pagan) 1:43.72; 200 free - Alexiou (Clw) 1:39.18, Caldwell (Riv) 1:40.66, Boscaino (TBT) 1:44.16, Pridemore (Ven) 1:44.61; 200 IM - Thompson (Sem) 1:54.08, Metka (Sem) 1:54.75, Morgan (PHU) 1:55.75, Wall (Riv) 2:00.11; 50 free - Ellis (Cs) 21.29, Rinard (Ne) 21.69, Pagan (Sar) 21.73, Williams (PHU) 21.73; Diving - Burrows (Ne) 483.10, Owens (SP) 417.85, Fountain (Char) 392.20, Yoder (Clw) 361.85; 100 fly - Ellis (Cs) 51.24, Perrotti (PHU) 52.46, Rinard (Ne) 53.39, Ankers (Whar) 53.41; 100 free - Kelly (Cs) 47.20, McRae (PHU) 47.53, Williams (PHU) 48.57, Waite (Bloom) 48.75; 500 free - Pridemore (Ven) 4:32.31, Caldwell (Riv) 4:33.47, Alexiou (Clw) 4:34.40, Thompson (Sem) 4:37.48; 200 free relay - Countryside (Willsey, Witkowski, Kelly, Ellis) 1:27.29, PHU (McRae, Perrotti, Morgan, Williams) 1:29.38, Northeast (Rinard, Hessler, Burrows, Gamble) 1:31.07, Plant (Rogero, Rosso, Parker, Kimura) 1:31.69; 100 back - McRae (PHU) 53.18, Krastev (Ne) 53.77, Perrotti (PHU) 54.32, Jones (Riv) 54.68; 100 breast - Metka (Sem) 58.46, Morgan (PHU) 59.95, Pagan (Sar) 1:00.11, Davis (Sar) 1:02.21; 400 free relay - Countryside (Ellis, Lush, Willsey, Kelly) 3:12.35, Plant (Kimura, Rosso, Parker, Rodgers) 3:20.23, Sarasota Riverview (Caldwell, Jones, Wall, Davis) 3:20.79, Seminole (Thompson, Metka, Kerr, Hudak) 3:20.96.

.up next

State swimming

Class 1A: Thursday

Class 2A: Friday

Class 3A: Nov. 13

When: Each day Session 1 starts at 9 a.m., Session 2 at 5:30 p.m.

Where: YMCA Aquatic Center, Orlando

Admission: $8 a session

Hillsborough: Newsome girls place third at region swim meet 11/07/10 [Last modified: Sunday, November 7, 2010 12:37am]

© 2014 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...