Overcast56° FULL FORECASTOvercast56° FULL FORECAST
Make us your home page
Instagram

3A-3 track and field results

Class 3A, Region 3

At Punta Gorda Charlotte

Boys

Team scores

High jump - Mack (Booker) 7-0, Hill (Blake) 6-4, Rembert (Gibbs) 6-2, Washington (Hillsborough) 6-2; Pole vault - Wiseman (Freedom) 14-6, Pruner (Plant) 12-6, Baird (Plant) 12-0, Fulmer (Lakewood Ranch) 12-0; Long jump - Mitchell (Hillsborough) 23-10, Young (Jefferson) 23-5 ½, Sanders (Manatee) 23-7 ¼, Jones (Wharton) 23-0 1/2; Triple jump - Brisbon (Hillsborough) 45-71/2, Cottman (Hillsborough) 45-5, King (Tampa Bay Tech) 45-3, Waters (Southeast) 44-10 ½; Discus - Van Pelt (Plant) 162-4, Bandoni (Seminole) 150-7, Hughlett (Hillsborough) 147-8, Smith (Armwood) 145-6; Shot put - Williams (Charlotte) 51-0 ½, Forte (Boca Ciega) 47-11 ½, Grossman (Plant) 47-11, Marshall (Clearwater) 45-9; 4x800 - Boca Ciega 8:27, Tampa Bay Tech 8:45, Hillsborough 8:49, Lakewood 8:57; 110 hurdles - Tilman (Brandon) 14.55, Rembert (Gibbs) 14.79, Howard (Leto) 14.84, St. Justine (Wharton) 14.85; 100 - Lamar (Hillsborough) 10.35, Mitchell (Hillsborough) 10.64, McNeal (Lakewood Ranch) 10.73, Bellamy (Charlotte) 10.79; 1,600 - Bixler (Newsome) 4:29, Lane (Port Charlotte) 4:31, Grellner (Wharton) 4:32, Sanchez (Manatee) 4:33; 4x100 - Hillsborough 41.73, Plant 42.19, Jefferson 42.26, Wharton 42.48; 400 - Williams (Hillsborough) 48.64, Walden (Hillsborough) 49.51, Raphael (Gibbs) 49.60, Powell (Lakewood) 49.67; 300 hurdles - Barber (Manatee) 39.76, Allen (Gibbs) 40.16, McGill (Brandon) 40.27, Chestnut (Southeast) 40.35; 800 - Swain (Wharton) 2:02, Simmons (Tampa Bay Tech) 2:02.92, Bass (Plant) 2:05, Strehlow (Port Charlotte) 2:05.90; 200 - Lamar (Hillsborough) 21.41, Minton (Lakewood) 21.87, Muller (Manatee) 21.91, Walden (Hillsborough) 21.92; Hock (Plant) 9:45, Wilkins (Plant) 9:46, Homme (Seminole) 10:02, Bixler (Newsome) 10:06; Hillsborough 3:21, Wharton 3:21.9, Boca Ciega 3:25, Middleton 3:27.

Girls

Team scores

High jump - Morgan (Plant) 5-2, Jones (Lakewood Ranch) 5-0, Green (Palmetto) 5-0, Smith (Clearwater) 5-0; Pole vault - Wagoner (Osceola) 10-0, Enos (Wharton) 10-0, Brady (Lakewood Ranch) 9-6, Zoia (Port Charlotte) 9-0; Long jump - McEleveen (Blake) 18-4 ¾, Nicolas (Brandon) 18-3 ½, Thompson (Lakewood Ranch) 17-7; Green (Palmetto) 17-3 ½; Triple jump - McEleveen (Blake) 37-5, Nicholas (Brandon) 36-0, Pierre (Wharton) 35-7, Jenkins (Lakewood) 34-9; Discus - Jenerette (Tampa Bay Tech) 126-1, Fenzau (Brandon) 121-1, Wright (Hillsborough) 116-0, Williams (Gibbs) 115-1; Shot put - Wright (Hillsborough) 38-10, Thomas (Dun) 37-9, Valere (Charlotte) 36-0, Jenerette (Tampa Bay Tech) 35-5; 4x800 - Lakewood Ranch 10:35.05, Brandon 10:46, Osceola 10:54, Charlotte 11:06; 110 hurdles - Pierre (Wharton) 15.43, Bryant (Wharton) 15.50, Mut (Charlotte) 15.52, Sirmons (Wharton) 15.87; 100 - Maxwell (Tampa Bay Tech) 12.14, Love (Palmetto) 12.25, McBride (King) 12.58, Carr (Charlotte) 12.67; 1,600 - Skinner (Wharton) 5:13, Franks (Freedom) 5:23, Wickman (Manatee) 5:26, Martin (Newsome) 5:27; 4x100 - Palmetto 49.04, Gibbs 50.24, Lakewood 50.45, Wharton 50.46; 400 - White (Tampa Bay Tech) 57.82, Funderburk (Lakewood) 59.44, Barton (Jefferson) 59.45, Johnson (Tampa Bay Tech) 1:02; 300 hurdles - Bryant (Wharton) 44.72, Eugene (Hillsborough) 46.51, Anderson (Lakewood) 47.51, Jones (Jefferson) 47.73; 800 - Skinner (Wharton) 2:16, Lawrence (Seminole) 2:18, Gugino (Charlotte) 2:20, Finch (Tarpon Springs) 2:20; 200 - Love (Palmetto) 24.97, Funderburk (Lakewood) 25.62, Oliver (Armwood) 25.89, Kelley (Palmetto) 26.29; 3,200 - Katrina Skinner (Wharton) 11:31, Morris (Plant) 11:48, Kennedy (Plant) 11:51, Cosgrove (Tarpon Springs) 11:53; 4x400 - Charlotte 4:18, Seminole 4:19, Gibbs 4:20, King 4:21.

3A-3 track and field results 04/24/08 [Last modified: Thursday, April 24, 2008 11:07am]
Photo reprints | Article reprints

© 2014 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...