Mostly Cloudy89° WeatherMostly Cloudy89° Weather

2A-9 track: Jesuit boys too much, thanks to skills of Kyle Statz

TAMPA — Based on his meticulous pre-meet homework, first-year Jesuit coach Andy Wood projected his team to amass 132 points in Thursday's Class 2A, District 9 championships.

The Tigers statistically trumped Wood, collecting 142 to win.

Now for the really telling Statz: a shaggy-haired sophomore named Kyle.

On a night when the Tigers scored in 16 of 17 events, Kyle Statz was among the most significant point collectors, finishing second in the 110-meter hurdles before overtaking Arkansas signee Auston Chen of Berkeley Prep late to win the 330 hurdles.

"He was probably going to get me in the first 200, but I had more skill and more technique, and I felt like for sure he was going to screw up on the last three hurdles," Statz said. "He did, and I drove through mine and just came home screaming and as happy as can be."

Statz achieved personal-best performances in the long and triple jumps to symbolize the Tigers' team effort on a warm, breezy night at Berkeley Prep.

"These kids definitely performed (Thursday)," Wood said.

The performers represented nearly every discipline.

Duke signee Evan Rubinson won his third district title in the 400 and anchored the winning 4x400 relay team. Miles Bennett won the 100 and placed second in the 200 despite tweaking a hamstring in the preliminaries. And three of the top four pole vaulters wore Tiger blue.

Elsewhere, Robinson senior Bryan Garcia won the 1,600 and 3,200. Chen, a national decathlon star who won the 110 hurdles and discus, was Hillsborough County's only other male individual to win two events.

Tampa Catholic junior Hunter Joyer, a state title favorite in the shot put, easily won his specialty event (51 feet, 7 inches).

In girls action, first-year Steinbrenner totaled 111.5 points to place second.

Lauren Garris won the 1,600 and 3,200 to lead the Warriors, who finished 48 points behind Pasco County dynasty Wesley Chapel. Garris held off Academy of the Holy Names seventh-grader Colleen Doherty down the stretch of the 1,600.

CLASS 2A, DISTRICT 9

Boys Team Results: Jesuit (J) 142, Pasco (P) 97, Berkeley Prep (BP) 81, Robinson (R) 65.5, Middleton (M) 59, Hernando (H) 49, Tampa Catholic (TC) 43, Wesley Chapel (WC) 38, Steinbrenner (St) 35, Strawberry Crest (SC) 33.5, Anclote (A) 20

Girls Team Results: Wesley Chapel (WC) 159.5, Steinbrenner (St) 111.5, Academy of the Holy Names (AHN) 84, Berkeley Prep (BP) 61, Robinson (R) 59, Tampa Catholic (TC) 42, Hernando (H) 36, Pasco (P) 35, Hernando (H) 36, Strawberry Crest (SC) 33, Anclote (A) 21, Middleton (M) 20

Boys Individuals: 4x800 relay — Middleton 8:11.57, Berkeley Prep 8:13.50, Robinson 8:17.55, Steinbrenner 8:30.92; Pole vault — Pat Beane (J) 12-6, Rico Gonzalez (J) 12-0, Mark Livernois (SC) 11-6, Gabriel Otheguy (J) 11-6; High jump — Dondre Daley (A) 5-8, Chaise Dunn (P) 5-8, Terrance Owens (H) 5-8, Patrick Hazel (St) 5-6; Triple jump — Hakeeme Ishmar (P) 43-7, Chaise Dunn (P) 43-3, Donnardo Fields (SC) 42-5, Conner Louis (TC) 42-2; Long jump — Hakeeme Ishmar (P) 22-3, Ernest Mingo (M) 21-6.5, Chaise Dunn (P) 21-1, David Emmanual (P) 20-11; Discus — Auston Chen (BP) 167-4, Hunter Joyer (TC) 140-4, Isaac Edwards (J) 138-11, R.J. Nixon (WC) 132-3; Shot put — Hunter Joyer (TC) 51-7, Isaac Edwards (J) 47-8, R.J. Nixon (WC) 46-4.75, Theodore Shellman (M) 45-11.5; 110 hurdles — Auston Chen (BP) 15.38, Kyle Statz (J) 15.82, Joey Trevino (SC) 16.84, Josh Doyle (P) 16.92; 100 — Miles Bennett (J) 11.21, Marcus Hicks (P) 11.25, CliffordPhillips (P) 11.33, Jonnie Edmonds (WC) 11.33; 1600 — Bryan Garcia (R) 4:29.02, Michael Rosenbach (BP) 4:29.75, Blake Lopez (J) 4:30.09, Tyler Greathouse (BP) 4:31.07; 4x100 relay — Pasco 43.39, Hernando 44.0, Middleton 44.58, Strawberry Crest 45.75; 400 — Evan Rubinson (J) 50.69, Chad Woods (H) 51.0, Jordan Williams (J) 51.24, Derrick Wilson (H) 52.47; 300 hurdles — Kyle Statz (J) 40.04, Auston Chen (BP) 40.35, Zacariah Cesani (St) 40.92, Joey Trevino (SC) 41.59; 800 — Arthur Casey (M) 1:59.90, Blake Lopez (J) 2:01.14; Jordan Tannenbaum (BP) 2:02.67, Michael Shuey (R) 2:03.99; 3200 — Bryan Garcia (R) 10:04.84, Anthony Plourde (P) 10:07.76, Tyler Greathouse (BP) 10:13.24, Michael Rosenbach (BP) 10:13.42; 200 — Frankie Williams (R) 23.04, Miles Bennett (J) 23.05, Marcus Hicks (P) 23.19, Jonnie Edmonds (WC) 23.2; 4x400 relay — Jesuit 3:28.79, Middleton 3:30.52, Steinbrenner 3:32.35, Robinson 3:35.33

Girls Individuals: 4x800 relay — Holy Names 9:54.26, Robinson 9:58.34, Wesley Chapel 10:03.74, Berkeley Prep 10:05.18; Pole vault — Mari Ostrenko (TC) 9-0, Abby Hudak (WC) 8-0, Ruth Seleznick (R) 7-6, Marisa Petrick (AHN) 7-6; High jump — Courtney Prengaman (WC) 5-0, Adele Lashley (WC) 4-10, Jordan Freece (P) 4-10, Maddi Schmidt (TC) 4-10; Long jump — Maddi Schmidt (TC) 16-6.5, Shantel Houston (WC) 16-2.75, Jada Roberts (P) 16-2.25, Heather Cagni (BP) 16-1.75; Shot put — Ebone Plummer (H) 30-9, Teshanna Futch (P) 28-7, Alexandra Dickerson (BP) 27-9, Andrea Mauger (WC) 27-8.75; Discus — Amber Alston (R) 98-10, Crystal Croteau (R) 96-9, Chanae Wallace (A) 91-0, Jessica Weatherman (St) 82-11; Triple jump — Shantel Houston (WC) 35-11.5, Dana Cannon (WC) 35-10, Maddi Schmidt (TC) 35-4, Alexis Wright (St) 35-0; 100 hurdles -- Alexis Wright (St) 15.37, Maddi Schmidt (TC) 15.60, Shantel Houston (WC) 16.1, Samantha Newhaller (BP) 16.2; 100 — Jazzmyn Love-Roberts (WC) 12.75, Ravin Gilbert (WC) 12.88, Brittany Barber (SC) 12.89, Tierra Ousley (H) 12.97; 1600 — Lauren Garris (St) 5:31.21, Colleen Doherty (AHN) 5:31.34, Gigi Price (BP) 5:37.63, Mallory Perez (AHN) 5:38.56; 4x100 relay — Wesley Chapel 49.7, Hernando 52.05, Pasco 53.08, Strawberry Crest 53.2; 400 — Dana Cannon (WC) 59.19, Amber Brooks (M) 1:01.29, Katherine King (R) 1:01.91, Gina Barbato (AHN) 1:02.92; 300 hurdles — Samantha Newhaller (BP) 47.8, Alexis Wright (St) 48.82, Ryann McEnany (AHN) 48.86, Josie Econom (St) 49.6; 800 — Amber Brooks (M) 2:22.14, Amanda McWilliams (AHN) 2:23.04, Jessica Furst (WC) 2:26.96, Ruth Seleznick (R) 2:27.29; 3200 — Lauren Garris (St) 12:26.27, Lindsey Hahn (AHN) 12:29.52, Marisa Petrick (AHN) 12:31.49, Cristina Snyder (AHN) 12:51.71; 200 — Ravin Gilbert (WC) 27.05, Brittany Barber (SC) 27.2, Ashley Hinds (WC) 27.42, Nashyia Griffin (A) 27.7; 4x400 — Wesley Chapel 4:09.40, Holy Names 4:17.42, Robinson 4:19.64, Steinbrenner 4:22.47

2A-9 track: Jesuit boys too much, thanks to skills of Kyle Statz 04/16/10 [Last modified: Friday, April 16, 2010 1:18am]

© 2014 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...