Advertisement

Our coronavirus coverage is free for the first 24 hours. Find the latest information at tampabay.com/coronavirus. Please consider subscribing or donating.

  1. Archive

Girls All-State soccer

The All-State girls soccer team as selected by the Florida Athletic Coaches Association:

Class 5A

Forwards: Kristen Schier, Bradenton Manatee; Amy Berbarg, Parkland Douglas; Katie Tullis, Altamonte Springs Lake Brantley; Sara Kane, Longwood Lyman; Leah Bridges, Pensacola; Dayna Harris, Longwood Lyman; Sarah Yohe, Winter Park

Midfielders: Teri Marino, Countryside; Kristy Whelchel, Boca Raton Spanish River; Jean MacGregor, Altamonte Springs Lake Brantley; Angie Olson, Lake Mary; Danielle Garrett, Longwood Lyman; Jennifer Myresa, Winter Park; Stacey Dent, Parkland Douglas

Fullbacks: Andrea Villei, Altamonte Springs Lake Brantley; Jennifer McDonald, Winter Park Lake Howell; Jennifer Adams, Winter Park; Lee Pardue, Winter Park; Andrea Magli, Coconut Creek; Tara Bleakney, Parkland Douglas.

Goal Keepers: Cheryl Roberts, Longwood Lyman; Adrienne Wasserman, Parkland Douglas.

Honorable Mentions: Renne Reynolds, Cooper City; Tory Moldt, Parkland Douglas; Jessica Fraiser, Orange Park; Melissa This, Orange Park; Christie Kahlbaum, Winter Park; Maribeth Church, Bradenton Manatee; Jana Walkup, Orlando Edgewater; Nicole Rossi, Orange Park; Kim Shrum, Altamonte Springs Lake Brantley; Shayne Thomas, Lake Mary; Tara Guerton, Orange Park; Kelly Huff, Winter Park; Daniello Mannino, Bradenton Manatee; Karly DaPrato, Bradenton Manatee; Amy Rudge, Bradenton Manatee; Becky Poff, Orange Park; Michelle Harris, Countryside.

Class 4A

Forwards: Jen Bernhardt, Springstead; Gina Foster, F.L. St. Thomas Aquinas; Jean Dutton, F.L. St. Thoams Aquinas; Samantha Baggett, Daytona Beach Seabreeze; Kendra Quinn, Jax Wolfson; Nicole Winfield, Naples Barron Collier.

Midfielders: Kim Deters, Venice; Ashley Ahearn, Bradenton Bayshore; Jenny O'Sullivan, Springstead; Heidi Foster, F.L. St. Thomas Aquinas; Kerri Doran, Boca Raton Olympic Heights; Kelly Dillon, Port St. Lucie; Melissa LaGrasta, Naples Barron Collier.

Fullbacks: Carrie Templin, F.L. St. Thomas Aquinas; Jill Pennington, Daytona Beach Seabreeze; Paige Discheri, Daytona Beach Seabreeze; Maria Ciaravino, Boca Raton; Anne Lisa Crisswell, Gainesville Buchholz; Allison Hogan, Boca Raton.

Goalkeepers: Kassie Knecht, Boca Raton; Lynn Pattiscall, Coral Springs.

Honorable mention: Becky Beard, Leesburg; Cazzie Taravella, Coral Springs; Melanie Myers, Bradenton Bayshore; Renee Vinnedge, Clearwater; Erin Hirsh, Pensacola Woodham; Alyson Casiano, Springstead; Courtney Durre, Pensacola Woodham; Lisa Claravella, Bradenton Bayshore; Heidi Knight, Naples Barron Collier

Class 3A

Forwards: Julie Schramek, Lakewood; Robin Confer, Clearwater Central Catholic; Kristy Kirkeide, Jacksonville Bolles; Kate Dwyer, Naples; Jaime Parr, Land O'Lakes; Nicki Sellas, Pope John Paul; Daniello Pini, Plantation American Heritage.

Midfielders: Jennifer Ahern, Sarasota Cardinal Mooney; Rebecca Hidalgo, Jacksonville Bolles; Margie DeLorenzo, Boca Raton St. Andrews; Melissa Pini, Plantation American Heritage; Trina Mosa Demoya, Plantation American Heritage; Becky Deming, Orlando Bishop Moore; Trudy James, Plantation American Heritage.

Fullbacks: Angela Brames, Lakewood; Crystel Hamilton, Naples; Amanda Ross, Orlando Bishop Moore; Julie Stegol, Orlando Bishop Moore; Talli Bruce, Jacksonville Bolles; Katrin Casey, Nease.

Goalkeepers: Sara Kesler, Lakewood; Nikki Kalavitis, Naples.

Honorable mention: Shane Gallo, Boca Raton St. Andrews; Amanda Gauthier, Berkeley Prep; Anne Marie Goldson, Plantation American Heritage; Erica Lindsey, Plantation American Heritage; Kimberly Shultz, Fort Pierce John Carroll.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Advertisement
Advertisement