Advertisement

High school football region quarterfinal scores in Tampa Bay

Here’s how action went down with Hillsborough, Pinellas, Pasco and Hernando teams this week.
 
Durant junior running back Emmanuel Lee caught a 40-yard touchdown pass and rushed 10 times for 58 yards during a 33-0 victory over Palm Harbor University Friday night in the first round of the Class 4M playoffs.
Durant junior running back Emmanuel Lee caught a 40-yard touchdown pass and rushed 10 times for 58 yards during a 33-0 victory over Palm Harbor University Friday night in the first round of the Class 4M playoffs. [ SCOTT PURKS | Special to the Times ]
Published Nov. 11|Updated Nov. 11

Region quarterfinals

CLASS 4M, REGION 2

No. 1 Sumner 33, No. 8 Riverview 28

No. 2 Plant 31, No. 7 Plant City 27

No. 5 Durant 33, No. 4 Palm Harbor University 0

CLASS 4S, REGION 2

No. 1 Lakeland 49, No. 8 Mitchell 17

No. 3 Wiregrass Ranch 45, No. 6 Springstead 27

CLASS 3M, REGION 1

No. 2 Armwood 20, No. 7 Wharton 14

No. 3 Tampa Bay Tech 51, No. 6 Neptune Beach Fletcher 34

CLASS 3M, REGION 2

No. 1 Jesuit 40, No. 8 Pinellas Park 7

No. 2 Largo 25, No. 7 East Bay 14

No. 6 Gaither 42, No. 3 St. Petersburg 14

No. 5 Northeast 27, No. 4 Hillsborough 26

CLASS 3S, REGION 2

No. 1 Ocala Vanguard 36, No. 8 River Ridge 0

No. 2 Lake Wales 56, No. 7 Gulf 20

No. 4 Zephyrhills 27, No. 5 Cypress Creek 17

CLASS 2M, REGION 2

No. 1 Berkeley Prep 21, No. 8 Middleton 0

No. 2 Calvary Christian 56, No. 7 Lakewood 28

No. 3 Clearwater 35, No. 6 Blake 12

No. 5 Tampa Catholic 35, No. 2 Robinson 7

CLASS 2S, REGION 3

No. 2 Bushnell South Sumter 48, No. 7 Nature Coast 6

No. 5 Dunnellon 28, No. 4 Hudson 6

Region semifinals

All games 7:30 Nov. 17

CLASS 4M, REGION 2

No. 1 Sumner vs. No. 5 Durant

No. 2 Plant vs. No. 6 Orlando Dr. Phillips

CLASS 4S, REGION 2

No. 1 Lakeland vs. No. 5 Bartow

No. 3 Wiregrass Ranch vs. No. 2 Lake Minneola

CLASS 3M, REGION 1

No. 2 Armwood vs. No. 3 Tampa Bay Tech

CLASS 3M, REGION 2

No. 1 Jesuit vs. No. 5 Northeast

No. 2 Largo vs. No. 6 Gaither

CLASS 3S, REGION 2

No. 1 Ocala Vanguard vs. No. 4 Zephyrhills

No. 2 Lake Wales vs. No. 3 Leesburg

CLASS 2M, REGION 2

No. 1 Berkeley Prep vs. No. 5 Tampa Catholic

No. 2 Calvary Christian vs. No. 3 Clearwater

CLASS 2S, REGION 3

No. 2 Bushnell South Sumter vs. No. 3 Titusville

No. 5 Dunnellon vs. No. 1 Cocoa

CLASS 1M

No. 4 Indian Rocks Christian at No. 1 Clearwater Central Catholic

No. 3 Northside Christian at No. 2 Carrollwood Day

CLASS 1S

No. 4 Lakeland Victory Christian at No. 1 Zephyrhills Christian