//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2012

Stories

Schedule/Results

Swimming: Robinson vs. Strawberry Crest

Tuesday, Sept. 4, 2012

BOYS
Robinson 98, Strawberry Crest 70;

200 medley: Robinson (Starks, Nolte, C. Brown, R. Brown) 1:46.86;
200 free: C. Brown (R) 2:00.48;
200 IM: Starks (R) 2:14.56;
50 free: R. Brown (R) 23.50;
100 fly: R. Brown (R) 57.60;
100 free: Nolte (R) 47.72;
500 free: Lumsden (SC) 6:49.33;
200 free relay: Strawberry Crest (DeBrigard, Mangosing, Ruland, Wisecarver) 1:48.58;
100 back: Kitvis (SC) 1:01.97;
100 breast: Nolte (R) 1:06.76;
400 free relay: Robinson (Cahill, C. Brown, R. Brown, Nolte) 3:39.53;

Records
Robinson 1-0, Strawberry Crest 0-1;

GIRLS
Robinson 95, Strawberry Crest 72;

200 medley: Strawberry Crest (Chavez, Alvis, Wolfe, T. White) 2:08.49;
200 free: Vancavage (R) 2:24.01;
200 IM: Gallaspegui (SC) 2:25.27;
50 free: Quach (R) 28.41;
100 fly: Gibbs (SC) 1:07.62;
100 free: Burgess (R) 1:10.91;
500 free: Gallaspegui (SC) 5:45.39;
200 free relay: Robinson (E. Eason, Trentacoste, Burgess, Vietas) 2:09.27;
100 back: Quach (R) 1:13.53;
100 breast: Strasen (R) 1:17.97;
400 free relay: Robinson (Strasen, Vancavage, Quach, Gaertner) 4:24.14;

Records
Robinson 1-0, Strawberry Crest 0-1;

Permalink

Teams

Swimming: Robinson vs. Lennard

Tuesday, Sept. 11, 2012

BOYS
Robinson 116, Lennard 43;

200 medley: Robinson (Alex Sparks, John Nolte, Connor Brown, Ross Brown) 1:47.60;
200 free: Connor Brown (R) 2:04.88;
200 IM: Franky Liang (R) 2:46.24;
50 free: John Nolte (R) 21.53;
100 fly: Ross Brown (R) 1:00.28;
100 free: Jordon (L) 56.43;
500 free: John Nolte (R) 5:12.17;
200 free relay: Robinson (Rex Ryan, Drew Glisson, Ross Brown, Andrew DeLelys) 1:51.30;
100 back: Alex Sparks (R) 1:08.96;
100 breast: Isner Thompson (R) 1:27.16;
400 free relay: Robinson (Alex Sparks, Connor Brown, Ross Brown, John Nolte) 3:36.62;

Records
Robinson 2-0;

GIRLS
Robinson 117, Lennard 38;

200 medley: Robinson (Tiffany Quach, Karis Vancavage, Maddie Strasen, Toni Gaertner) 2:15.26;
200 free: Karis Vancavage (R) 2:24.61;
200 IM: Maddie Strasen (R) 2:32.81;
50 free: Tiffany Quach (R) 29.19;
100 fly: Karis Vancavage (R) 1:15.93;
100 free: Keilah Burgess (R) 1:10.60;
500 free: Cassie Viedas (R) 6:29.86;
200 free relay: Robinson (Eleanor Eason, Valeria Gamarra, Keilah Burgess, Cassie Viedas) 2:19.03;
100 back: Tiffany Quach (R) 1:14.28;
100 breast: Maddie Strasen (R) 1:18.36;
400 free relay: Robinson (Maddie Strasen, Karis Vancavage, Tiffany Quach, Toni Gaertner) 4:29.41;

Records
Robinson 2-0

Permalink

Teams

Swimming: Robinson vs. Blake

Tuesday, Sept. 18, 2012

BOYS
Robinson 126, Blake 30;

200 medley: Robinson (Glisson, Thompson, Liang, Cahill) 2:16.63;
200 free: C. Brown (R) 2:05.92;
200 IM: Nolte (R) 2:05.56;
50 free: R. Brown (R) 24.20;
100 fly: R. Brown (R) 1:04.25;
100 free: Nolte (R) 49.38;
500 free: Sparks (R) 5:46.15;
200 free relay: Robinson (Nolte, C. Brown, R. Brown, Sparks) 1:35.68;
100 back: Sparks (R) 1:07.97;
100 breast: Thompson (R) 1:25.87;
400 free relay: Robinson (Sparks, C. Brown, R. Brown, Nolte) 3:37.23;

Records
Robinson 3-0;

GIRLS
Robinson 127, Blake 36;

200 medley: Robinson (Quach, Vancavage, Strasen, Gaertner) 2:16.97;
200 free: Vancavage (R) 2:27.40;
200 IM: Strasen (R) 2:38.78;
50 free: Quach (R) 29.82;
100 fly: Vancavage (R) 1:18.63;
100 free: Gaertner (R) 1:08.52;
500 free: Vietas (R) 6:28.30;
200 free relay: Robinson (Eason, Willis, Burgess, Vietas) 2:12.79;
100 back: Quach (R) 1:15.66;
100 breast: Strasen (R) 1:12.51;
400 free relay: Robinson (Strasen, Vancavage, Quach, Gaertner) 4:28.42;

Records
Robinson 3-0

Permalink

Teams

Swimming: Spoto at Robinson

Tuesday, Oct. 2, 2012

Boys;
Robinson 104, Spoto 65;
200 MR: S (Einsmann, Arroyo, Graves, Woodruff) 2:03.03;
200 free: Nolte (R) 1:52.59;
200 IM: Graves (S) 2:09.72;
50 free: Nolte (R) 21.78;
100 fly: R. Brown (R) 1:01.62;
100 free Arroyo (S) 59.28;
500 free: Sparks (R) 5:43.88;
200 FR: R. (Brown, C. Brown, Sparks, Nolte) 1:36.43;
100 back: Sparks (R) 1:05.75;
100 breast: Graves (S) 1:06.45;
400 FR:R (Sparks, C. Brown, R. Brown, Nolte) 3:36.84;

Girls;
Robinson 102, Spoto 49;
200 MR: R (Quach, Vancavage, Strasen, Gaertner) 2:14.10;
200 Free: Murphy (S) 2:08.59;
200 IM: Strasen (R) 2:33.22;
50 free: Quach (R) 29.19;
100 fly: Vancavage (R) 1:14.06;
100 free: Gaertner (R) 1:05.44'
500 free: Vietas (R) 6:34.59;
200 FR:R (E. Eason, Gordon, Burgess, Vietas) 2:07.13;
100 back: Murphy (S) 1:06.69;
100 breast: Strasen (R) 1:17.22;
400 FR: R (Stasen, Vancavage, Quach, Gaertner) 4:29.09;

Permalink

Teams

Swimming: Western Conf. Championship American Division

Wednesday, Oct. 10, 2012

GIRLS
Plant 511, Sickles 329.5, Steinbrenner 304, Gaither 224, Alonso 221, Robinson 203.5, Leto 46, Blake 34;

200 medley: Plant 1:56.39;
200 free: Kubel (Stein) 2:03.35;
200 IM: Clifford (Plant) 2:15.79;
50 free: Gage (Plant) 25.83;
100 fly: Donahue (Plant) 1:04.66;
100 free: Kubel (Stein) 56.52;
500 free: Terrana (Plant) 5:25.67;
200 free relay: Plant 1:42.87;
100 back: Flynn (Plant) 1:06.3;
100 breast: Donahue (Plant) 1:08.12;
400 free relay: Plant 3:57.92;

BOYS
Steinbrenner 378, Plant 358, Sickles 333, Robinson 269, Alonso 214, Gaither 175, Leto 84, Blake 38;

200 medley: Sickles 1:53.57;
200 free: Hazlett (Stein) 1:55.59;
200 IM: Heath (Plant) 2:10.53;
50 free: Nolte (Robinson) 21.73;
100 fly: Childers (Stein) 59.42;
100 free: Nolte (Robinson) 48.23;
500 free: Hazlett (Stein) 5:03.97;
200 free relay: Robinson 1:34.68;
100 back: Sparks (Robinson) 1:00.80;
100 breast: Lawniczak (Gaither) 1:10.26;
400 free relay: Robinson 3:27.02;

Permalink

Teams

Swimming: Armwood at Robinson

Tuesday, Oct. 16, 2012

Boys;
Robinson 111, Armwood 44;
200 MR: R (Nolte, R. Brown, Sparks, C. Brown) 1:49.01;
200 free: C. Brown (R) 2:00.11;
200 IM: R. Brown (R) 2:20.47;
50 free: Nolte (R) 22.28;
100 fly: Sparks (R) 1:10.93;
100 free: R. Brown (R) 52.93;
500 free: Dial (A) 6:38.88;
200 FR: R (Morales, Shipper, Oken, Cahill) 1:49.34;
100 back: Nolte (R) 57.64;
100 breast: C. Brown (R) 1:13.89;
400 FR: R (R. Brown, C. Brown, Sparks, Nolte) 3:45.72;
Girls;
Robinson 111, Armwood 40;
200 MR: R (Quatch, Vancavage, Strasen, Gaertener) 2:21.59;
200 free: Vancavage (R) 2:31.34;
200 IM: Strasen (R) 232.72;
50 free: Quatch (R) 29.36 ;
100 fly: Vancavage 1:16.13;
100 free: Gaertener (R) 1:08.50;
500 free: Vietas (R) 6:33.91
200 FR: R (E. Eason, Gordon Hearne, Vietas) 2:11.33;
100 back: Quatch (R) 1:16.41;
100 breast: Strasen (R) 1:20.03;
400 FR: R (Strasen Vancavage, Quatch, Gaertener) 4:39.15;

Permalink

Teams

2A-8 District meet

Saturday, Oct. 27, 2012

Class 2A, District 8 Meet;
at Academy of the Holy Names;
Team scores;
Boys: Jesuit, 554; King, 330.5; Hillsborough, 257; Robinson, 242; Sickles, 199.5; Strawberry Crest, 176; Spoto, 128; Gibbs, 68; Leto, 66; Blake, 45; Largo, 38.
Girls: Academy of the Holy Names, 612; Sickles, 327; Robinson, 221; King, 183; Strawberry Crest, 162; Hillsborough, 154; Largo, 122; Spoto, 115; Gibbs, 98; Blake, 56; Jefferson, 34; Leto, 26;
Boys Individuals;
200 medley relay: Jes (Marston, Sellers, Schaettle, Kimura), 1:46.34;
200 free: Shindel, Sickles, 1:55.22;
200 IM: Graves, Spoto, 2:03.06;
50 free: Nolte, Rob, 21.53;
Diving: Hutson, Jes, 411.05;
100 fly: Chao, King, 54.72;
100 free: Nolte, Rob, 48.34;
500 free: Parker, Jes, 5:08.05;
200 free relay: Rob (R. Brown, Sparks, C. Brown, Nolte), 1:32.76;
100 backstroke: Marston, Jes, 56.28;
100 breast: Sellers, Jes, 1:02.05;
400 free relay: Rob (R. Brown, Sparks, C. Brown, Nolte), 3:24.04;
Girls Individuals;
200 medley relay: AHN (Driscoll, Shumake, Kirkpatrick, Cogdill), 1:56.55;
200 free: Murphy, Spoto, 2:00.41;
200 IM: Nuyianes, AHN, 2:17.38;
50 free: Litschgi, AHN, 24.89;
Diving: Stong, Hills, 289.60;
100 fly: Kirkpatrick, AHN, 1:03.17;
100 free: Litschgi, AHN, 54.68;
500 free: Nuyianes, AHN, 5:20.77;
200 free relay: AHN (Litschgi, Cogdill, Brewer, Fleming), 1:40.91;
100 backstroke: Birk, King, 1:05.27;
100 breast: Shumake, AHN, 1:09.12;
400 free relay: AHN (Kirkpatrick, Litschgi, Brewer, Fleming), 3:42.55;

Permalink

Teams

Swimming: 2A-Region 3

Saturday, Nov. 3, 2012

Class 2A, Region 3;
at North Shore Pool;
Boys;
200 Medley relay;
1. Lakewood Ranch—1:41.70;
200 Freestyle;
1. N. Harasz (Lkw)- 1:43.55;
200 IM;
1. I.V. Simons (Winter Haven)—1:58.53;
50 Freestyle;
1. J. Nolte (Robinson)—21.55;
100 Butterfly;
1. L. Hanner (Lkw Ranch)—52.07;
1 meter Diving;
1. J. Voisard (Winter Haven)—481.00;
100 Freestyle;
1. J. Nolte (Robinson)—47.87;
500 Freestyle;
1. C. Bryant (Osceola)—4:37.12;
200 Freestyle relay;
1. Robinson—1:29.71
100 Backstroke;
1. N. Harasz (Lkw)—54.14;
100 Breaststroke;
1. A. Sellers (Jesuit)—1:00.58;
400 Freestyle relay;
1. Robinson—3:17.77;
Girls;
200 medley relay;
1. Osceola—1:53.65;
200 Freestyle
1. D. Valley (Lkw Ranch)—1:52.25
200 IM;
1. S. Cattermole (Lemon Bay)—2:05.26;
50 Freestyle;
1. H. Kendall (Winter Haven)—24.37;
1 meter Diving;
1. C. Emery (Dunedin)—396.40;
100 Butterfly;
1. M. Jean (Lkw Ranch)—58.03;
100 Freestyle;
1. S. Cattermole (Lemon Bay)—51.87;
500 Freestyle;
1. D. Valley (Lkw Ranch)—4:56.14;
200 Freestyle relay;
1. Academy of the Holy Names—1:40.26;
100 Backstroke;
1. R. Halfast (Lakewood)—59.82;
100 Breaststroke;
1. M. Shumake (AHN)—1:08.57;
400 Freestyle relay;
1. Academy of the Holy Names—3:38.21;
Team Scores;
Girls;
1. Holy Names (442), 2. Osceola (355), 3. Lakewood Ranch (235), 4. Winter Haven (151), 5. Sickles (148.5), 6. Harmony (139), 7. Lemon Bay (135), 8. Lakewood (125), 9. Strawberry Crest (69.5), 10. Dunedin (66), 11. Sebring (64), 12. Robinson (60), 13. King (56), 14. St. Cloud (48), 15. Hillsborough (38), 16. Lakeland (32), t17. Spoto (28), t17. Tenoroc (28), 19. Tarpon Springs (22), 20. Bayshore (19), 21. Boca Ciega (18), 22. Lake Region (10), 23. Haines City (8), 24. Gibbs (5), 25. Largo (2).;
Boys;
1. Jesuit (320), 2. Lakewood Ranch (257), 3. Winter Haven (193), 4. Robinson (184), 5. King (180), 6. Lakewood (170), 7. Harmony (163), 8. Osceola (158), 9. Lemon Bay (140), 10. Strawberry Crest (83), 11. Lakeland (78), 12. Sickles (77), 13. Hillsborough (67), 14. Boca Ciega (43), 15. Sebring (42), 16. Bradenton Southeast (40), 17. Spoto (38), 18. Tenoroc (22), 19. Tarpon Springs (17), 20. St. Cloud (9), t21. Haines City (6), t21. Bartow (6), t23. Celebration (4),t23. Lake Region (4), 25. Gibbs (3).;

Permalink

Teams

Map

Robinson High School: Swimming: 2012