Search

Twitter



MORE from our HomeTeam writers.

More Video

Facebook

 
 

Swimming 2010

Schedule/Results

Swimming: Tampa Prep vs. Tampa Catholic vs. Bayshore Chr.

Tuesday, Oct. 19, 2010

Boys team scores:

Tampa Prep 176, Tampa Catholic 80, Bayshore Chr. 71

Events:

200 med relay: Tampa Prep (Skjarpe, Waldron, Peters, Patel) 1:51.57; 200 free: Blustin (TP) 1:57.60; 200 IM: Campo (TP) 2:09.41; 50 free: Felts (TC) 25.18; Diving: Pittman (TP) 140.55; 100 fly: Skjarpe (TP) 54.11; 100 free: Waldron (TP) 57.23; 500 free: Heath (BC) 5:10.77; 200 free relay: Tampa Prep (House, Doobay, Palmer, Waldron) 1:44.94; 100 back: Skjarpe (TP) 55.90; 100 breast: Campo (TP) 1:10.85; 400 free relay: Tampa Prep (Campo, Black, Blustin, Patel) 3:47.59


Girls team scores:

Tampa Prep 176, Tampa Catholic 69

Events:

200 med relay: Tampa Prep (Murphy, Waite, Carter, Edwards) 2:02.93; 200 free: Spada (TP) 2:03.64; 200 IM: Carideo (TP) 2:17.51; 50 free: Siewert (TP) 25.13; Diving: Siegnan (TP) 153.90; 100 fly: Waite (TP) 1:05.62; 100 free: Martin (TC) 57.28; 500 free: Siewert (TP) 5:25.22; 200 free relay: Tampa Prep (Carideo, Carter, Alexander, Skjarpe) 1:47.23; 100 back: Werdine (TP) 1:02.65; 100 breast: Werdine (TP) 1:16.51; 400 free relay: Tampa Prep (Carideo, Murphy, Skjarpe, Freeman) 4:04.62

Permalink

Teams

GIRLS SWIMMING - Acad. of the Holy Names vs. Tampa Cath.

Thursday, Oct. 21, 2010

Acad. of the Holy Names 133, Tampa Cath. 38

200 Medley: Acad. (Litschgi, Foody, Cuva, Brewer) 2:10.84;
200 Free: P. Russell (AHN) 2:05.50;
200 IM: Shumake (AHN) 2:25.51;
50 Free: Fleming (AHN) 25.55;
100 Fly: P. Russell (AHN) 1:03.19;
100 Free: Brewer (AHN) 59.03;
500 Free: Martin (TC) 5:25.01;
200 Free Relay: Tampa Cath. 1:52.82;
100 Back: Litschgi (AHN) 1:06.01;
100 Breast: K. Sanchez (AHN) 1:19.74;
400 Free Relay: Acad. (Shumake, Diaz, Herbst, Litschgi) 4:01.67

DIVING
Sheridan (AHN) 213.45

Permalink

Teams

Swim Meet: Jesuit, Tampa Cath.

Thursday, Oct. 21, 2010

Boys:
Jesuit 1:30, Tampa Cath. 20

200 medley relay:J- Goodwin, Kimura, Beckman, Sassone 1:56.16; 200 free:J- Brandewie 2:13.44; 200 IM:J- Goodwin 2:15.38; 50 free:J- Bowen 25.27. Diving: J-Paige 1:50.06; 100 fly:J- Beckman 1:05.78; 100 free:J- Sassone 57.96; 500 free:TC- Melendez 5:47.76; 200 free relay:J- Swanson, Dang, Kimura, Bowen 1:39.09; 100 backstroke:J- Marston 1:02.33; 100 breast:J- Kimura 1:16.72; 400 free relay: J- Hobart, Bowen, Simon, Goodwin 3:46.56

Permalink

Teams

Map

Tampa Catholic High School: Swimming: 2010