Advertisement
  1. Archive

TOP ACHIEVERS

The Pinellas County Council of PTAs has announced the winners of the county-level Reflections art contest. The theme of this year's Reflections art contest, sponsored by the National PTA, was "I Wonder Why . . ." The program, begun in Colorado in 1969, is open to students in preschool through Grade 12 and offers students the chance to express themselves through literature, music, photography and the visual arts. Winners, whose entries have been submitted to the state level of competition, were:

Literature:

Primary (prekindergarten to Grade 3) - Jordan Carlson, Seminole Elementary; Jeana Fraser, McMullen-Booth Elementary; Evan Sweat, Madeira Beach Elementary.

Intermediate (grades 3-5) - Elena Barbieri, Lakeview Fundamental Elementary; Haley Burnaman, Garrison-Jones Elementary; Jordan Wells, Lake St. George Elementary.

Middle/junior (grades 6-8) - Jessica Howe, Kennedy Middle; Adriana Rodrigues, Seminole Middle; Eric Tong, Seminole Middle.

Senior (grades 9-12) - Candace Cantrell, Tarpon Springs High; Betsy Walch, St. Petersburg Collegiate High; Jacqueiean Watson, Osceola High.

Music:

Primary (prekindergarten to Grade 3) - Tucker DeGregory, Ridgecrest Elementary; Alexandra Walker, Pasadena Fundamental Elementary.

Intermediate (grades 3-5) - Nicole Columbo, Sutherland Elementary; Andrew Couto, Brooker Creek Elementary; Tori Estren, Ridgecrest Elementary.

Middle/junior (grades 6-8) - Brianna Hartwell, Largo Middle; James Tian, Safety Harbor Middle.

Senior (grades 9-12) - Jennie Lee, Palm Harbor University High; Victoria Massimo, East Lake High.

Photography:

Primary (prekindergarten to Grade 3) - Coley Hungate, Ridgecrest Elementary; Jessica Norman, Cross Bayou Elementary; Ryley Pickrem, Bay Vista Elementary.

Intermediate (grades 3-5) - Andrew Bartolotti, Curlew Creek Elementary; Sawyer Blight, Garrison-Jones Elementary; Sierra Schmidt, Oldsmar Elementary.

Middle/Junior (grades 6-8) - Hannah Helms, Safety Harbor Middle; Haviland Kebler, Southside Fundamental Middle; Sarabeth Lewis, Carwise Middle.

Senior (grades 9-12) - Angelika Graca, St. Petersburg Collegiate High; Lisa Lauttenbach, Osceola High; Alex Marando, East Lake High.

Visual Arts:

Primary (prekindergarten to Grade 3) - Aubrey Belk, Lakeview Fundamental Elementary; Benjamin Zoellner, Douglas L. Jamerson Elementary; Thomas Alan Zoellner, Douglas L. Jamerson Elementary.

Intermediate (grades 3-5) - Ana Arenas, Plumb Elementary; Kristen Borresen, Plumb Elementary; Kurt Yilmaz, Curlew Creek Elementary.

Middle/junior (grades 6-8) - Arlia Delphonse, Tarpon Springs Middle; Arielle Heinke, Safety Harbor Middle; Jenna Mazzella, Carwise Middle.

Senior (grades 9-12) - Phillip Foster, Gibbs High; Jie Qi, Tarpon Springs High; Wade Scott Slater, Gibbs High.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Advertisement
Advertisement