Advertisement
  1. Archive

All-Suncoast Athletic Conference teams

(Selected by coaches)

BOYS BASKETBALL

Player of the year: Greg Eriksen, Ridgewood.

Coach of the year: Gary Anders, Ridgewood.

Other all-conference selections: Rafi Reaves (P), Tim Cregan (G), Heath Anderson (RR), Anwarren Brown (LOL), Dallas Britton (RW), Dominic Waddy (SS), Pat Higgins (H), Frank Covich (SS), Tim Crosby (P), Sean Hengesbach (SS), Rocky Eulo (SS).

Honorable mention: Russ Wilson (LOL), Eddie Sostack (G), Chris Lake (H), B.J. Booker (Z), Rueben Stewart (P), Peter Barth (RR), Mark Capodilupo (SS), Luke McCann (RW).

GIRLS BASKETBALL

Player of the year: Adriene Holmes, Pasco.

Coaches of the year: Dawn Uekerus, River Ridge; Ernie Pittman, Zephyrhills.

Other all-conference selections: Carla Imperatore (RR), Stehanie Lee (RR), Vanessa Triglia (RW), Brandy Mays (Z), Vivian Montemayor (G), Kristen Molka (SS), Jennifer Snedeker (RR), Adriene Adams (P), Melissa Mathews (H), Kim Coleman (Z), Joliene Bacon (LOL).

Honorable mention: Antoinette Rodi (H), Tamara Holmes (SS), Keisha Bates (P), Kim Eggert (RR), Lisa Dion (Z), Bobbi Jo Redmon (G), Jeanine Graham (RW), Michelle Winkler (LOL).

WRESTLING

Player of the year: Chris Perkins, Ridgewood.

Coach of the year: Bob Levija, Springstead.

All-conference: 103 _ Chris Perkins (RW), Gilbert Burgos (SS); 112 _ Sean Petersen (RR), Norman McKendree (P); 119 _ Brian Cole (P), Brian Alavarez (LOL); 125 _ Jose Contreras (Z), Ronald Perez (P); 130 _ Jim Roberts (G), Lyman Karalunas (P); 135 _ Patrick Sullivan (LOL), Juan Rodriguez (SS); 140 _ Trey Leoty (G), Chris Lee (LOL); 145 _ Mike Marshall (SS), Ronnie Alexander (P); 152 _ Keith Drummond (G), Jeremiah Low (RR); 160 _ David Derbyshire (SS), Julius Mendoza (G); 171 _ John Murray (RW), Chris Bosley (LOL); 189 _ Adam Dodd (RR), Mike Smith (Z); 220 _ Terry Clark (SS); Robert Cornett (H); Hwt. _ Elton Darrough (Z), Dan Housel (SS); At-large _ Corey Hill (SS).

Honorable mention: Erich Creech (LOL), Robert Day (SS), Wesley Flood (H), Steven Dion (Z), Steve Honeyman (RR), Chris Hancock (P); Jose Martinez (RW), Jim Johnson (G).

BOYS SOCCER

Player of the year: B.J. Cipher, Gulf.

Coach of the year: Ron Barnett, Gulf.

Other all-conference selections: Mike Hollis (RR), Randy Ballew (H), Rick Lopez (G), Chris Hollenbaugh (RW), Matt Pratt (RW), Richie Ubillis (RR), Justin Thompson (H), Matt Villei (G), Ignacio Contreras (P), John Tezber (RW), Tory Carpenter (RR), Bret Dembrova (LOL), Osvaldo Contreras (P), Jeremy Bagwell (RW), Jessie Parziale (RR), Chris Dwyer (H), Brian McGregor (LOL), Paul Meeker (P), Luis Contreras (RR), Trevor Spaid (SS), Paul Lidbom (G).

Honorable mention: Jed Herbach (Z), John Mouw (P), Mark Kittleson (H), Pat Mullen (LOL), Sean Barrett (G), Jason Aldrich (SS), Alan Henry (RW).

GIRLS SOCCER

Players of the year: Jaime Parr, Land O'Lakes; Jenny O'Sullivan, Springstead.

Coach of the year: John Bifulco, Springstead.

Other all-conference selections: Jen Bernhardt (SS), Heather Stringfellow (LOL), Sabrina Knight (P), Sara Walsh (G), Tasha Lero (RR); Amber Martinez (RW), Erin Dodd (Z), Jeanette MacDonnell (G), Meighan Meisheimer (LOL), Alyson Casiano (SS), Sandra Ericksson (H), Afsaneh Khorsandian (LOL), Kristen Nealon (G), Jackie Hollis (G), Julie Taylor (SS), Shelly Brownsburger (Z), Deanna Magid (SS), Carnie Bykowski (RR), Corie Ventura (G), Shannon Smith (SS).

Honorable mention: Bernadette Parker (G), Charlotte Robson (RW); Kelly McKendree (G), Bethany Acquaro (LOL), Jennifer Cobb (Z), Terri Nelson (SS), Tove Nilsen (RR), Joni Decker (H).

Key: Gulf _ G; Hudson _ H; Land O'Lakes _ LOL; Pasco _ P; Ridgewood _ RW; River Ridge _ RR; Springstead _ SS; Zephyrhills _ Z.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Advertisement
Advertisement