//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2009

Stories

Schedule/Results

Boys swimming: Northeast 103, Osceola 80. Girls swimming: Osceola 102, Northeast 91

Thursday, Sept. 10, 2009

Boys:
Northeast 103, Osceola 80


200 medley relay: Osc (Maecot, Tomlin, Staszak, Hendricks) 1:48.19; 200 free: Decker (N) 1:58.56; 200 IM: Tomlin (O) 2:07.61; 50 free: Renard (N) 23.41. Diving: Burrows (N) 254.55; 100 fly: Renard (N) 58.12; 100 free: Decker (N) 52.35; 500 free: Maecot (O) 5:08.16; 200 free relay: NE (Decker, Renard, Burrows, Milion) 1:36.81; 100 backstroke: Krastev (N) 58.60; 100 breast: Tomlin (O) 1:05.02; 400 free relay: Osc (Maecot, Hendricks, Tomlin, Staszak) 3:39.09


Girls:


Osceola 102, Northeast 91


200 medley relay: Osc (Boucher, Coda, Wiser, Carr) 2:04.55; 200 free: Carr (O) 2:06.80; 200 IM: Boucher (O) 2:21.31; 50 free: Jones (N) 26.31. Diving: George (O) 220.25; 100 fly: Wiser (O) 1:07.27; 100 free: Flannigan (N) 1:01.63; 500 free: Boucher (O) 5:18.73; 200 free relay: NE (Perez, Quinn, Flannigan, Jones) 1:54.50; 100 backstroke: Carr (O) 1:08.27; 100 breast: Jones (N) 1:13.01; 400 free relay: Osc (Coda, Carr, Wiser, Boucher) 4:04.03.


 

Permalink

Teams

Boys swimming, Girls swimming: Total Team Relay Challenge

Saturday, Sept. 12, 2009


Total Team Relay Challenge


At North Shore Pool


Total team scores


Palm Harbor U 774, Punta Gorda Charlotte 652, Tampa Prep 636, Northeast 548, Countryside 546, Seminole 538, Clearwater 494, East Lake 476, St. Petersburg 398, Shorecrest 346, Osceola 330, Bradenton St. Stephen’s 250, Tarpon Springs 244, Sarasota Cardinal Mooney 238, Lakewood 200, Dunedin 168, St. Petersburg Catholic 162, Bradenton Manatee 100, Canterbury 58, Calvary Chr. 52, Gibbs 38, Northside Chr. 24.


Individual results



Boys


Punta Gorda Charlotte 414, Palm Harbor U 356, Northeast 312, Tampa Prep 298, Seminole 282, Countryside 266, Clearwater 254, East Lake 180, Sarasota Cardinal Mooney 162, Osceola 158, Lakewood 158, St. Petersburg 156, Tarpon Springs 138, Bradenton St. Stephens 114, Shorecrest 98, Bradenton Manatee 68, St. Petersburg Catholic 56, Dunedin 42, Gibbs 32, Canterbury 20.


Diving - Northeast (Cuevas, Burrows); 200 medley relay - PHU (McRae, Morgan, Perotti, Williams) 1:42.04; 200 free relay - Seminole (Thompson, Metka, Hawkins, Sinibaldi) 1:32.97; 400 individual medley relay (Perotti, Morgan, Freeman, Stearns) 3:49.51; 250 sprint crescendo relay - PHU; 200 fly relay - Charlotte (Coldiron, Moran, Scott D., Scott T.) 1:46.62; 100 free relay - Countryside (Meszaros, M. Fabian, Witkowski, Lush) 43.47; 500 distance crescendo relay - Countryside (Witkowski, Wiley, M. Fabian, Meszaros) 4:27.18; 100 medley relay - Charlotte (Spahr, Hughes, Moran, Roche) 52.47; 200 back relay - PHU (McRae, Freeman, Ackerman, Stearns) 1:48.67; 200 breast relay - Charlotte (Coldiron, Scott, P. Hughes, D. Hughes) 2:07.01; 400 free relay - PHU (McRae, Gettino, Williams, Stearns) 3:24.00.


Girls


Palm Harbor U 418, Tampa Prep 338, East Lake 296, Countryside 280, Seminole 256, Shorecrest 248, St. Petersburg 242, Clearwater 240, Punta Gorda Charlotte 238, Northeast 236, Osceola 172, St. Petersburg 136, Dunedin 126, Tarpon Springs 106, St. Petersburg Catholic 106, Sarasota Cardinal Mooney 76, Calvary Chr. 52, Lakewood 42, Canterbury 38, Bradenton Manatee 32, Northside Chr. 24, Gibbs 6.



Diving - St. Petersburg Catholic (Schweiger, Mixa); 200 medley relay - Countryside (Grace, L. Hall, E. Hall, Witkowski) 1:56.80; 200 free relay - PHU (Bauer, Rasmussen, Hubbard, Katopis) 1:47.81; 400 invidual medley relay - Shorecrest (Piper, Tripp, Shea, Andrews) 4:22.94; 250 sprint crescendo relay - PHU; 200 fly relay - East Lake (Torres, Spencer, McMeekin, Katz) 1:57.75; 100 free relay - PHU (Rasmussen, O’Connor, Mayer, Bauer) 49.65; 500 distance crescendo relay - PHU (Bauer, Bloxam, King, Myers) 4:52.40; 100 medley relay - PHU (Savona, Randelman, Oster, Bauer) 56.45; 200 back relay - East Lake (McMeekin, Spencer, Torres, Katz) 1:59.30; 200 breast relay - PHU (Randelman, Rasmussen, O’Neal, Hubbard) 2:24.45; 400 free relay - PHU (Bloxam, O’Neal, Myers, King) 3:52.66.


Permalink

Teams

Boys swimming: Northeast 41, Clearwater 37. Girls swimming: Northeast 43, Clearwater 29

Wednesday, Sept. 16, 2009

SWIMMING


Boys:
Northeast 41, Clearwater 37


200 medley relay: NE (Decker, Burrows, Rinard, Kraster) 2:03.74; 200 free: Kraster (NE) 2:11.38; 200 IM: O'Donoghue (Cwr) 2:23.03; 50 free: Rinard (NE) 26.41. Diving: Bourgoing (Cwr) 243.75.


Girls:
Northeast 43, Clearwater 29


200 medley relay: NE (Piper, Jones, Reinhart, Marton) 2:13.69; 200 free: M. Rossi (Cwr) 2:13.87; 200 IM: Jones (NE) 2:31.85; 50 free: K. Rossi (Cwr) 32.20. Diving: Anderatas (NE) 174.25.


 

Permalink

Teams

Girls swimming: Gulf 64, River Ridge 52

Wednesday, Sept. 16, 2009

Girls:


Gulf 64, River Ridge 52


200 med relay: River Ridge (Kahle, Fregger, Holt, Wade) 2:32.30; 200 free: Jacobs (G) 2:29.39; 200 IM: Magolan (G) 2:26.03; 50 free: Jauch (G) 31.92; Diving: Jauch (G) 123.95; 100 fly: Magolan (G) 1:13.97; 100 free: Wade (RR) 1:109.02; 500 free: Jacobs (G) 6:44.96

Permalink

Teams

PCAC MEET

Saturday, Sept. 26, 2009


PINELLAS COUNTY ATHLETIC CONFERENCE MEET


At The Long Center


Boys: Palm Harbor University 394, Countryside 326, Northeast 264, Clearwater 245, Seminole 238, Osceola 172, St. Petersburg 156, East Lake 147, Lakewood 91, Tarpon Springs 86, Largo 46, Dunedin 30, Boca Ciega 25, Gibbs 20, Pinellas Park 12, Dixie Hollins 10.


200 medley relay - Countryside (Fabian, Meszaros, Taddeo, Kelly) 1:40.31, Palm Harbor (McRae, Willey, Freeman, Williams) 1:43.30, Seminole (Thompson, Metka, Hawkins, Sinibaldi) 1:45.19; 200 free - Stearns (PHU) 1:42.24, Metka (Sem) 1:47.73, O’Donoghue (Clw) 1:49.14; 200 IM - Thompson (Sem) 1:55.52, Freeman (PHU) 2:00.48, Meszaros (Cs) 2:02.56; 50 free - Williams (PHU) 22.52, Kelly (Cs) 22.60, Rinard (Ne) 22.78; Diving - Bourgoing (Clw) 412.10, Burrows (Ne) 336.15, Stoneberg (Clw) 333.75; 100 fly - Perrotti (PHU) 52.52, Fabian (Cs) 53.31, Freeman (PHU) 54.94; 100 free - Taddeo (Cs) 48.43, McRae (PHU) 48.78, Williams (PHU) 49.29; 500 free - Stearns (PHU) 4:34.83, Metka (Sem) 4:53.19, Krastev (Ne) 5:03.62; 200 free relay - Palm Harbor (Williams, Freeman, Perrotti, Stearns) 1:31.12, Seminole (Thompson, Sinibaldi, Hawkins, Metka) 1:31.37, Countryside (Wilsey, Krug, Piatt, Lush) 1:36.80; 100 back - Fabian (Cs) 51.80, Thompson (Sem) 52.21, McRae (PHU) 55.39; 100 breast - Meszaros (Cs) 1:01.38, Tomlin (Osc) 1:03.91, O’Donoghue (Clw) 1:05.40; 400 free relay - Countryside (Kelly, Meszaros, Fabian, Taddeo) 3:17.35, Palm Harbor (McRae, Gettino, Perrotti Stearns) 3:20.68, Northeast (Rinard, Krastev, Bedell, Decker) 3:28.55.


Girls: Palm Harbor University 399, Countryside 341, Clearwater 220, Northeast 209, East Lake 201, St. Petersburg 196, Osceola 179.50, Seminole 169 Tarpon Springs 107.50, Largo 79, Dunedin 57, Lakewood 53, Gibbs 18, Pinellas Park 12.


200 medley relay - Countryside (Grace, Margalis, L. Hall, E. Hall) 1:50.28, Northeast (Piper, Jones, Quinn, Flanagan) 1:56.80, St. Petersburg (Marckese, Rorer, Newfield, Quinn) 1:57.97; 200 free - Katz (EL) 1:52.18, M. Rossi (Clw) 1:54.22, Quinn (SP) 1:56.50; 200 IM - Margalis (cs) 2:02.17, Buckley (TS) 2:07.74, Myers (PHU) 2:09.39; 50 free - Frehling (Sem) 23.81, Isaacson (Lar) 24.80, E. Hall (Cs) 25.11; Diving - Dawson (Sem) 382.50, George (Osc) 364.05, Rizzo (Ne) 340.50; 100 fly - Frehling (Sem) 56.14, Piper (Ne) 57.98, Torres (EL) 58.79; 100 free - Buckley (TS) 52.64, Isaacson (Lar) 52.69, Grace (Cs) 54.50; 500 free - M. Rossi (Clw) 4:54.60, Myers (PHU) 5:02.75, King (PHU) 5:04.98; 200 free relay - East Lake (Peterson, Spencer, Torres, Katz) 1:42.88, Palm Harbor (Bloxam, Rasmussen, Bauer, Myers) 1:43.62, Clearwater (Alexiou, K. Rossi, A. Rossi, M. Rossi) 1:43.96; 100 back - Piper (Ne) 57.00, Katz (EL) 59.03, Marckese (SP) 1:00.92; 100 breast - Margalis (Cs) 1:04.64, Torres (EL) 1:06.92, Jones (Ne) 1:08.69; 400 free relay - Countryside (Witkowski, Compton, L. Hall, Margalis) 3:40.36.


Permalink

Teams

Boys swimming: Northeast 105, East Lake 78, Girls swimming: East Lake 94, Northeast 92

Wednesday, Oct. 7, 2009

Boys:
Northeast 105, East Lake 78.


200 medley relay: NE (Decker, Burrows, Krastez, Bedell) 1:50.09; 200 free: Steele (EL) 1:59.64; 200 IM: Decker (NE) 2:18.96; 50 free: Pickrem (EL) 24.55. Diving: Burrows (NE) 227.55; 100 fly: Shappiro (NE) 1:04.72; 100 free: Krastez (NE) 52.76; 500 free: Decker (NE) 5:22.95; 200 free relay: NE (Burrows, Milan, Daniel, Shapiro) 1:41.02; 100 backstroke: Krastez (NE) 58.35; 100 breast: Smith (EL) 1:11.37; 400 free relay: NE (Decker, Krastez, Shapiro, Cedell) 3:38.85.


Girls:
East Lake 94, Northeast 92


200 medley relay: EL (Spencer, Torres, Katz, Peterson) 1:55.51; 200 free: Katz (EL) 1:57.81; 200 IM: Piper (NE) 2:10.64; 50 free: Jones (NE) 25.82. Diving: Rizzo (NE) 182.05; 100 fly: Piper (NE) 1:00.31; 100 free: Katz (EL) 53.85; 500 free: Slanigan (NE) 5:33.36; 200 free relay: NE (Arbasar, Marton, Quinn, Snyder) 1:54.56; 100 backstroke: Spencer (EL) 1:05.36; 100 breast: Torres (EL) 1:10.88; 400 free relay: EL (Spencer, Torres, Peterson, Katz) 3:55.41.


 

Permalink

Teams

Swimming: Northeast at St. Petersburg

Wednesday, Oct. 14, 2009

Boys:
Northeast 113, St. Petersburg 73

200 medley relay: Northeast (Decker, Krastev, Burrows, Rinard) 1:51.14; 200 free: Krastev (Ne) 1:53.22; 200 IM: Bevell (Ne) 2:13.81; 50 free: Rinard (Ne) 23.01. Diving: Burrows (Ne) 202; 100 fly: Rinard (Ne) 57.75; 100 free: Decker (Ne) 51.24; 500 free: Everson (Ne) 5:47.37; 200 free relay: Northeast (Rinard, Burrows, Milian, Bedell) 1:37.22; 100 backstroke: Krastev (Ne) 56.59; 100 breast: Milian (Ne) 1:14.95; 400 free relay: St. Petersburg (Jockers, Harris, Predic, Kennedy) 2:32.70

Girls:
St. Petersburg 93, Northeast 91

200 medley relay: Northeast (Piper, Jones, T. Quinn, Kelly) 1:57.03; 200 free: C.Quinn (SP) ; 200 IM: Jones (Ne) 2:15.63; 50 free: King (SP) 27:11. Diving: Rizzo (Ne) 226; 100 fly: Piper (Ne) 1:00.29; 100 free: Jones (Ne) 57.62; 500 free: C.Quinn (SP) 5:20.15; 200 free relay: SP (Marckese, Newfield, King, C.Quinn) 1:48.12; 100 backstroke: Marckese (SP) 1:03.66; 100 breast: Snyder (Ne) 1:16.05; 400 free relay: Northeast (Piper, Arbasak, Snyder, Jones) 4:02.15

Permalink

Teams

Boys swimming: Northeast 143, SP Catholic 47. Girls swimming: Northeast 111, SP Catholic 71

Thursday, Oct. 22, 2009

BOYS


Northeast 143, SP Catholic 47.


200 medley relay: NE (Decker, Bedell, Krastev, Rinard) 1:48.10; 200 freestyle: Shapiro (NE) 2:03.58; 200 IM: Krastev (NE) 2:10.35; 50 freestyle: Bedell (NE) 24.31; Diving: Teaney (NE) 186.05; 100 butterfly: Chase (SPC) 1:07.26; 100 freestyle: Bedell (NE) 53.87; 500 freestyle: Rinard (NE) 5:51.02; 200 free relay: NE (Rinard, Burrows, Bedell, Decker) 1:31.91; 100 backstroke: Chase (SPC) 1:08.20; 100 breaststroke: Decker (NE) 1:10.00; 400 freestyle relay: NE (Burrows, Milian, Shapiro, Krastev)  3:48.09.


GIRLS


Northeast 111, SP Catholic 71


200 medley relay: NE (Piper, Snyder, Ke. Marton, Ka. Marton) 2:05.00; 200 freestyle: Petrillo (SPC) 2:08.16; 200 IM: McCann (SPC) 2:36.31; 50 freestyle: Montchal (SPC) 28.38; Diving: Mixa (SPC) 208.45; 100 butterfly: Montchal (SPC) 1:08.86; 100 freestyle: Petrillo (SPC) 58.20; 500 Freestyle: Piper (NE) 5:20.89; 200 freestyle relay: NE (Piper, Arbasak, Ke. Marton, Snyder) 1:50.70;  100 backstroke: Snyder (NE) 1:13.88; 100 breaststroke: Piper (NE) 1:06.70; 400 freestyle relay: NE (Quinn, Ka. Marton, Reinhart, Pate) 4:24.18


 

Permalink

Teams

CLASS 3A REGION 2 MEET

Saturday, Nov. 7, 2009


 


Class 3A-2 Region swim meet


At North Shore Pool, St. Petersburg


Boys team scores


Palm Harbor U 279, Charlotte 249, Countryside 249, Sarasota Riverview 208.50, Seminole 184, Wharton 157, Sarasota 138, Northeast 134, Clearwater 111, Plant 106, Newsome 90.5, Bloomingdale 69, Venice 46.50, St. Petersburg 43, Plant City 42, Lakeland 32.50, North Port 30, East Lake 27, Largo 12, TBT 11, Port Charlotte 10, George Jenkins 8, Alonso 6


Boys individuals


200 medley relay - Countryside (Fabian, Meszaros, Taddeo, Witkowski) 1:39.22; Palm Harbor (McRae, Morgan, Perrotti, Williams) 1:39.45; Seminole (Thompson, Hawkins, Metka, Sinibaldi) 1:41.49; Charlotte (Scott, Coldiron, Moran, Cates) 1:43.26; 200 free - Metka (Sem), 1:41.80; Stearns (PHU), 1:42.24; Davis (Sar), 1:42.91; Deedrick (Pla), 1:44.74; 200 IM - Caldwell (SR), 1:53.21; Thompson (Sem), 1:53.76; Taddeo (Cou), 1:56.90; Morgan (PHU), 1:57.26; 50 free - Rees (Whar), 21.20; Rinard (NE), 21.64; Williams (PHU), 21.99; Kadibhai (SR), 22:05;


1 M diving - Wing-Holt (Bloom), 465.05; Bourgoing (Cle), 447.50; Burrows (NE), 418.45; Nelson (Bloom), 368.00; 100 fly - Perrotti (PHU), 52.51; Fabian (Cou), 52.93; Freeman (PHU), 53.77; Ankers (Whar), 53.85; 100 free - Rees (Whar), 46.70; Hawkins (Sem), 48.27; Cates (Char), 48.28; Kelly (Cou), 48.29; 500 free - Caldwell (SR), 4:28.86; Stearns (PHU), 4:34.89; Thompson (Sem), 4:35.25; Metka (Sem), 4:38.92; 200 free relay - Sarasota Riverview (Caldwell, Kadibhai, Atkins, Rauch), 1:28.03; Seminole (Hawkins, Sinibaldi, Metka, Thompson), 1:29.69; Countryside (Witkowski, Wilsey, Lush, Kelly), 1:29:86; Palm Harbor U. (Williams, Freeman, Perrotti, Stearns), 1:31.07; 100 back - Fabian (Cou), 52.15; Rauch (SR), 53.21; Scott (Char), 54.69; Perrotti (PHU), 54.75; 100 breast - Gilbreath (Whar), 1:01.72; Pagan (Sara), 1:01.94; Coldiron (Cha), 1:02.01; Metzaros (Cou), 1:02.07; 400 free relay - Wharton (Sox, Ankers, Rees, Gilbreath), 3:14.54; Countryside (Kelly, Fabian, Meszaros, Taddeo), 3:15.10; Palm Harbor U (McRae, Gettino, Morgan, Stearns), 3:17.99; Sarasota (Davis, Watts, Cesaroni, Pagan), 3:18.14.


Girls team scores


Plant 251.50, Countryside 237.50, Sarasota Riverview 230.50, Sarasota 221.50, Wharton 168.50, East Lake 164, Newsome 158.50, Palm Harbor U. 143, Charlotte 118, Seminole 114, Northeast 113, St. Petersburg 89, Clearwater 80, Largo 62, Venice 60, Manatee 33, George Jenkins 22, Gaither 20, Bloomingdale 14, Lakeland 9, Freedom 7, Port Charlotte 6, Chamberlain 1


Girls individuals


200 medley relay - Countryside (Compton, Margalis, L. Hall, E. Hall) 1:50.68; East Lake (Spencer, Torres, Katz, Peterson) 1:50.88; Sarasota (Leonard, Sceibel, Bessire, Muth) 1:52.53; Sarasota Riverview (Plocharsky, Linn, Raybon, Searles) 1:53.73; 200 free - Katz (EL) 1:50.01; Muth (Sar) 1:50.07; E. Slaatmo (Pla), 1:52.60; Frantz (Cha) 1:53.08; 200 IM - Margalis (Cou), 1:59.62; Piper (NE), 2:07.39; Linn (SR), 2:09.64; Jones (NE), 2:10.76; 50 free - Frehling (Sem), 24.11; Isaacson (Lar), 24.21; Menendez (Whar), 24.69; Werdine (Pla), 24.69; 1 M diving - Hagan (Pla), 421.05; Zetzman (Sar), 413.80; Mathers (News), 395. 00; Dawson (Sem), 359.65; 100 fly - Frehling (Sem), 57:16; Harrington (Man), 58.37; Torres (EL), 59:04; Menendez (Whar), 59:37; 100 free - Muth (Sar), 51.81; Grace (Cou), 51.29, Isaacson (Lar), 51.99; Kuethe (Whar), 53.31;


500 free - Margalis (Cou), 4:50.69; Katz (EL), 4:51.17; E. Slaatmo (Pla), 4:54.72; Rossi (Cle), 4:57.41; 200 free relay - Wharton (Menendez, Albright, Smith, Kuethe), 1:39.08; Plant (Werdine, Slaatmo, Ha. Hahmann, Hi. Hahmann), 1:39.50; Countryside (E. Hall, Witkowski, L. Hall, Grace), 1:40.28; East Lake (Torres, Spencer, Peterson, Katz), 1:41.98; 100 back - Kyle (New), 57.17; Piper (NE), 57.89; Linn (SR), 57.93; Leonard (Sar), 58.17; 100 breast - Torres (EL), 1:06.64; Clifford (Pla), 1:08.06; Hall (Coun), 1:09.39; Donahue (Pla), 1:09.71; 400 free relay - Sarasota (Muth, Davis, Bessire, Leonard), 3:33.74; Countryside (Margalis, Finke, Compton, Grace), 3:35.99; Sarasota Riverview (Linn, Wilhelm, Bugatti, Jones), 3:36.82; Plant (Werdine, Slaatmo, Ha. Hahmann, Hi. Hahmann), 3:40.19


Permalink

Teams

Map

Northeast High School: Swimming: 2009