Make us your home page
Instagram

Get the quickest, smartest news, analysis and photos from the Bucs game emailed to you shortly after the final whistle.

(View our Privacy Policy)

Swimming district preview: Realignment adds electricity to meets in Hillsborough County

New district realignment means new challenges for some Hillsborough County swim teams. Plant moves up to Class 3A-5. The Panthers' boys and girls have dominated, winning the recent Western Conference meet, but they now head into a district dominated by state powers such as the Palm Harbor University boys (last year's 3A state champs) and the Countryside girls (third in last year's 3A meet). Meanwhile, Sickles' move down to 2A will make for an interesting 2A-8 meet, which will pit the Gryphons boys against Jesuit and upstart Hillsborough. As district meets approach, we highlight 10 swimmers to keep an eye on:

Five boys to watch

Chad Ankers, Wharton: Sophomore is 3A-4's top seed in the 100 fly (54.43 seconds) and second in the 500 free behind Plant City's Blair Butler.

Blair Butler, Plant City: A year after former Newsome standout Jason Taylor smashed the state record in the 500 free, Butler heads into the 500 as 3A-4's odds-on favorite (4 minutes, 45.90 seconds). He's the top seed in the 200 free (1:48.55).

John Deedrick, Plant: Has emerged as one of the top threats in the 200 and 500. Recently claimed Western Conference titles in both as the Panthers won the American Division title.

Patrick Gilbreath, Wharton: Got a gauge at the Florida Swimming Pool Association Invitational, placing 10th in the 100 breast. The senior is the top district seed by six seconds with a 1:01.18

Chris Swanson, Jesuit: Along with Wharton's Jordan Rees, Swanson is the county's top male sprinter. The 100 free is his to win in 2A-8.

Five girls to watch

Kaliya Burton-Akright, Tampa Prep: County's top female diver placed fifth in the recent Florida Swimming Pool Association Invitational.

Emily Clifford, Plant: Holds the county's best time in the 100 breast (1:03.96) and also will contend in the 100 fly.

Giorgie Graves, Spoto: Coming off Western Conference Federal Division championship swims in the 100 fly and 500 free.

Blair Kuethe, Wharton: The 100 free is traditionally her specialty (52.23), but she recently swam an All-American consideration time in the 200 free (1:52.19).

Kati Kyle, Newsome: Heads into the 200 individual medley with the top-seed time (2:15.68) by nearly 71/2 seconds, while also receiving All-American consideration time in the 100 back (57.74).

District schedule

Class 3A-4

Diving: Thursday, 11 a.m., at Copeland Park Pool, 11001 N 15th St., Tampa

Swimming: Friday, prelims at 9 a.m., finals at 5 p.m., at New Tampa YMCA, 16221 Compton Drive, New Tampa

Schools: Bloomingdale, Brandon, Freedom, Gaither, Lakeland George Jenkins, Lakeland, Newsome, Plant City, Riverview, Tampa Bay Tech, Wharton

Class 3A-5

Diving: Friday, 1 p.m., at Long Center Pool, 1501 N Belcher Road, Clearwater

Swimming: Saturday, prelims at 9 a.m., finals at 5 p.m., at Long Center Pool

Schools: Alonso, Chamberlain, Clearwater, Countryside, East Lake, Largo, Northeast, Palm Harbor University, Pinellas Park, Plant, Seminole

Class 2A-8

Diving: Thursday, 5 p.m., at Berkeley Prep, 4811 Kelly Road, Tampa

Swimming: Saturday, prelims at 9 a.m., finals at 5:30 p.m., at Berkeley Prep

Schools: Armwood, Blake, Durant, East Bay, Hillsborough, Holy Names (girls), Jefferson, Jesuit (boys), King, Leto, Sickles, Spoto

Class A-7

Diving: Wednesday, 1:30 p.m., at Berkeley Prep, 4811 Kelly Road, Tampa

Swimming: Thursday, prelims at 9 a.m., finals at 5:30 p.m., at Berkeley Prep

Schools: Bayshore Christian (boys), Berkeley Prep, Calvary Christian, Clearwater Central Catholic, Steinbrenner, Lennard (girls), Middleton, Robinson, Seffner Christian, Strawberry Crest, Tampa Catholic, Tampa Prep

Swimming district preview: Realignment adds electricity to meets in Hillsborough County 10/24/09 [Last modified: Saturday, October 24, 2009 11:02pm]
Photo reprints | Article reprints

© 2017 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...
  1. Rays vs. Blue Jays, 7:10 p.m. Wednesday, Tropicana Field

    The Heater

    Tonight: vs. Blue Jays

    7:10, Tropicana Field

    TV/radio: Fox Sports Sun; 620-AM, 680-AM (Spanish)

    Toronto Blue Jays starting pitcher Marcus Stroman laughs after Houston Astros' Carlos Beltran reached first on an infield single during the fifth inning of a baseball game Sunday, Aug. 6, 2017, in Houston. (AP Photo/Eric Christian Smith)
  2. For starters: Rays vs. Blue Jays: Looking to make it 2 in a row

    Blogs

    UPDATE, 5:52: Cash said the off-day should have done the Rays good after losing 12 of their last 16 games and 20 of their last 30, with just one day off in that stretch:

    Chris Archer will be on the mound for the Rays.
  3. Commissioner Manfred to visit Trop Wednesday for Rays-Blue Jays

    Blogs

    Commissioner Rob Manfred is slated to be at the Trop on Wednesday.

    Commissioner Rob Manfred is slated to be at the Trop on Wednesday.
  4. Bucs running back's gamble pays off for his mom

    Bucs

    TAMPA — When Peyton Barber decided to leave Auburn after his sophomore year, with only one season as a starting running back, it was a risky decision, one he hoped would let him help out his family back home in suburban Atlanta.

    Tampa Bay Buccaneers running back Peyton Barber (43) takes the field with an American flag before a preseason game between the Tampa Bay Buccaneers and Washington Redskins at Raymond James Stadium in Tampa, Fla., on Wednesday, Aug. 31, 2016. LOREN ELLIOTT   |   Times
  5. Armwood vs. Tampa Bay Tech teeming with Division I-A talent

    Footballpreps

    Armwood High School strong safety Caleb Sutherland (18) breaks a tackle to score a pick-six during the Spring Football Jamboree in Seffner, Fla. on Thursday, May 18, 2017.