Advertisement
  1. Archive

THEY QUALIFY

The following candidates have qualified for a spot on the ballot this fall:

Clerk of the Circuit Court

John T. Bowman (D)

Betty Strifler (R)

Property appraiser

Oren C. "Woody" Woodward (D)

Rex A. Rusaw (R)

Ron Schultz (R)

Sheriff

William M. "Mike" Connell (D)

Jeff Dawsy (D)

Larry Joe Skidmore (D)

Howard Arnold (R)

Frank Carter (R)

Chris Polak (R)

Henry E. "Hootie" Wilkins (R)

D.

F. "Tommy" Williams (R)

Supervisor of elections

Sybil Barco (D)

Susan Gill (R)

Casimer Smerecki(R)

School superintendent

Robert J. Brust (D)

Karen Johnson (D)

J. Casey Kearse (D)

Janet Herndon (R)

Julian "Pete" Kelly (R)

Gerald L. Pickett (R)

Ansel P. Briggs

School Board District 2

John D. Troy (D)

Avis Craig (R)

Carl Hansen (R)

School Board District 4

Jackie Evans (D)

Bill Ladkani (R)

Patience Nave (R)

David L. Watson (R)

School Board District 5

Sandra "Sam" Himmel (D)

Michael W. Noland (D)

Gerome Randle (D)

B. J. Collins (R)

County Commission District 1

Michael L. Gudis (D)

Roger O. Batchelor (R)

County Commission District 3

David Stanton (D)

Zoe McLendon (D)

Victoria Phillips (R)

Leo Hadley

County Commission District 5

Joseph Cino (D)

Brad Thorpe (R)

State Senate, District 11

Charles Dean (D)

Al Cone (R)

Anna Cowin (R)

Hope Lamb (R)

Chester White (R)

Gary Siegel (R)

State House, District 43

Helen L. Spivey (D)

Nancy Argenziano (R)

Regis "Skip" Steighner (R)

Circuit Judge Group 3

Barbara Gurrola

Curtis Neal

Willard Pope

Circuit Judge Group 9

John F. Welch

Jack Singbush

Circuit Judge Group 11

Michael Blackstone

John Thurman

THEY WIN

The following candidates have automatically won re-election because no one challenged them.

+ State Attorney Brad King

+ Public Defender Howard "Skip" Babb

+ Tax Collector Norine Gilstrap

+ Circuit Judges Carven D. Angel, Richard Tombrink, Mark Hill, Jack Springstead, Richard Singletary and Thomas Sawaya

Up next:OBITUARIES

YOU MIGHT ALSO LIKE

Advertisement
Advertisement