Clear73° FULL FORECASTClear73° FULL FORECAST
Make us your home page
Instagram

Rock 'n' Roll Marathon St. Petersburg results

Rock 'n' Roll Marathon Series

SUNDAY'S RESULTS

At St. Petersburg

Half marathon

MEN

Overall finish, Name, City, Time

1. Jon Phillips, Brooklyn, 1:14:23

2. Andrew Chandler, St. Petersburg, 1:15:03

3. John Davis, Melbourne, 1:17:25

4. Nat Glackin, St. Petersburg, 1:17:37

5. Shane Streufert, Viera, 1:18:04

6. Steve Cyr, Shannon, 1:18:17

7. Joe Torzok, Tampa, 1:18:54

8. Samuel Morris, Orlando, 1:19:50

9. Justin Page, Wesley Chapel, 1:19:52

10. Shawn Weigl, Bradenton, 1:19:58

13. Trey Howell, St. Petersburg, 1:21:10

14. Jeff Lessie, Tampa, 1:21:26

15. Pedro Meraz, Wesley Chapel, 1:21:55

16. Myles Murphy, Miami Beach, 1:22:01

17. Benjamin Terry, Wolverhampton, 1:22:21

18. Matthew McFall, Bradenton, 1:22:28

19. David Taliaferro, St. Petersburg, 1:22:37

20. Rick Gausche, Tampa, 1:22:37

21. Robert Hammond, Sarasota, 1:22:56

22. Jake Hughes, Lithia, 1:24:17

23. Bryan Dunker, Tampa, 1:24:24

25. Dave Nevitt, Dartmouth 1:24:52

26. Tim Nicholls, Pembroke Pines, 1:25:24

27. Lee Morrison, Ocala, 1:26:06

28. Scott Wallace, Tampa, 1:26:07

29. Jim George, Brandon, Miss., 1:26:18

30. Michael Persun, St. Petersburg, 1:26:57

31. Kenneth Young, Tampa, 1:27:20

32. Evan Olsen, Tampa, 1:27:28

34. Michael Kwiatkowski, Carol Stream, Ill., 1:27:44

35. Steven Verlander, Apopka, 1:27:56

37. Charles Anstadt, Seminole, 1:28:04

38. Michael Giampino, Venice, 1:28:09

40. Michael Villeda, Land O'Lakes, 1:28:20

41. Bret Jardine, Palm Harbor, 1:28:32

42. Charles Schauer, Treasure Island, 1:28:37

43. Bill Cottrell, Belleair, 1:28:42

44. Breno R Junior, Porto Alegre, 1:28:44

48. Brandon Duwe, Shawnee, Kan., 1:29:21

49. Michael McKeon, Flagler Beach, 1:29:36

50. Jeff Truncellito, St. Augustine, 1:29:56

51. Robert Pepper, Dunedin, 1:30:40

52. John Austin, St. Petersburg, 1:30:54

54. Treavor Mosbaugh, Chicago, 1:31:25

55. Kevin Sparkman, Tampa, 1:31:25

56. Barry Spencer, Alpharetta, Ga., 1:31:31

57. David Moran, Dade City, 1:31:31

58. Jerry Mallams, Spring Hill, 1:31:32

59. Samuel Hansell, Lebanon, Pa., 1:31:32

60. Derk Hair, Port Richey, 1:31:42

61. Valentino Alvarado, Tampa, 1:31:45

62. Jean Gendebien, New Port Richey, 1:31:48

63. Ryan Kaelin, Trinity, 1:31:51

65. William Robinson, Bradenton, 1:32

66. Joseph Gilberto, Tampa, 1:32:07

67. Charles Roose, Wesley Chapel, 1:32:10

75. Michael Shelley, St. Petersburg, 1:32:32

77. Scott Shelton, Naples, 1:32:38

78. Doug White, Tampa, 1:32:38

79. Lauro Luna, Tampa, 1:32:49

80. Rob Rhinesmith, Valrico, 1:32:52

82. Timothy Guidry, Tampa, 1:33:06

83. Brian Darrow, St. Petersburg, 1:33:08

84. Steve Mandel, Tampa, 1:33:08

87. Nick Nance, St. Petersburg, 1:33:19

88. Flynn Fidgeon, Vero Beach, 1:33:29

89. Kenneth Jones, Tampa, 1:33:31

90. Joel Bower, Riverview, 1:33:34

91. Cole Smith, Gainesville, 1:33:36

92. Nicolus Paskiewicz, Seminole, 1:33:40

93. Eric Rice, Tampa, 1:33:48

94. Philip Brown, Alachua, 1:34:02

95. Zach Sheridan, Wesley Chapel, 1:34:06

96. Austin Dotson, Land O'Lakes, 1:34:08

97. Vincent Vercamen, Dunedin, 1:34:08

98. Richard Worms, Lutz, 1:34:10

100. Chris Altimari, Tampa, 1:34:25

101. Gilbert Dolores, St. Petersburg, 1:34:25

102. Gino Sciortino, Palmetto, 1:34:27

104. Scott King, Clermont, 1:34:30

105. James Lynn, Sarasota, 1:34:32

107. Kyle Lebouton, De Pere, Wis., 1:34:38

109. Jc Villa, Tampa, 1:34:49

110. Raymond Smith, St. Petersburg, 1:35:05

111. David Whiteside, Indian Rocks Beach, 1:35:06

112. Mark Schreimann, Tarpon Springs, 1:35:14

113. Scott Ballance, Evans, Ga., 1:35:45

114. Peter Kim, Glen Carbon, Ill., 1:35:51

116. Thomas Elskamp, Sanford, 1:36

117. Matthew Mandiak, Buffalo, N.Y., 1:36:04

118. Jeff Ellis, Tampa, 1:36:08

120. Gustavo Menezes, Tampa, 1:36:10

121. Matthew Paulson, Tampa, 1:36:22

122. Thomas Stack, La Center, Wash., 1:36:28

124. Billy Martin, West Islip, N.Y., 1:36:32

125. Keith Metcalfe, Windsor, 1:36:33

126. Johnny Pettygrue, Lutz, 1:36:38

127. Timothy Donovan, Gainesville, 1:36:39

128. Mark Bocelli, Fort Myers, 1:36:46

129. Trey Desenberg, Tallevast, 1:36:48

WOMEN

Overall finish, Name, City, Time

11. Natasha Yaremczuk, Clermont, 1:20:03

12. Lisa Bentley, Clermont, 1:21:02

24. Heather Schulz, Orlando, 1:24:34

33. Diana Sitar, Bradenton, 1:27:34

36. Brennan Liming, Apex, N.C., 1:27:57

39. Lisa K. Valentine, Tierra Verde, 1:28:19

45. Julie Wankowski, Glen Ellyn, Ill., 1:28:58

46. Resa Fukumoto, Scottsdale, Ariz., 1:29:01

47. Kiera Delaurier, St. Petersburg, 1:29:09

53. Holly Wooley, Palm Bay, 1:31:22

64. Jennifer Smith, Novi, Mich., 1:31:59

68. Andrea Hotham, Hudson, 1:32:10

69. Claudia McCoy, Trinity, 1:32:17

70. Mary Level Menton, Ocala, 1:32:22

71. Jessica Crate, Melbourne, 1:32:24

72. Rebeka Mesker, New Port Richey, 1:32:26

73. Alexandra Sartori, St. Petersburg, 1:32:29

74. Melanie Hynes, New Port Richey, 1:32:31

76. Katie Shelley, St. Petersburg, 1:32:33

81. Karen Keefe, Sorrento, 1:33:04

85. Carol Hollenbeck, St. Pete Beach, 1:33:09

86. Miriala Mondeja, Tampa, 1:33:12

99. Elizabeth Wells, St. Petersburg, 1:34:23

103. Anna Vaughn, Tampa, 1:34:29

106. Leslie Beauchamp, St. Petersburg, 1:34:33

108. Angie Ave, Orlando, 1:34:41

115. Rae Ann Darling Reed, Bradenton, 1:35:53

119. Lisa Sandusky, Tampa, 1:36:09

123. Liz Gonzalez, Tampa, 1:36:32

130. Megan Lopez, Johnsburg, Ill., 1:36:51

139. Shannon Dempsey, Wesley Chapel, 1:37:41

144. Connie Mendoza, St. Petersburg, 1:38:07

145. Monica Carper, Tampa, 1:38:07

146. Maria Lopez, Tampa, 1:38:09

149. Michelle Thames, Tampa, 1:38:14

162. Denise Skinner, Sarasota, 1:38:47

165. Olesiya Pratt, Largo, 1:38:49

166. Deb Rubinich, Charlotte, N.C., 1:38:50

179. Breanna Gawrys, Beverly Hills, 1:39:16

181. Bridget Bertino, San Diego, 1:39:21

184. Kara Colnitis, Tampa, 1:39:28

185. Elizabeth Hall, Maitland, 1:39:28

187. Carrie Decort, Hollywood, 1:39:32

194. Jesse Bono, Sarasota, 1:40:01

195. Christina Crowe, St. Petersburg, 1:40:04

197. Jill Stchur, Punta Gorda, 1:40:10

200. Jennifer Tullio, Bradenton, 1:40:22

207. Lori Kapalko, Wesley Chapel, 1:40:32

209. Susan Meltzer, Melbourne, 1:40:35

211. Amy Verlander, Apopka, 1:40:39

214. Alison Morello, Tampa, 1:40:42

215. Amy Knowles, St. Petersburg, 1:40:45

216. Amy Thomas, Tierra Verde, 1:40:54

218. Tina Vornheder, Palm Harbor, 1:41

219. Heather Bilotta, Tampa, 1:41:04

225. Corinne Meaney, Snoqualmie, Wash., 1:41:25

226. Sarah Finnegan, Tampa, 1:41:25

227. Mary Beth Foss, Bradenton, 1:41:27

228. Lani Steffens, Lakeland, 1:41:29

231. Cindy Hazel, Tampa, 1:41:32

238. Sarah Gudmundson, Tampa, 1:41:41

246. Megan Kiernan, Delray Beach, 1:41:56

249. Terri Doheny, Clearwater, 1:42:02

250. Holly Hartman, Tampa, 1:42:03

252. Bethany Brown, Tampa, 1:42:07

254. Tiffani Glowacki, Tampa, 1:42:08

255. Erin Owen, Herndon, Va., 1:42:13

258. Christie Morrison, Lakeland, 1:42:22

261. Katherine Preble, Safety Harbor, 1:42:26

263. Stephanie Planz Saladino, Dallas, 1:42:27

266. Elizabeth Samuelson, St. Petersburg, 1:42:29

267. Stephanie Dyer, St. Petersburg, 1:42:30

274. Laura Carron, Tampa, 1:42:43

276. Jennifer Casey, Arlington, Va., 1:42:44

277. Jacki Holland, Tampa, 1:42:47

280. Maggie Carmona, Miami Beach, 1:42:51

287. Marisa Hafer, St. Petersburg, 1:43

293. Astrid Gilbert, North Port, 1:43:14

298. Shannon Wight, Sarasota, 1:43:20

301. Katie Kiske, Nashville, 1:43:22

303. Tara Flaherty, Tampa, 1:43:22

308. Renee Jeffries, North Port, 1:43:28

312. Dorsey Langan, Largo, 1:43:31

314. Teneal Caw, Ambridge, Pa., 1:43:35

318. Adrienne Gerzeny, Nokomis, 1:43:40

319. Paulette Clanahan, Dade City, 1:43:41

320. Gail Norman, Tampa, 1:43:41

321. Lindsay Drake, Seminole, 1:43:43

322. Ivy Bartlett, Lithia, 1:43:43

324. Allison Ribner, St. Petersburg, 1:43:43

326. Tiffany Connell, St. Petersburg, 1:43:45

331. Stacy Headson, Appleton, Wis., 1:43:54

332. Lorena Birri, Lakeland, 1:43:55

335. Sharon Brown, Gainesville, 1:44:01

337. Lauren Pokornicky, Reston, Va., 1:44:05

338. Giliane Rifai, Tampa, 1:44:07

341. Donna Elder, Forest, Va., 1:44:08

343. Alisa Kapchinski, Sarasota, 1:44:11

349. Marai Vales, St. Petersburg, 1:44:16

350. Kim Olson, Naples, 1:44:16

Mini marathon

MEN

Overall finish, Name, City, Time

1. Stephen Wilcox, Deltona, 21:06

3. Mark Whittaker, Tampa, 22:50

4. Parker Sanderson, St. Petersburg, 23:02

5. Charlie Olliff, St. Petersburg, 23:04

6. William Riley, St. Petersburg, 23:34

7. Ben Hartvigsen, Sarasota, 23:56

9. Dale Faulkner, Grand Lake 24:11

11. Daniel Vail, Hollis Center, Maine, 24:19

13. Josh Bradley, St. Petersburg, 24:22

16. Doug Clery, Tampa, 24:38

17. James Morgan, Wesley Chapel, 24:40

19. Jeffrey Teal, St. Petersburg, 25:10

21. Garrett Gatlin, St. Petersburg, 25:30

22. Dylan Murphy, St. Petersburg, 25:36

25. Daniel Loney, St. Petersburg, 25:43

26. James M. Desmond, St. Petersburg, 25:46

27. Rick Brockett, Oldsmar, 25:49

28. Daniel Gill, Lutz, 25:57

29. Michael Nagy, Clearwater, 26:04

30. Jeanso Delisca, Tampa, 26:07

WOMEN

Overall finish, Name, City, Time

2. Lauren Deady, Tampa, 22:23

8. Deirdre Byrne, Crystal River, 23:57

10. Maribeth Radtke, Tampa, 24:17

12. Kaleigh Biss, St. Petersburg, 24:21

14. Patricia Farese, St. Petersburg, 24:26

15. Jenny Seymour, Wesley Chapel, 24:26

18. Marsha Wilson, Woodstock, Ga., 24:51

20. Mary Nicholls, Pembroke Pines, 25:21

23. Maria-Elise Cassara, Brigantine, N.J., 25:41

24. Cortney Hirsch Webel, Tampa, 25:42

32. Shelly Shutt, Oldsmar, 26:13

35. Rebecca Ray, Palm Harbor, 26:22

36. Kelly Degenhardt, Edgewood, Ky., 26:24

37. Brenda Vail, Hollis Center, Maine 26:34

38. Alexandra Stefanes, St. Petersburg, 26:37

39. Deborah Siniawski, Lakeland, 26:38

40. Karen Lucas, Largo, 26:41

41. Lynda Roszel, Tampa, 26:59

42. Debbie Defoe, St. Petersburg, 27:00

44. Marissa Day, St. Petersburg, 27:11

Rock 'n' Roll Marathon St. Petersburg results 02/10/13 [Last modified: Sunday, February 10, 2013 10:31pm]
Photo reprints | Article reprints

© 2014 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...