Advertisement

Our coronavirus coverage is free for the first 24 hours. Find the latest information at tampabay.com/coronavirus. Please consider subscribing or donating.

  1. Archive

7 Pinellas players named to all-state soccer squads

Seven Pinellas County players were named to the all-state soccer teams released Monday by the Florida Athletic Coaches Association. Only coaches who are members of the FACA may nominate players.

Countryside senior midfielder Tulashi Sawyerr made the boys list in Class 6A. Three Countryside girls were named in 6A: Senior defender Keri Barlow, junior forward Jamie Theil and junior midfielder Kelly Blaggie.

Clearwater senior defender Chris Jones made the Class 5A boys team.

Clearwater Central Catholic freshmen forwards Bianca Spoto and Katie Calvin made the 3A girls team after leading the Marauders to the state title. No players from CCC's boys team, the Class 3A state champion, were nominated, said Panama City Bay coach Tommy Davis, who coordinated the selections.

All-state boys soccer

CLASS 6A

Julien Martinez, Hialeah American, sr., defender; Erik Edwards, Bloomingdale, sr., defender; Jeremy Dotzler, Orlando Boone, sr., defender; Jason Schmid, Gaither, sr., defender; Jeff Wilhelm, Tallahassee Leon, sr., defender; Josh Paske, Tallahassee Lincoln, sr., defender; Jamie Fletcher, Orange Park, sr., defender; Santiago Harding, Orlando Boone, jr., forward; Marcello Fabbri, Cooper City, sr., forward; Mark Marella, Deltona, sr., forward; Diego Rios, Miami Killian, sr., forward;. Thomas Zuehlke, Tallahassee Lincoln, jr., forward; Renato Soriano, Miami Sunset, sr., forward; Mark Mariscal, Tallahassee Lincoln, jr., keeper; CJ Meert, Oviedo, sr., keeper; Tulashi Sawyerr, Countryside, sr., midfielder; Ryan Hartman, Deltona, jr., midfielder; Diego Walsh, Miami Killian, so., midfielder; Sean Nickerson, Tallahassee Leon, sr., midfielder; Jeff Foxenberger, Leto, sr., midfielder; David Paske, Tallahassee Lincoln, sr., midfielder; Tony Rasulo, Bradenton Manatee, sr., midfielder.

CLASS 5A

Gregory Neuhaus, Gainesville Buchholz, sr., defender; Chris Jones, Clearwater, sr., defender; Robbie Clement, Lakeland Jenkins, sr., defender; Dave Sergeant, Boca Raton Olympic Heights, sr., defender; Jeremy Beach, Springfield Rutherford, sr., defender; Ryan Peetz, Sarasota, Sr, defender; Martin Cantillo, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, sr., defender; Eric Gollwitzher, Panama City Bay, sr., forward; Jamie Farrell, Bunnell Flagler Palm Coast, jr., forward; Dominic Levene, St. Augustine Nease, sr., forward; Mark Pizullo, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, sr., forward; Sheldon Barnes, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, jr., forward; Chris Macleod, Jacksonville Stanton, jr., forward; Kai-Phillip Stief, Sunrise Piper, sr., keeper; Na'ron Akins, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, sr., keeper; Ben Wortman, Panama City Bay, sr., midfielder; Joey Fitzpatrick, Stuart Martin County, sr., midfielder; Tyler Stephenson, St. Augustine Nease, sr., midfielder; Matt Leahy, Boca Raton Olympic Heights, sr., midfielder; Jerome Peterson, Sunrise Piper, sr., midfielder; Chris Huntley, Jacksonville Stanton, sr., midfielder; Adam Hirsh, Pensacola Woodham, sr., midfielder.

CLASS 4A

Josh Voss, Orlando Bishop Moore, sr., defender; Mike Post, Orlando Bishop Moore, sr., defender; Bret Pittman, Jacksonville Bolles, sr., defender; Erin Johnson, Jacksonville Bolles, jr., defender; Bobby Eggleston, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, sr., defender; Stan Cross, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, sr., defender; Jeremy Poklemba, Jesuit, so., defender; Adrian Kenny, Orlando Bishop Moore, sr., forward; Dez White, Jacksonville Bolles, sr., forward; Steven Miller, Jacksonville Bolles, jr., forward; Rafael Ferreiro, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, jr., forward; Andres Apolo, Miami Gulliver Prep, sr., forward; Terry McCormick, Jesuit, sr., forward; Jon Cooke, Orlando Bishop Moore, sr., keeper; Kevin McLaughlin, Jesuit, sr., keeper; Scott Lindhardt, Jacksonville Bishop Kenny, sr., midfielder; Chris Kirk, Jacksonville Bolles, sr., midfielder; Michael Werle, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, sr., midfielder; Luchi Gonzalez, Miami Gulliver Prep, jr., midfielder; Andrew Muzyk, Jesuit, sr., midfielder; Steve Gebhardt, Jesuit, sr., midfielder; Andres Lopez, Pace, sr., midfielder.

CLASS 3A

George Aranoutakis, Berkeley Prep, so., defender; John Mashburn, Berkeley Prep, jr., defender; Gartrell Milan, Jacksonville Episcopal, sr., defender; Thain Bell, Jacksonville Episcopal, sr., defender; Ryan Caudill, Melbourne Central Catholic, sr., defender; Steve Adams, Melbourne Central Catholic, jr., defender; Brett Hare, Miami Ransom Everglades, sr., defender; Cameron Crandall, Jacksonville Episcopal, sr., forward; Matt Chandler, Fort Pierce John Carroll, sr., forward; Andrew Maris, Miami Ransom Everglades, sr., forward; Mike Bainer, Alachua Santa Fe, sr., forward; Josh Kristowski, Tampa Catholic, sr., forward; Anthony Caparelli, Fort Lauderdale Westminster, jr., forward; Bradford Duttera, Jacksonville Episcopal, so., keeper; Martin Garcia, Melbourne Central Catholic, jr., keeper; Devin White, West Palm Beach Benjamin, sr., midfielder; Brooks Einstein, Berkeley Prep, sr., midfielder; Jeff Agia, Berkeley Prep, sr., midfielder; Derek Avilez, Miami Dade Christian, sr., midfielder; Andy Kidd, Jacksonville Episcopal, so., midfielder; Stash Adams, Melbourne Central Catholic, jr., midfielder; Patrick Ferry, Alachua Santa Fe, sr., midfielder.

All-state girls soccer

CLASS 6A

Mona Eckleman, Orlando Boone, jr., defender; Renee Reynolds, Cooper City, sr., defender; Keri Barlow, Countryside, sr., defender; Deidre Bass, Parkland Douglas, jr., defender; Kate Bowles, Orange Park, jr., defender; Lisa Gomez, Boca Raton Spanish River, so., defender; Laura Carlin, Winter Park, sr., defender; Nicole Ciezlak, Orlando Boone, so., forward; Jamie Theil, Countryside, jr., forward; Lorelle Vascos, Miami Killian, sr., forward; Aly Bentez, Lake Brantley, so., forward; Wynter Davis, Lynn Haven Mosley, sr., forward; Karen Glade, Orange Park, jr., forward; Jordan Kellgren, Altamonte Springs Lake Brantley, jr., keeper; Tasha Denecke, Lynn Haven Mosley, sr., keeper; Colleen Leonard, Coral Springs, sr., midfielder; Kelly Blaggie, Countryside, jr., midfielder; Karen Novak, Parkland Douglas, sr., midfielder; Brook Page, Tallahassee Lincoln, sr., midfielder; Jennifer Trice, Orange Park, sr., midfielder; Nicole Fernandez, Miami Sunset, sr., midfielder; Lee Ann Young, Winter Park, sr. midfielder.

CLASS 5A

Audrey Combs, Panama City Bay, sr., defender; Hannah Wallace, Bradenton Bayshore, sr., defender; Rachel Watkin, Boca Raton, sr., defender; Katherine Kelley, Daytona Beach Seabreeze, jr., defender; Tricia Kinney, Daytona Beach Seabreeze, sr., defender; Colleen Gramlich, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, So., defender; Jennifer Herlihy, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, sr. defender; Lisa Mincey, Panama City Bay, sr., forward; Shanna Van Slyke, Gulf Breeze, jr., forward; Albia Long, Daytona Beach Seabreeze, so., forward; Jennifer Garcia, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, so., forward; Tina Lacertosa, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, sr., forward; Trina Maso De Moya, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, jr., forward; Liz Swinson, Boca Raton, jr., keeper; Natasha Niskit, Bunnell Flagler Palm Coast, jr., keeper; Erin Futrell, Panama City Bay, sr., midfielder; Niki Sostheim, Panama City Bay, sr., midfielder; Kelley Visentin, Boca Raton, fr., midfielder; Amy Wallsmith, Daytona Beach Seabreeze, jr., midfielder; Marci White, Daytona Beach Seabreeze, sr., midfielder; Michelle Bruntlett, Pensacola Washington, fr., midfielder; Meika Sidebottom, Pensacola Woodham, sr., midfielder.

CLASS 4A

Kelly Taylor, Jacksonville Bolles, jr., defender; Sara Popovich, Jacksonville Bolles, So, defender; Tiffany Davis, Gainesville Eastside, fr., defender; Sam Hernandez, Miami Gulliver Prep, so., defender; Jennie Platt, Jacksonville Bolles, fr., forward; Margo Miller, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, fr., forward; Melissa Kauffman, Green Cove Springs Clay, jr., forward; Kacey Wood, Gainesville Eastside, so., forward; Juli Villamil, Miami Gulliver Prep, so., forward; Lindsey Copeland, Hernando, sr., forward; Amanda Freeman, Tallahassee Rickards, sr., forward; Erin Dodd, Zephyrhills, sr., forward; Catherine Glenn, Jacksonville Bolles, jr., keeper; Carolyn Ortega, Miami Gulliver Prep, Jr, keeper; Aliza Loveday, Hernando, sr. keeper; Heidi Schauer, Jacksonville Bolles, sr., midfielder; Monica Alosilla, Jacksonville Bolles, sr., midfielder; Tresha Delmurai, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, sr., midfielder; Joelle Zucali, Gainesville Eastside, so., midfielder; Megan Leo, Miami Gulliver Prep, jr., midfielder; Mandy Stickley, Englewood Lemon Bay, sr., midfielder; Anna Lakovitch, Fort Lauderdale Pine Crest, jr., midfielder.

CLASS 3A

Lindaliz Arauz, Berkeley Prep, sr., defender; Padgett Crown, Berkeley Prep, jr., defender; Melissa Williams, Tallahassee Florida High, sr., defender; Kim Johnson, Tallahassee Maclay, sr., defender; C.C. Collins, Boca Raton St. Andrew's, jr., defender; Bianca Spoto, Clearwater Central Catholic, fr., forward; Katie Calvin, Clearwater Central Catholic, fr., forward; Janet Martin, Fort Pierce John Carroll, fr., forward; Katie Coburn, Tallahassee Maclay, sr., forward; Jackie Sayet, Miami Ransom Everglades, Jr, forward; Stephanie Keating, Vero Beach St. Edward's, So., forward; Shanon Gallo, Boca Raton St. Andrew's, sr., forward; Lindsey Facciolo, Tampa Prep, jr. forward; Shereena Change, Miami Ransom Everglades, jr., keeper; Jackie Biro, Vero Beach St. Andrew's, so., keeper; Kayla Johnson, Tampa Prep, fr., keeper; Carrie Cooper, Plantation American Heritage, sr., midfielder; Ally Gauthier, Berkeley Prep, sr., midfielder; Teal Taggert, Berkeley Prep, sr., midfielder; Vivian Saraceno, Berkeley Prep, sr., midfielder; Kate Gross, Fort Pierce John Carroll, Sr, midfielder; Erin Gidney, Boca Raton St. Andrew's, sr., midfielder.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Advertisement
Advertisement