Advertisement
  1. Archive

Students win honors at Citrus County's Math Field Day

Dozens of children teamed up last week to tax their brains by solving problems at the 1998 Citrus County District Math Field Day. The following students placed first through fourth:

ALGEBRA IA/APPLIED MATH I: First place _ Lecanto High School: Greg Chilson, Heather Dunmire, Chris Gayheart, Heather LeClair; second place _ Citrus High School: Mike Caposey, Jarred Earnshaw, Jamie Lombardo, Tammy Mitch; third place _ Lecanto High School: Patrick Campbell, Eric Fisher, Justin Neff, Jarrell Smith; fourth place _ Citrus High School: Adam Branson, Nicole Cauffman, Sam Mills.

ALGEBRA I/LIBERAL ARTS MATH: First place _ Crystal River High School: Leeann Cupeto, Derek Johnson, Bret Steinle; second place _ Crystal River High School: Bethanne Nichols, Robbie Newsom, Jenny Weigelt, Melissa Merger, Andy Crawford, Ryan Healy; third place _ Crystal River High School: Chris Carnes, Lisa Nichols, Lori Ann Saal, Jessica Schwirts; fourth place _ Lecanto High School: John McAvoy, Jay Mefferd, Joshua Rainey, Ladina Darrien, Yvonne Smith, Jason Miller, Cassie Schaffa.

ALGEBRA 2: First place (tie) _ Citrus High School: Jeff Beaudet, David Garrett, Chandra Newman, Kacie Whaley; Lecanto High School _ Gary Becker, Chris Henry, Nirmal Nathan, Claire Wilker; second place _ Citrus High School: Drew Blasband, Jeff Denny-Lavere, Ben Mogg, Cory Presnick; third place _ Citrus High School: Loni Bernquist, Amy Hanlon, Jennifer Pepe, Fay Sparks; fourth place _ Lecanto High School: Mishelle Mango, Jessica McCormick, Doug Ponticos, Nick Wagner.

APPLIED MATH 2: First place _ Citrus High School: Tara Carlucci, Angel Estep, Ryan Salminen, Jason Soukup; second place _ Crystal River High School: Jeremy Bresler, Danny Esser, Rebecca Wiesen, Kris Amos; third place _ Lecanto High School: Laura Labarbara, Helena Delgado, Mark Milidantri.

CALCULUS: First place _ Citrus High School: Jesse Beleck, Neil Matharoo, Melissa Schnee, Elis Vilchez-Heradorr; second place _ Crystal River High School: Amber Mays, Sarah Busk, Jennifer Mashburn, Curtis Daniel; third place _ Lecanto High School: Nick Carrier, Jeff Hoki, Charles Lee, Zane Reynolds; fourth place _ Lecanto High School: Louis Barbieri, Tom Hespeler, Marren Istvan, Michelle Rowe.

COLLEGE ALGEBRA/TRIG: First place _ Crystal River High School: John Crawford, Robert Santti, Ryan Tolle, Timothy Thompson; second place _ Lecanto High School: Joe Coughlin, Naveen Reddy, David Tarnowski, Matt Tully; Citrus High School: Barbara Harwood, Melissa Herndon, Linae O'Reilly, Wes Powers; third place _ Crystal River High School: Simone Goldfinger, Marc Maier, Sara Yates, Steven Wang.

CONSUMER/EXPLORING MATH: First place _ Citrus High School: Bo Bentley, A.J. Hatten, Becky Kostal, Charles Stauffer; second place _ Citrus High School: Joyce Caklucci, John Genzardi, Jennifer Hensley, Erin Tully; third place _ Lecanto High School: Aimee Anderkin, Linda Lester, Missy Simmons; fourth place _ Citrus High School: Jade Jones, Jason Seijas, Jake Morgan, Joe Schwab.

GEOMETRY: First place _ Crystal River High School: Andres Sandoval, Tina Staton, Sarah Tombolesi, Brent Whitehead; second place _ Citrus High School: James Baldwin, Bret Biance, Robert Dey, Jill Hendrickson; third place _ Crystal River High School: Donnette Bernard, Megan Faulkenberry, Shannon Lowe, Peter Manzoli; fourth place _ Citrus High School: Cynthia Herndon, Irvin MacQuarrie, Tabitha Schrufer.

PREALGEBRA: First place _ Crystal River High School: David Baker, Kim Risher, David Schomas, Haley Tomlinson; second place _ Citrus High School: Robert Harmon, Sheri Jaderlund, Felicia Redlin, Jon Stewart; Crystal River High School: Heather Stanley, James Black, Josh Tucker; third place _ Lecanto High School: Michael Gordon, Fred Steffens; fourth place: Crystal River High School: Ryan Capahi, Geoffrey Haslett, Scott Patterson.

TRIGONOMETRY: First place _ Citrus High School: Brandon Harter, Daniel Scheipers, Roseanne Swallow, Mike Tantillo; second place _ Lecanto High School: Ryan Chancey, Nick Monroe, Merry Williams, Eric Vonderhaar, Carla Longanecker, Mike McNeill, Kate Ruetenik, Sadecia Yates.

GRADE 4 PROBLEM SOLVING: First place _ Lecanto Primary School: Matthew Miskiewicz, Candice Cassidy, Autumn Siegel, Jason Alden; second place _ Seven Rivers Christian School: Ben Bennett, Joey Piazza, Katherine Smith, Elissa O'Dell; third place _ Seven Rivers Christian School _ Jennifer Green, Melissa Head, Aaron Whitchurch, John Magill; fourth place _ Citrus Springs Elementary School: Raymond McDowell, Melissa Callihan, Justin Michel, Denetrios Clary; Crystal River Primary School: Gina Vara, Todd Wisser; Homosassa Elementary School: Ciara Beese, Ashley Phillips, Aimee Buffington; Rock Crusher Elementary School: Mikey Fitzgerald, John Blackstone, Chris Sala, Ryan Ray.

GRADE 5 PROBLEM SOLVING: First place _ Central Catholic School of Citrus County: Edwin Chen, Molly Fitzpatrick, Wesley Tubman, Ashley Rose; second place _ Citrus Springs Elementary School: Chris Hall, Jessica Leach; third place _ Inverness Primary School: D.J. Carella, Lindsey Simonetti, LaShunte' Scriven; fourth place _ Homosassa Elementary School: Ken Ward, Stephen Cummins, Matthew Washington, Felicia Bishop, Lisa Concar, Shenna Lawson, Travis Daugherty, Steven Schwenkler.

GRADE 4 TOWER BUILDING: First place _ Floral City Elementary School: Kala Krause, Raychel Trusty, Heather Arnold, Thomas Jude; second place _ Central Catholic School of Citrus County: Lindsey Smith, Joseph Burnett, Chris Gelin, Christopher Dvorscak; third place _ Crystal River Primary School: Katie Shotwell, Rory Dunn, Rossana Zarate; fourth place _ Citrus Spring Elementary School: Matt Tringali, Lindsay Bradley, Chad Virgin, Emmalee Chorman; Homosassa Elementary School: Ashley McDaniel, Jessica Grybek, Aimee Buffington, Raxa Patel.

GRADE 5 EGG DROP: First place _ Central Catholic School of Citrus County: Randi Rea, Katie Wilson, Breanna Gawrys, Christina Kumar; second place _ Lecanto Primary School: Melissa Dumal, Michael Harris, Wayne Bell; third place _ Rock Crusher Elementary School: Kenneth Rosenberg, Joseph D'Amico, Dennis Vitt; fourth place _ Crystal River Primary School: Zack Zimmerman, Stephanie Pixley.

GRADE 6 PROBLEM SOLVING: First place _ Lecanto Middle School: Nisha Shah, Cassandra Zamboli, Katie Stern, Sireesha Bellam; second place _ Seven Rivers Christian School: Amy Cortese, Joshua Dingler, Tyler McCormick, Egberto Zayas; third place _ Central Catholic School of Citrus County: Kerianne Boltin, Allie Camisa, Elizabeth Meek, Tanya William; Citrus Springs Middle School: Tana Dennis, Anthony Reeves, Dara Dean, Kevin Livengood; Lecanto Middle School: Sarah Poth, Angela Ringenberg, Ashley Langley, Nichy Field; fourth place _ Crystal River Middle School: Daniel Price, Casey Anderson, Cory Nayfield, Michael Evans.

GRADE 7 PROBLEM SOLVING: First place _ Crystal River Middle School: Phillip Price, Nicole Zelneronok, Erin Sisto, Nick Manzoli; second place _ Central Catholic School of Citrus County: Laurie Chen, Jennifer Rimes, Amanda Rose, Ramona Durso; third place _ Inverness Middle School: Brian Spelling, Randy Jacobs, Whitney Gelin, Erik Boynton; fourth grade _ Lecanto Middle School: David Bowman, Bradley Ruben, Daniel Munsell, Korey Hite; Crystal River Middle School: Norman Longfellow, Ash Preston, Lyle Thomas.

GRADE 8 PROBLEM SOLVING: First place _ Crystal River Middle School: Chrissy Poole, Jasmine Young, Cameron Kenady, Albert Pierantoni; second place _ Citrus Springs Middle School: Amy Easter, Angel Hallal, Steven Ramos, Jamie Dewberry; third place _ Crystal River Middle School: Jacob Johnson, Jenny Calloway, Rachel Robinson, Ashley Surkamer; fourth place _ Central Catholic School of Citrus County: Nicole Feldman, Allison McLaughlin, James Mills, Cecilia Michael.

GRADE 8 ALGEBRA: First place _ Crystal River Middle School: Brian Wilkerson, Will Bleakley, Heather Murray, Brad Deitmeyer; Citrus Springs Middle School _ Chad Humphrey, Jimmy Metz, Jared Barr, Fallon Rau; Central Catholic School of Citrus County: Katie Cole, Kimberly Fugate, Elizabeth Gerber, Elizabeth Walling; Seven Rivers Christian School: Catherine Ice, Shawn Allen, C.J. Bryant, Olivia Weiss; second place _ Inverness Middle School: Kelly Willis, Marshall Marcus, Justin Sanchez, Melissa Davis; third place _ Lecanto Middle School: Shaun Kline, Stephanie Pinter, Ashley Snyder, Shaneice Waters.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Advertisement
Advertisement