Clear80° WeatherClear80° Weather

2A-2 wrestling: Springstead captures second place

LAKELAND — Visions of a first region title since 2001 danced in the heads of Springstead's wrestlers before this weekend, but it was not to be.

Despite crowning six individual champions, the Eagles (204 points) finished as the Class 2A, Region 2 runnersup to Oviedo (217.5).

Springstead still has a solid chance at walking away with next weekend's state team title thanks to advancing eight to the tournament at the Lakeland Center.

Oviedo is expected to be Springstead's top competition there as well, along with Riverdale and Palm Bay.

"We're bringing eight (wrestlers) with us (to state), and eight are going to exceed their goals," Springstead coach Eric Swensen said. "We're going to be fired up for that tournament."

Richie Bliss (103 pounds), Nick Soto (130), Cody Ross (135), Shawn Landgraff (145) and Kenny Cox (215) took home region titles for Springstead, but the real surprise came from Virgil Toms (125).

Toms, who transferred in from Ocala Forest before the season, placed third at state last year. He has been battling a shoulder injury much of the season but was still able to upset Oviedo's Ray Rowland in the final, 2-1.

"When I injured my shoulder, I was pretty bummed," Toms said. "This win is pretty high on my list of accomplishments."

Although no other North Suncoast grappler won a region title at the tournament, River Ridge's Landon Vannata (171), who came into the event undefeated, did make the finals against Lake Gibson's Pat Paules.

Vannata cut his forehead early in the bout and suffered his first loss in a major decision, 12-4.

Land O'Lakes' Justin McKay (119), Zephyrhills' Nick Hynes (119) and River Ridge's Jake Horning (189) were the lone other area contenders to qualify for next weekend's state tournament.

Class 2A, Region 2

Lake Gibson High, Lakeland

Team Standings: 1. Oviedo 217.5, 2. Springstead 204, 3. Lake Gibson 184.5, 4. Dunedin 140, 5. Harmony 74.5, 6. Citrus 69, 7. Edgewater 64.5, 8. Liberty 64, 9. River Ridge 50.5, 10. Saint Cloud 50, 11. Zephyrhills 35.5, 12. Winter Haven 32, 13t. Bartow 27, 13t. Mitchell 27, 15. Wiregrass Ranch 26.5, 16. Sunlake 26, 17. Land O'Lakes 23.5, 18. Ridge Community 22, 19. Oak Ridge 21, 20. Celebration 18, 21t. Central 17, 21t. Kathleen 17, 23. Lake Region 14, 24. Sebring 13.5, 25. Lecanto 11, 26. Haines City 7, 27t. Ridgewood 4, 27t. Tarpon Springs 4, 29. Hudson 0.

Championship: 103 - Bliss (SPR) pin Tran (EDG), 2:14; 112 - Jorge (LKG) pin Shakoor (DUN), 3:22; 119 - Hefley (OVI) maj dec McKay (LOL), 15-3; 125 - Toms (SPR) dec Rowland (OVI), 2-1; 130 - Soto (SPR) dec Vaughn (HAR), 7-0; 135 - Ross (SPR) pin Plate (DUN), 1:55; 140 - Cottrell (LKG) t-fall Zimmerman (SPR), 20-5; 145 - Gordon (OVI) maj dec Thiele (OKR), 15-5; 152 - Landgraff (SPR) maj dec Smith (WNH), 10-1; 160 - Cousins (STC) dec O'Dell (OVI), 9-4; 171 - Paules (LKG) maj dec Vannata (RVR), 12-4; 189 - Taylor (OVI) pin Whidden (RDC), 1:43; 215 - Cox (SPR) dec Meeks (OVI), 3-2; 285 - Vollaro (OVI) dec Agramonte (DUN), 4-3

Consolation Finals: 103 - Moody (LKG) t-fall Dominguez (HAR), 15-0; 112 - Keebler (OVI) dec Valdez (HAR), 4-2; 119 - Hynes (ZEP) pin Phillips (LKG), 2:09; 125 - Goodloe (DUN) dec Krutzky (LKG), 9-4; 130 - Bettancourt (LIB) dec Gomac (OVI), 7-2; 135 - Alpert (OVI) dec Mack (EDG), 6-2; 140 - Grillo (HAR) dec Prince (DUN), 4-3; 145 - Medina-Quinones (LKG) pin Cannizarro (DUN), :35; 152 - Whitton (CIT) dec Smith (DUN), 10-4; 160 - Jackson (CIT) pin Elisis (LIB), 2:46; 171 - Fernandez (LIB) pin Joseph (EDG), 4:10; 189 - Kuell (LKG) dec Horning (RVR), 9-4; 215 - Perez (LIB) dec Brosnan (MIT), 5-3; 285 - Chattin (STC) dec Dreggors (SPR), 3-1

UP NEXT

State tournament

At the Lakeland Center. First round starts at 10 a.m. Friday. Semifinals are at 11 a.m. Saturday and finals at 6:35 p.m.

2A-2 wrestling: Springstead captures second place 02/13/10 [Last modified: Saturday, February 13, 2010 10:44pm]

© 2014 Tampa Bay Times

    

Join the discussion: Click to view comments, add yours

Loading...