Advertisement
  1. Sports

District wrestling: Jesuit repeats as champ

Published Mar. 1, 2015

TAMPA — Saturday's Class 2A, District 8 championship for Jesuit marked the fourth in a row for the program.

The host Tigers (232.5 points) won sizably over both Gaither (155.5) and Robinson (146) on the way to the title, qualifying 11 wrestlers for next weekend's region tournament at Brandon.

Four of five former district champions for Jesuit, Jarrett Roop (106), R.C. Consuegra (126), Adam Lewis (145), Brian Buser (170), and Nick Mosco (220), won their respective weight classes again. Roop fell by a 10-2 major decision in his final to Gaither's Krystian Velez. Jonathan Shaw (195) also won his first district crown in a 13-0 major decision over Jefferson's Gary Spencer.

Gaither, advancing eight to region, earned individual titles with Velez and Brad Bolesta (152) garnering gold. Robinson, which also advanced eight to next weekend's tournament, had four district titles, including Lance Peltier (106), Jose Munoz (120), Jermein Rivera (132), and Charles Heidt (138).

Perennial state contender Robert Mosley (285) won his title in a pin over Robinson's Jacob Wyre, and Leto's Yariel Ochoa (160) rounded out the champions with his 9-7 decision over Jesuit's Connor Mueller.

Class 2A, District 8

Jesuit High, Tampa

Individual Finals

106 - Lance Peltier (ROB) dec Brenda Santos (GAI), 8-3 (OT)

113 - Krystian Velez (GAI) maj dec Jarrett Roop (JES), 10-2

120 - Jose Munoz (ROB) maj dec Matt Daner (JES), 10-1

126 - R.C. Consuegra (JES) dec Luis Casado (LOL), 9-4

132 - Jermein Rivera (ROB) inj def Chase Spurling (GAI)

138 - Charles Heidt (ROB) dec Marcus Macias (GAI), 2-0

145 - Adam Lewis (JES) pin Carlos Cruz (GAI), 1:08

152 - Brad Bolesta (GAI) dec Jaekwon Bryant (HIL), 9-3

160 - Yariel Ochoa (LET) dec Connor Mueller (JES), 9-7

170 - Brian Buser (JES) dec Jesse Seidl (LOL), 8-6

182 - Connor Knauer (HIL) dec Thomas Mooney (JES), 8-3

195 - Jonathan Shaw (JES) maj dec Gary Spencer (JEF), 13-0

220 - Nick Mosco (JES) pin Josh Whipple (GAI), 3:59

285 - Robert Mosley (CHA) pin Jacob Wyre (ROB), 4:35

Consolation Finals

106 - Luke Surak (JES) pin Paul Ferlita (CHA), 2:08

113 - Christophe Gray (JEF) pin Jose Marrero (CHA), 1:30

120 - Torben Moses (LOL) pin Donny Avila (LET), 0:30

126 - Jacob Hill (WGR) pin Cody Davidson (ROB), 0:28

132 - Connor Buell (WGR) maj dec Christian Morales (CHA), 10-1

138 - Angel Dominguez (JES) dec Malik Dabor (FRE), 7-6

145 - Walker Baumbach (LET) forfeit Gabe Pages (LOL)

152 - Keyton McCoy (ROB) dec Dean Berninghaus (JES), 9-3

160 - Omar Delgado (FRE) dec Eduardo Rosabal (JEF), 5-3

170 - Demond Curry (CHA) pin Jordan Robinson (GAI), 1:34

182 - Coleman Phair (LOL) pin Jonathan Lacagnina (LET), 0:51

195 - Ronnie Estep (SUN) forfeit Giovanni Guzman (ZPH)

220 - Sheldon Rodriguez (ROB) dec Deran Baker (CHA), 7-1

285 - Dylan Franklin (SUN) dec Isaiah Morris (HIL), 10-5

Team Standings

1. Jesuit 232.5

2. Gaither 155.5

3. Robinson 146

4. Chamberlain 99

5. Land O'Lakes 94

6. Leto 62.5

7. Hillsborough 59

8. Jefferson 45

9. Wiregrass Ranch 42.5

10. Freedom 37

11. Sunlake 26

12. Zephyrhills 8

13. Blake 0