Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2009

Schedule/Results

Swimming: Canterbury v. Keswick Chr. v. Odessa

Tuesday, Sept. 29, 2009

Boys:


Keswick Chr. 61, Canterbury 60


200 med relay: Canterbury (Tunstill, Gairing, Levi, Weiland) 2:11.50; 200 free: Bird (K) 2:57.10; 200 IM: Pliss (K) 3:04.97; 50 free: Gairing (C) 26.53; 100 fly: Levi (C) 1:21.50; 100 free: Nunnally (K) 1:01.47; 500 free: Bird (K) 8:49.47; 200 free relay: Canterbury (Tunstill, Weiland, Gairing, Levi) 1:54.47; 100 back: Tunstill (C) 1:10.72; 100 breast: Levi (C) 1:14.28; 400 free relay: Keswick Chr. (Bird, Heath, Holland, Toledo) 5:18.22


Canterbury 64, Odessa 0


200 med relay: Canterbury (Tunstill, Gairing, Levi, Weiland) 2:11.50; 50 free: Gairing (C) 26.53, 100 fly: Levi (C) 1:21.50; 100 free: Tunstill (C) 1:02.32; 200 free relay: Canterbury (Tunstill, Weiland, Gairing, Levi) 1:54.47; 100 back: Tunstill (C) 1:10.72; 100 breast: Levi (C) 1:14.28;


Keswick Chr. 91, Odessa 0


200 med relay: Keswick Chr. (Pliss, Bird, Holland, Heath) 2:22.69; 200 free: Bird (K) 2:57.10; 200 IM: Pliss (K) 3:04.97; 50 free: Pliss (K) 33.57; 100 fly: Holland (K) 1:34.81; 100 free: Nunnally (K) 1:01.47; 500 free: Bird (K) 8:49.47; 200 free relay: Keswick Chr. (Heath, Pliss, Holland, Nunnally) 2:02.72; 100 back: Heath (K) 1:18.63; 100 breast: Toledo (K) 2:13; 400 free relay: Keswick Chr. (Bird, Heath, Holland, Toledo) 5:18.22


Girls:


Canterbury 125, Keswick Chr. 32


200 med relay: Canterbury (Jones, L. Wells, J. McQueen, M. McQueen) 2:17.28; 200 free: L. Wells (C) 2:23.53; 200 IM: Adams (C) 2:53.67; 50 free: E. Wells (C) 28.44; 100 fly: J. McQueen (C) 1:13.09; 100 free: Jones (C) 1:04.62; 500 free: Wolf (C) 6:39.31; 200 free relay: Canterbury (M. McQueen, Jones, J. McQueen, L. Wells) 2:03.79; 100 back: Jones (C) 1:11.19; 100 breast: L. Wells (C) 1:22.15; 400 free relay: Canterbury (Wolf, J. McQueen, Adams, M. McQueen) 4:44.57


Canterbury 132, Odessa 3


200 med relay: Canterbury (Jones, L. Wells, J. McQueen, M. McQueen) 2:17.28; 200 free: L. Wells (C) 2:23.53; 200 IM: Adams (C) 2:53.67; 50 free: E. Wells (C) 28.44; 100 fly: J. McQueen (C) 1:13.09; 100 free: Jones (C) 1:04.62; 500 free: Wolf (C) 6:39.31; 200 free relay: Canterbury (M. McQueen, Jones, J. McQueen, L. Wells) 2:03.79; 100 back: Jones (C) 1:11.19; 100 breast: L. Wells (C) 1:22.15; 400 free relay: Canterbury (Wolf, J. McQueen, Adams, M. McQueen) 4:44.57


Keswick Chr. 78, Odessa 4


200 med relay: Keswick Chr. (Taylor, Barnes, Carroll, Larreaw) 3:45.88; 200 free: Mcfall (K) 2:50.69; 50 free: Eaton (K) 37.50; 100 fly: Carroll (K) 1:51.13; 100 free: Heath (K) 1:10.09; 500 free: Mcfall (K) 7:47.72; 200 free relay: Keswick Chr. (Heath, Welch, Eaton, Hubbard) 2:20.32; 100 back: Welch (K) 1:36.03; 100 breast: Heath (K) 1:25.56; 400 free relay: Keswick Chr. (Eaton, Mcfall, Taylor, Hubbard) 5:42.03

Permalink

Teams

Swimming: District 3A-5

Saturday, Oct. 31, 2009

Swimming
Class 3A, District 5
At Long Center


Girls:



Team scores: Palm Harbor University 403, Plant 371, Countryside 330, Clearwater 235, East Lake 221, Northeast 207, Seminole 189.5, Largo 103.5, Chamberlain 56, Alonso 54.



Results: 200 medley relay - Countryside (Compton, Margalis, L. Hall, E. Hall) 1:51.53, East Lake (Spencer, Torres, Katz, Peterson) 1:52.37, Northeast (Piper, Jones, Quinn, Flanagan) 1:56.87, Palm Harbor U (Katopis, Randelman, Oster, Bauer) 1:58.37; 200 free - Katz (EL) 1:50.08, Slaatmo (Pl) 1:53.75, Rossi (Clw) 1:54.73, Myers (PHU) 1:55.80; 200 IM - Margalis (Cs) 2:00.64, Piper (Ne) 2:08.75, Jones (Ne) 2:12.23, Hahmann (Pl) 2:12.48; 50 free - Frehling (Sem) 24.16, Isaacson (Lar) 24.37, Werdine (Pl) 24.82, E. Hall (Cs) 25.39; Diving - Hagan (Pl) 414.10, Dawson (Sem) 390.85, Rizzo (Ne) 367.35, Gonzales (EL) 323.40; 100 fly - Frehling (Sem) 57.50, Torres (EL) 59.22, L. Hall (Cs) 59.75, Clifford (Pl) 1:01.20; 100 free - Isaacson (Lar) 52.74, Grace (Cs) 54.45, Werdine (Pl) 54.64, Hahmann (Pl) 54.90; 500 free - Margalis (Cs) 4:49.79, Katz (EL) 4:51.35, Slaatmo (Pl) 4:55.91, Rossi (Clw) 4:56.48; 200 free relay - Plant (Werdine, Slaatmo, Hahmann, Hil. Hahmann) 1:40.98, Palm Harbor (Bloxam, Rasmussen, King, Myers) 1:43.28, East Lake (Peterson, Spencer, Torres, Katz) 1:43.95, Countryside (Hall, Witkoski, Compton, Grace) 1:44.56; 100 back - Piper (Ne) 58.65, Grace (Cs) 1:00.18, Katopis (PHU) 1:01.06, Compton (Cs) 1:01.89; 100 breast - Torres (EL) 1:06.55, Clifford (Pl) 1:09.31, L. Hall (Cs) 1:09.81, Jones (Ne) 1:10.12; 400 free relay - Countryside (Grace, Witkowski, Hall, Margalis) 3:38.45, Plant (Werdine, Slaatmo, Hahmann, Hil. Hahmann) 3:40.35, Palm Harbor (Bloxam, Hubbard, King, Myers) 3:43.68, Clearwater (Alexiou, K. Rossi, A. Rossi, M. Rossi) 3:47.53;


Boys:



Team scores: Palm Harbor University 434, Countryside 335, Plant 286, Northeast 264, Clearwater 252, Seminole 245, East Lake 189, Largo 64, Alonso 42.



Results: 200 medley relay - Countryside (Fabian, Meszaros, Taddeo, Witkowski) 1:39.48; Palm Harbor (McRae, Morgan, Perrotti, Williams) 1:41.37; Seminole (Thompson, Metka, Hawkins, Sinibaldi) 1:46.24, Northeast (Decker, Burrows, Krastev, Rinard) 1:48.94; 200 free - Stearns (PHU) 1:43.62, Deedrick (Pl) 1:43.96, Metka (Sem) 1:45.82, O’Donoghue (Clw) 1:49.04; 200 IM - Thompson (Sem) 1:56.36, Taddeo (Cs) 1:56.67, Morgan (PHU) 1:59.45, Freeman (PHU) 1:59.45; 50 free - Rinard (Ne) 22.07, Witkowski (Cs) 22.44, Williams (PHU) 22.54, Kelly (Cs) 22.83; Diving - Bourgoing (Clw) 46‘.95, Burrows (Ne) 430.75, Stoneberg (Clw) 351.05, Whitsett (Clw) 348.90; 100 fly - Perrotti (PHU) 52.97, Rinard (Ne) 53.11, Fabian (Cs) 53.95, Freeman (PHU) 54.79; 100 free - McRae (PHU) 47.63, Taddeo (Cs) 48.35, Hawkins (Sem) 49.68, Kelly (Cs) 49.84; 500 free - Stearns (PHU) 4:35.21, Thompson (Sem) 4:38.10, Deedrick (Pl) 4:40.18, Metka (Sem) 4:48.23; 200 free relay - Seminole (Hawkins, Metka, Sinibaldi, Thompson) 1:31.16, Palm Harbor (Williams, Freeman, Perrotti, Stearns) 1:31.30, Countryside (Witkowski, Wilsey, Krug, Kelly) 1:31.33, Northeast (Rinard Burrows, Milian, Bedell) 1:33.09; 100 back - Fabian (Cs) 52.70, McRae (PHU) 53.67, Perrotti (PHU) 55.10, Krastev (Ne) 55.98; 100 breast - Meszaros (Cs) 1:01.61, Morgan (PHU) 1:02.14, Smith (EL) 1:04.71, Hawkins (Sem) 1:05.47; 400 free relay -  Palm Harbor (McRae, Gettino, Morgan, Stearns) 3:17.72, Countryside (Kelly, Wilsey, Fabian, Weszaros) 3:20.18, Plant (Deedrick, Rodgers, Slaatmo, Rosso) 3:24.53, Northeast (Decker, Krastev, Shapiro, Bedell) 3:29.95.

Permalink

Teams

CLASS A REGION 3 MEET

Saturday, Nov. 7, 2009


Boys


Team scores — Berkeley Prep 349, Cardinal Mooney 232, Tampa Prep 185, Shorecrest 160, Admiral Farragut 153,Steinbrenner 144, St. Stephen’s 136, CC Catholic 126, Indian Rocks Chr. 116, Bishop Verot 109, Robinson 99, Seacrest Day 93, Naples Community School 59.5, SP Catholic 53, Sarasota Chr. 50, Dunbar 35, Northside Chr. 33, Evangelical Chr. 19, Canterbury 17, Bayshore Chr. 17, Seffner Chr. 15, Out-of-Door 9.5, Golden Gate 2, Tampa Catholic 1.



Individual results — 200 medley relay:



Berkeley Prep (Olney, Hatoum, Bobo, Eicholtz) 1:43.95. 200 free: Ceddia (CM) 1:40.98. 200 IM: Alonso (IRC) 2:00.17. 50 free: Ficker (BV) 21.82. Diving: Stein (Sc) 442.80. 100 fly: Altman (Sea) 52.56. 100 free: Ficker (BV) 48.31; 500 free: Ceddia (CM) 4:30.82. 200 free relay: Berkeley Prep (Miller, Bandes, A. Bandes, Eicholtz (1:30.55). 100 back: Kazokas (SS) 54.77. 100 breast: Alonso (IRC) 1:02.69. 400 free relay: Berkeley Prep (Miller, Bandes, A. Bandes, Hatoum) 3:21.24.



Girls



Team scores —



Shorecrest 324, Northside Chr. 265, Tampa Prep 255, Bishop Verot 205, CC Catholic 153, St. Stephen’s 136, Berkeley Prep 134, SP Catholic 128, Naples Community School 119, Steinbrenner 98, Cardinal Mooney 74, Robinson 74, Tampa Catholic 72, Seacrest 65, Indian Rocks Chr. 50, Out-of-Door 44, Fort Myers Canterbury 34, Canterbury 26, Evangelical Chr. 25, Calvary Chr. 19, Bradenton Chr. 7, Admiral Farragut 5.



Individual results — 200 medley relay:



Shorecrest (Shea, Tripp, Piper, Andrews) 1:54.61. 200 free: Peacock (BV) 1:49.77. 200 IM: Piper (Sc) 2:09.43. 50 free: Jordan (BP) 24.53. Diving: Burton-Akright (TP) 469.15. 100 fly: Jordan (BP) 59.39. 100 free: St. Louis (Ns) 52.42. 500 free: Peacock (BV) 4:46.92. 200 free relay: Northside Chr. (St. Louis, Scott, Schmidt, Caldwell) 1:41.41. 100 back: Piper (Sc) 58.92. 100 breast: St. Louis (Ns) 1:04.19. 400 free relay: Shorecrest (Piper, Shea, Alexander, Andrews) 3:41.32.


Permalink

Teams

Dual Meet _ Cantebury School of Florida vs Saint Stephens Episcopal

Thursday, Sept. 9, 2010

Boys
Canterbury 77, St. Stephens Episcopal 58

200 medley relay: Canterbury (Richstein, Turtle, Barnard, Dobiesz); 200 free: St. Steph (Wijesinghe); 200 IM: Cant. (Tunstall); 50 free: Cant. (Weiland). 100 fly: Cant. (Berdusco); 100 free: St. Steph. (Boothby); 500 free: St. Steph. (Dunlap); 200 free relay: St. Steph (Berdusco, Wijensinghe, Dunlap, Boothby); 100 backstroke: Cant. (Tunstall); 100 breast: St. Steph (Berdusco); 400 free relay: St. Steph (Dunlap, Wijensinghe, Boothby, Berdusco)

Girls:
Canterbury 91, Saint Stevens 72

200 medley relay: St. Steph ( A.Berdusco E. Berdusco Csubak Zalepuga; 200 free: St. Steph. (Csubak) ; 200 IM:Cant. McQueen; 50 free:St. Steph (E. Berdusco). 100 fly: St. Steph (A. Berdusco); 100 free: Cant. (L. Welles); 500 free: Cant. (Flannagan); 200 free relay:St. Steph (A.Bedusco, Zalepuga, Csubak, E. Berdusco); 100 backstroke: St. Steph (A. Berdusco); 100 breast:St. Steph. (E. Berdusco); 400 free relay: Cant. (E Wells, Wolf, L. Wells, Flannagan)

Records:

Permalink

Teams

Map

Canterbury School: Swimming: 2009