Advertisement
  1. Archive

ODYSSEY OF THE MIND RESULTS

Published Feb. 28, 2006

The following are Pasco County schools scheduled to compete at the state tournament of the Odyssey of the Mind competition on April 8 in Orlando. (This information is based on results from the Gulf Coast Regional Tournament held Saturday at River Ridge Middle/High schools in New Port Richey.)

CALUSA ELEMENTARY: Geometry Structure team, third place; Jungle Bloke team, third place

DAYSPRING ACADEMY: Great Parade team, third place

DEER PARK ELEMENTARY: Geometry Structure team, second place; Tech Transfer team, second place; Jungle Bloke team, third place; Ancient Egypt team, tie for third place; Tech Transfer team, fifth place

GULF HIGH: Great Parade team, first place

HUDSON HIGH: Jungle Bloke team, second place

LAND O'LAKES HIGH: Geometry Structure team, first place

LAKE MYRTLE ELEMENTARY: Tech Transfer team, third place; Ancient Egypt team, tie for third place

BISHOP LARKIN CATHOLIC: Tech Transfer team, second place; Ancient Egypt team, tie for third place; Jungle Bloke team, third place

LONGLEAF ELEMENTARY: Team B, Ancient Egypt, tie for third place

JAMES W. MITCHELL HIGH: Ancient Egypt team, first place

MITTYE P. LOCKE ELEMENTARY: Team A Great Parade, first place; Team A Ancient Egypt, first place; Team A Jungle Bloke, first place

PINE VIEW ELEMENTARY: Ancient Egypt team, second place; Great Parade team, third place; Tech Transfer team, sixth place

PINE VIEW MIDDLE: Great Parade team, first place

RIDGEWOOD HIGH: Jungle Bloke team, first place, Ranatra Fusca Creativity Award

RIVER RIDGE MIDDLE: Geometry Structure team, third place

SAND PINE ELEMENTARY: Geometry Structure team, first place; Great Parade team, second place; Tech Transfer team, fourth place

SEVEN SPRINGS MIDDLE: Team B, Jungle Bloke, first place, Ranatra Fusca Creativity Award; Team A, Ancient Egypt, tie for third place; Team B, Great Parade, fifth place

RAYMOND B. STEWART MIDDLE: Jungle Bloke team, second place

TRINITY ELEMENTARY: Tech Transfer team, first place; Jungle Bloke team, second place, Ranatra Fusca Creativity Award

THOMAS E. WEIGHTMAN MIDDLE: Team B, Geometry Structure, first place; Team A, Geometry Structure, second place; Team B, Ancient Egypt, second place; Team A, Ancient Egypt, tie for third place

WESLEY CHAPEL ELEMENTARY: Geometry Structure team, fourth place

ALSO: The Space Trek teams from Bishop Larkin Catholic (Team C), Wesley Chapel and Fox Hollow elementaries are eligible to perform at the state tournament.