//comScore:

Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Cross Country 2011

Stories

Schedule/Results

Cross country: Class 3A, District 9

Wednesday, Nov. 2, 2011

Girls
Teams: Brandon 37, Strawberry Crest 39, East Bay 72, Lennard 72

Individual region qualifiers: Trixi Menge (SC) 20:52.41, Amber Duncan (Arm) 21:47.19), Victoria Prenatto (Bra) 23:05.28, Lupe Espinoza (Bra) 23:06.95, Megan Quigley (Len) 23:15.77, Ashley Murray (SC) 23:43.25, Megan Glover (Bra) 24:01.12, Seles Powell (EB) 24:30.07, Tori Wilson (Arm) 24:36.87, Shanique Walters (Len) 25:00.52, Judy Herrera (SC) 25:23.09, Stefani Vizzi (Bra) 25:23.83, Nancy Watkins (SC) 25.27.34

Boys
Teams: Brandon 47, Strawberry Crest 71, Bradenton Bayshore 77, East Bay 82, Armwood 95, Lennard 137

Individual region qualifiers: Canaan Meester-Kitterman (Bay) 16:53.90, Brandon Duncan (Arm) 17:00.42, Alejandro Garcia (Bra) 17:48.80, Spencer Mathis (SC) 18:08.11, Fadi Samad (Bay) 18:20.85, Scott Bartlett (SC) 18:23.60, Daniel Ochoa (Bra) 18:24.95, Anthony Metellus (Bay) 18:30.19, Brandon Jones (EB) 19:03.11, Andrew Vizzi (Bra) 19:08.15, Kristian Aquino (EB) 19:20.03, Kyle Green (Arm) 19.33.88, Octavio Escamilla (Bra) 19:54.23

Permalink

Teams

3A-District 9 cross country

Tuesday, Oct. 30, 2012

Class 3A, District 9 Meet;
At Dover's Horse Trails;

Girls: 1) Ochoa (Br) 20:54, 2) Prenatt (Br) 23:16, 3) Espinoza-Martinez (Br) 23:46, 4) Cauthen (SC) 23:58, 5) Glover (Br) 24:09, 6) Watkins (SC) 24:16, 7) Yates (EB) 24:21, 8) Allen (EB) 24:22, 9) Hillier (Arm) 24:37, 10) Cordero (SC) 24:40, 11) Thomason (Len) 24:50, 12) Del Valle (SC) 25:01, 13) Piatkowski (Len) 25:13, 14) Sexton (SC) 25:19, 15) Pommier (SC) 25:34;

Team scores (top 3 teams advance in full): 1) Brandon 30, 2) Strawberry Crest 46, 3) East Bay 77, 4) Lennard 95, 5) Armwood 110, 6) Bayshore NTS;

Boys: 1) Meester-Kitterman (Bay) 17:04, 2) Tamari (Arm) 17:59, 3) Rivera (Arm) 18:00, 4) White (Br) 18:05, 5)Williamson (SC) 18:07, 6) Fiske (Br) 18:09, 7)Bartlett (SC) 18:11, 8)Mastroianni (Len) 18:21, 9) Aquino (EB) 18:24, 10)Green (Arm) 18:48, 11) Ramirez (Arm) 18:49, 12) Privette (EB) 18:52, 13) Browning (SC) 18:56, 14) Kornitzer (SC) 19:03, 15)Ochoa (Br) 19:05;

Team scores: 1) Armwood 46, 2) Brandon 60, 3) Strawberry Crest 63, 4) East Bay 87, 5) Lennard 113, 6) Bayshore 114;

Permalink

Teams

Map

Strawberry Crest High School: Cross Country: 2011